סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

תביעה בוושינגטון נגד צוקרברג על חלקו בפרשת קיימברידג' אנליטיקה

התובע הראשי בבירה הודיע על הגשת התביעה נגד המנכ"ל והבעלים מטא בעקבות פרשת דליפת המידע של עשרות מיליוני משתמשי פייסבוק לחברת כריית הנתונים הבריטית; לטענתו, צוקרברג לקח חלק בהחלטות שאפשרו זאת, ומדובר בהפרת חובת הפרטיות כלפיהם

התובע הראשי בוושינגטון הבירה קארל ראסין (Karl A. Racine) הודיע היום (ב') כי הוא תובע את מארק צוקרברג מנכ"ל מטא - החברה-האם של פייסבוק - בשל חלקו בשערוריית קיימברידג' אנליטיקה. התובע טוען כי צוקרברג היה אחראי על הפרת החובה של החברה להגן על המידע של המשתמשים ועל הטעיית המשתמשים בכל הנוגע להגנה על הפרטיות שלהם.
הפרשה שבמרכזה דליפת נתוניהם האישיים של 87 מיליוני משתמשי פייסבוק ברחבי העולם, ובהם עשרות אלפי ישראלים, נחשבת לאחת החמורות בתולדות החברה. על פי החשדות, המידע שהגיע בצורה בלתי חוקית לחברת כריית הנתונים הבריטית קיימברידג' אנליטיקה נוצל על ידה להשפעה על תוצאות משאל העם שנערך ב-2015 על סוגיית הברקזיט בבריטניה ועל הבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016.
בתביעה שהוגשה בבית המשפט הגבוה של וושינגטון נטען בין היתר כי צוקרברג לקח חלק בהחלטות שאפשרו לחברת הייעוץ קיימברידג' אנליטיקה (ששיתפה פעולה בעבר עם הנשיא דונלד טראמפ) לקבל את המידע האישי של המשתמשים.

2 צפייה בגלריה
משרדי קיימברידג' אנליטיקה לונדון
משרדי קיימברידג' אנליטיקה לונדון
משרדי קיימברידג' אנליטיקה בלונדון
(צילום: גטי אימג'ס)

ראסין הגיש תביעה נגד מטא בגין ההתנהלות שלה בעניין המידע כבר ב-2018 וההליך המשפטי בעניין זה עדיין מתמשך. התביעה האזרחית הנוכחית מכוונת בפעם הראשונה למנכ"ל ולמייסד, כשמטרתה היא גם הכרה באחריותו לאירועים וגם תשלום קנס בשל חלקו בפרשה.
"הפרה חסרת תקדים זו של חובות אבטחת המידע חשפה את המידע האישי של עשרות מיליוני אמריקאים, והמדיניות של צוקרברג היתה זו שאפשרה את ההטעיה המכוונת של המשתמשים במשך שנים רבות, בכל הנוגע להתנהלות הפסולה של פייסבוק", אמר ראסין.

2 צפייה בגלריה
מארק צוקרברג
מארק צוקרברג
מארק צוקרברג
(צילום: רויטרס)

"התביעה הזו אינה רק מוצדקת – היא הכרחית ושולחת מסר לראשי התאגידים, כולל המנכ"לים, לפיו הם יישאו באחריות על הפעולות שלהם", אמר התובע, שעד כה לא רשם הצלחה במהלכים המשפטיים שלו נגד צוקרברג.
בשנה שעברה הוא ניסה לצרף את מנכ"ל מטא לתביעה האמורה שהגיש נגד פייסבוק ב-2018 בפרשת קיימברידג' אנליטיקה. במרץ השנה דחה בית המשפט את הבקשה, בנימוק שהיא הוגשה בשיהוי רב לאחר הגשת התביעה העיקרית. בעקבות הדחייה החליט ראסין להגיש תביעה נפרדת נגד צוקרברג.