סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

פרשנות
ישראל - הילד הרע של עולם הסייבר

ממשל טראמפ היה מאוד ידידותי לעולם הסייבר ההתקפי, אבל ממשל ביידן הוא הניגוד הגמור לכך בכל הנוגע להפרת זכויות אדם ולפגיעה באינטרסים של ארה"ב. כל הפרה כזו שתחובר לישראל יכולה להפוך לאסון דיפלומטי שכל רווח עסקי שהשיגה התעשייה יתבטל מולו

בתחילת נובמבר פרסמה מדינת ישראל רשימה חדשה של מדינות שאליהן חברות מקומיות יכולות לייצא מערכות סייבר שפיתחו. ההתייחסות לאותה רשימה בקרב הגורמים המעורבים היתה מלווה בקריצה. כל הגורמים טענו שזו רשימה שניתן לעקוף אותה ללא בעיות וברגע האמת כל אחד יוכל למכור למי שירצה. אבל בסוף השבוע האחרון הגיע רגע האמת של הסייבר ההתקפי בישראל. מערכת פגסוס של חברת NSO נחשדת שפרצה למכשירים סלולריים של עובדי מחלקת המדינה של ארה"ב באוגנדה. המכשירים היו אמנם לא בקידומת אמריקאית אבל הקו שנחצה ברור לחלוטין.

לא להפוך לילד הרע

הקריאה למדינת ישראל ברורה וחד־משמעית. אם עד כה כל הזרקורים הופנו לחברת NSO או לחברות סייבר התקפי אחרות, הרי שכדור השלג מתחיל להתגלגל כבר לפתחה של מדינת ישראל עצמה. אפל היתה הראשונה לטעון ש־NSO היא חברה ש"מגובה על ידי מדינה" והדרך להאשמת ישראל בתקרית החמורה באוגנדה קרובה מאוד.

1 צפייה בגלריה
שלו חוליו מייסד מנכ"ל משותף NSO
שלו חוליו מייסד מנכ"ל משותף NSO
שלו חוליו מנכ"ל וממייסדי NSO
(צילומים: אוראל כהן, אביטל פלג)
ממשל טראמפ היה מאוד ידידותי לעולם הסייבר ההתקפי. אלא שממשל ביידן הוא הניגוד הגמור לכך בכל הנוגע להפרת זכויות אדם ולפגיעה באינטרסים של ארה"ב. כל הפרה כזו שתחובר למדינת ישראל יכולה להפוך לאסון דיפלומטי שכל רווח עסקי שהשיגה התעשייה יתבטל מולו.
אם הרשימה שהוציא משרד הביטחון לחברות ההייטק היתה עד כה בבחינת צעד שהיה בעיקר אמירה חסרת תוכן, הרי שכעת ישראל חייבת לשדר שיש ברשימה זו לא רק תוכן, אלא צעדים בפועל להגנה על שמה הטוב. ישראל זקוקה לתמיכת ממשל ביידן ולא יכולה להרשות לעצמה להיתפס כילד הרע של עולם הסייבר.
הרשימה החדשה של משרד הביטחון כוללת, ולא בטעות, 37 מדינות שכולן דמוקרטיות ולגיטימיות לחלוטין מכל הבחינות. נעדרות מהרשימה מדינות בעייתיות יותר, החל ביבשת אפריקה שנעדרת כולה מהרשימה ועד כל מדינות ערב, לרבות מדינות שישראל חתמה איתן זה עתה על הסכם שלום בטקסים חגיגיים דוגמת מרוקו – מדינה שהיתה שמחה מאוד להיות שותפת סייבר של ישראל ושמועות על פעילות משותפת כזו כבר הופצו ברשת.

להפוך את הרשימה לתעודת כבוד

אם הרשימה הזו תהפוך להיות לא רק רשימה ייצוגית אלא רשימה שאין לסטות ממנה למעט במקרים מיוחדים מאוד, היא תהפוך להיות לא רק לרשימת איסורים אלא בבחינת תעודת כבוד לישראל. ברשימה הזו נכללו מדינות שאיש לא ירים גבה או ייפגע אם ישראל תמכור להן גם מוצרי סייבר התקפי, כי יהיה ברור שמדינות אלו יעשו בהם שימוש לייעוד המקורי – "למנוע טרור" – ולא לחפש מתנגדי משטר או לרדוף אחר עיתונאים.