סגור
גיימריסט הפניה חדשה גג עמוד דסקטופ

גיימריסט
פלטפורמת המשחקים רובלוקס תובעת יוטיובר בגין "איומי טרור"

החברה תובעת את רובן סים בסך 1.65 מיליון דולר, בטענה כי הוא "פועל בניגוד לחוק כדי לפגוע ברובלוקס ובמשתמשיה". סיימון מואשם כי הפיץ איומי שווא, הטריד מינית משתמשים בפלטפורמה וניסה להעלות תמונות של היטלר. רובלוקס, עם למעלה מ-200 משתמשים חודשיים, נסחרת לפי שווי של 71 מיליארד דולר

חברת המשחקים רובלוקס (Roblox) תובעת את היוטיובר בנג'מין רוברט סיימון (Benjamin Robert Simon), הידוע בשם הבמה רובן סים (Ruben Sim), בסך 1.65 מיליון דולר. הפלטפורמה טוענת כי הוא המנהיג של "אספסוף סייבר" וכי הוא "מבצע ומעודד מעשים המנוגדים לחוק, שנועדו לפגוע ברובלוקס ובמשתמשיה". רובלוקס היא פלטפורמה המארחת 20 מיליון משחקים - המכונים "חוויות" - עם למעלה מ-200 מיליון משתמשים חודשיים.
התביעה דווחה לראשונה על ידי אתר הגיימינג "פוליגון" (Polygon). סיימון, שהחל להעלות סרטוני רובלוקס מאז 2010, מואשם כי פרסם "איומי שווא טרוריסטיים" כדי למנוע ממשתמשי רובלוקס להשתתף בכנס שאירחה החברה בסן פרנסיסקו. עוד מואשם סיימון כי כי הטריד מינית משתמשים, ואף גידף אותם בקללות גזעניות והומופוביות.
עוד נטען כי סיימון ניסה להעלות לפלטפורמה "משחק סקס", כמו גם תמונות בלתי נאותות שלו עצמו - ותמונות של אדולף היטלר. רובלוקס טוענת כי לסיימון ישנה היסטוריה ארוכה של "התמקדות באנשים והטרדתם". החברה השביתה את החשבון שלו, אך הוא המשיך לעקוף את העיצומים שהוטלו עליו.
רובלוקס היא פלטפורמה פופולרית ביותר, בייחוד בקרב ילדים - יותר מ-50% ממשתמשיה בני פחות מ-13. החברה דיווחה על יותר מ-48 מיליון משתמשים יומיים, לאחר שבשנה שעברה, מספרם גדל בעקבות המגפה. מספר המשתמשים אף תורגם להון עתק. רובלוקס הונפקה בניו-יורק בחודש מרץ לפי שווי של 38 מיליארד דולר, וכיום נסחרת לפי שווי של 71 מיליארד דולר.
1 צפייה בגלריה
מתוך המשחק רובלוקס
מתוך המשחק רובלוקס
מתוך המשחק רובלוקס
(איור: Roblox)
הכנסותיה ברבעון הראשון של 2021 הסתכמו ב-454 מיליון דולר. השווי וההכנסות הללו מבוססים על המשחקים שיוצרים משתמשי רובלוקס עצמם. החברה מעניקה כלי פיתוח חינמיים המאפשרים כמעט לכל אחד - ללא צורך בידע טכני - לפתח ולהעלות משחקי רשת רבי-משתתפים, מרביתם נטולי ליטוש ורצופי באגים. הפלטפורמה מוצעת לשימוש בחינם, אבל שחקנים יכולים לרכוש "סקינים" (תלבושות) ויכולות מיוחדות תמורת "רובאקס" (Robux), כינוי לשער החליפין הווירטואלי של המשחק.
בעת האחרונה, פלטפורמות הטכנולוגיה החלו להדוף את המשתמשים המנצלים לרעה את שירותיהן. בספטמבר, אתר הסטרימינג טוויץ' (Twitch) תבע שני משתמשים שהציפו תיבות צ'אט של סטרימרים בהודעות נאצה בעזרת בוטים. מוקדם יותר השנה, מנכ"ל רובלוקס, דיוויד בסזוקי (David Baszucki), אמר בראיון לאתר "אקסיוס" (Axios) כי לרובלוקס ישנם 2,000 איש המנטרים את התכנים על הפלטפורמה. עוד דווח השנה כיצד הפך רובלוקס לגן שעשועים עבור פשיסטים באינטרנט וכי החברה מתקשה בניטור תוכן מיני בפלטפורמה.