סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

כלכליסט טק
באורקל לא מתייאשים: מודיעים על הקמת דאטה סנטר שני בישראל

החברה ערכה הבוקר אירוע, במהלכו חשפה את הדאטה סנטר החדש שלה המאוחסן במרכז הנתונים של רד-בינת בהר החוצבים בירושלים; מנהל החברה בישראל, ערן פייגנבוים, הכריז על תוכניות החברה להקים דאטה סנטר נוסף באזור אחר בארץ - ועל כך שאינה מתכוונת לוותר על מכרז הענן של ממשלת ישראל

חברת אורקל ערכה הבוקר (ד') אירוע, במהלכו חשפה את הדאטה סנטר החדש שלה המאוחסן במרכז הנתונים של רד-בינת בהר החוצבים בירושלים. באירוע השתתפו מנהל החברה בישראל ערן פייגנבוים, שר התקשורת יועז הנדל, שרת הכלכלה אורנה ברביבאי וראש עיריית ירושלים משה ליאון. במהלך האירוע הכריז פיינגבוים על תוכניות החברה להקים דאטה סנטר נוסף באיזור אחר בארץ, כדי לספק יכולת התאוששות מאסון ויכולות המשכיות עסקית.
זה מספר שנים שאורקל מנסה לקדם את יכולותיה בתחום הענן בישראל. החברה מנסה כבר זמן רב להתבסס כאלטרנטיבה לשירותי הענן של אמזון-AWS, גוגל קלאוד ו-Azure של מיקרוסופט. מכרז נימבוס של ממשלת ישראל, שנועד לספק שירותי מחשוב ענן עבור משרדי הממשלה השונים וגופים ממשלתיים נוספים, היה חלק מהאסטרטגיה הזו - אך החברה לא זכתה בו. הסיבות לא פורסמו רשמית, אך לפי הערכות בשוק, החברה לא הצליחה לעמוד בדרישות האבטחה הנדרשות להפעלת הענן הממשלתי.
ואולם, כך לפי החברה, היא אינה מתכוונת לוותר על מאבק שינסה לשנות את ההחלטה - על אף שערעור שהגישה לבית המשפט בנושא זה נדחה. מאורקל נמסר כי "אנו מאמינים שבית המשפט שגה בהחלטתו ומתכוונים לערער. על רמת האבטחה המחמירה של אורקל יעידו גופי הממשל וחברות הענק הרבים שמשתמשים ובוטחים בשירותי הענן של אורקל".
כדי לקדם את הערעור, החברה הציגה את חוות השרתים החדשה לשרים הנוכחים. לדברי יועז הנדל, שר התקשורת, "מה נדרש לחוות שרתים? אנרגיה עצמאית, תקשורת, גיבוי, מקום עם סטנדרט מאוד גבוה של שמירת מידע וכל זה נמצא כאן. ישראל מפתחת אנרגיה ירוקה, תשתיות לאומיות, וחוזרים להיות טבורו של עולם. להתעקשות שלכם והרצון שלכם לפתוח דווקא בירושלים ודווקא במדינת ישראל יש משמעות אדירה".
1 צפייה בגלריה
מימין לשמאל: יועז הנדל שר התקשורת אורנה ברביבאי שרת הכלכלה ערן פייגנבוים מנהל אורקל ישראל משה ליאון ראש העיר ירושלים
מימין לשמאל: יועז הנדל שר התקשורת אורנה ברביבאי שרת הכלכלה ערן פייגנבוים מנהל אורקל ישראל משה ליאון ראש העיר ירושלים
מימין: יועז הנדל, שר התקשורת, אורנה ברביבאי, שרת הכלכלה, ערן פייגנבוים, מנהל אורקל ישראל ומשה ליאון, ראש העיר ירושלים
(צילום: רפאל קאהאן)
שרת הכלכלה בירכה גם היא על היוזמה, ודבריה מצביעים על כך שהיא רואה בפתיחת הדאטה סנטר החדש בשורה לצרכנים הישראלים - ולא מערך שמיועד לשימוש הממשלה. "אין ספק שזו קפיצת מדרגה משמעותית לצרכנים", אומרת שרת הכלכלה. יש פה יכולת קרובה ולא צריך במקומות אחרים. גם כממשלה הרגולציה חלה על החווה שנמצאת באותה מדינה. אני שמחה שזה בירושלים, זה לא רק עניין סמלי. לנו כממשלה, שמסתכלת על יוזמות עסקיות שמייצרות שירותים ומענה רחב בסדר גודל שאתם משקפים, היא כיוון נכון".
עדיין לא ברור כיצד אורקל מתכננת למנף את הדאטה סנטר החדש להגדלת פעילותה בישראל, ואולם פייגנבוים אמר לכלכליסט שהמהלך גם משתלב באווירה החדשה באיזור המזרח התיכון שנוצרה מאז הכרזת החתימה על "הסכמי אברהם" בין ישראל למדינות המפרץ. אין ספק שאורקל תנסה לקדם את עסקיה במפרץ הפרסי, אך לא ברור אם מדינות המפרץ וערב הסעודית ישתמשו במתקנים של החברה הממוקמים בישראל. עם זאת, העובדה שכבלי נתונים כבר נמצאים בהקמה בין איזור המפרץ הפרסי לישראל בין היתר בידי גוגל, יכולה להוות בעיה עבור אורקל - לה בינתיים אין קישור ישיר בין האיזורים.