סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

בלעדי
צה"ל על המכרז של פרויקט נימבוס: לאורקל יכולת הצפנה מוגבלת

כחלק מתהליך בחירת הזוכות במכרז הענן של ישראל, הקימה ועדת המכרזים הממשלתית תת־צוות סייבר להערכת ההצעות שכלל נציגים של מערך הסייבר הלאומי, נציגי צה"ל ונציגי הממונה על הביטחון במערכת הביטחון. עמדתם: שירותי הענן OCI של אורקל נופלים משמעותית מההצעות שהגישו שאר החברות המתמודדות

כחלק מתהליך בחירת הזוכות בפרויקט נימבוס, הקימה ועדת המכרזים הממשלתית תת־צוות סייבר להערכת ההצעות. צוות שכלל נציגים של מערך הסייבר הלאומי, ובהם ראש המערך יגאל אונא, נציגי צה"ל, בהם תא"ל זיו אבטליון ראש מינהלת הטרנספורמציה הדיגיטלית, וכן נציגי הממונה על הביטחון במערכת הביטחון (המלמ"ב).
עמדת צה"ל שגובשה על ידי צוות שכלל אנשים בעלי ידע טכני רחב ורב־שנים בתחום ה־IT והענן, היתה נחרצת לגבי הפתרונות של אורקל. ל"כלכליסט" נודע כי בחוות הדעת של אגף התקשוב וההגנה, שעליה חתום תא"ל אבטליון, נטען כי שירותי הענן OCI של אורקל נופלים משמעותית מההצעות שהגישו שאר החברות המתמודדות.
בצה"ל בחנו את התאמת יכולות המתמודדות לצורכי הצבא בלבד, ולא הגישו חוות דעת עבור השוק האזרחי. אולם בין המסקנות של הצוות הצה״לי ציינו כי OCI אינו תומך ביכולות עבודה מרחוק. מדובר ביכולות שמכונות Virtual desktop infrastructure (VDI), דהיינו שולחן עבודה מרחוק. ההצעה של אורקל לא כללה יכולות כאלה, אלא הסתמכה על מוצרי צד ג׳ בלבד ובאופן גורף.
בעיה נוספת בשירותים של אורקל, כך טענו בצה"ל, נגעה ליכולת של החברה לתמוך בשירותים מתקדמים הדרושים לניתוח ביג דאטה, שהכרחיים עבור תמיכה בטכנולוגיית בינה מלאכותית ולמידת מכונה. ההצעה של אורקל, כך לפי צה"ל, אינה כוללת את היכולות הבסיסיות הדרושות לצבא בתחומים אלה.
חיסרון נוסף ביכולות שירות הענן של אורקל נוגע ליכולות ההצפנה שמציעה החברה על הענן שלה ואינן עומדות כלל בתנאי המכרז, כמו גם יכולת למניעת דליפת נתונים שמוצעות רק עבור חלק קטן ממסדי הנתונים.
כל אלה ועוד הביאו את מערך הסייבר הלאומי, שנסמך בין היתר על חוות הדעת של צה"ל, לידי החלטה שאורקל לא עומדת בדרישות הסף של המכרז ולפסול אותה מלעבור שלב כבר בחודש מרץ.