סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

נדחתה עתירת אורקל נגד פסילתה במכרז הענן הממשלתי - נימבוס

במכרז, שהיקפו 4 מיליארד דולר, זכו גוגל ואמזון. בפרויקט אמורים לעבוד 3,000 עובדים. אורקל נפסלה בשל אי עמידה בדרישות המהותיות נוגעות לשיקולי אבטחת מידע וסייבר


בית המשפט המחוזי בירושלים דחה השבוע את עתירת אורקל נגד החלטת ועדת המכרזים המרכזיים למחשוב וטכנולוגיה, במינהל הרכש הממשלתי, שלא לכלול אותה כאחת המציעות הכשירות במכרז הענן הממשלתי הגדול - נימבוס. במכרז זכו אמזון וגוגל וזכייתן העלתה טענות מכיוונם של אורקל ומיקרוספט שלא זכו במכרז. אורקל מתכוונת לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון.

1 צפייה בגלריה
מטה Oracle אורקל רדווד סיטי  קליפורניה עמק הסיליקון 2
מטה Oracle אורקל רדווד סיטי  קליפורניה עמק הסיליקון 2
מטה Oracle בקליפורניה
(צילום: שאטרסטוק)
פרויקט נימבוס הוא מכרז ממשלתי גדול בהיקף של 4 מיליארד דולר ואמור להעסיק 3,000 עובדים.
אורקל לא עברה את שלב 'הערכת האיכות' ולא נכנסה לשלב 'ההערכה הכלכלית'. מכתב התביעה של אורקל עלה כי החברה נפסלה בשל אי עמידה בדרישות המהותיות למדינה הנוגעות לשיקולי אבטחת מידע וסייבר. אורקל טענה כי היא היתה אמורה לעבור לשלב הבא של המכרז וביקשה שבית המשפט יורה שאי העברת הצעתה למכרז לשלב הבדיקה הכלכלית מבוטלת.
מכיוון שפרויקט נימבוס קשור גם למשרד הביטחון, התנהל הדיון בעתירה בדלתיים סגורות. ועל פסק הדין הוטל צו איסור פרסום. עם זאת, ההערכה היא שבימים הקרובים פסק הדין יפורסם.
לכלכליסט נודע כי השופט אמר שהפרשנות שהציעה אורקל למספר סעיפים איננה סבירה, והחלטת המדינה היא סבירה כי החברה לא עמדה בדרישות הבסיסיות של המכרז בכדי לעבור לשלב הבא.
גם ענקית הטכנולוגיה מיקרסופט לא זכתה במכרז, ולמעשה הצעתה נדחתה בשלב מוקדם יותר משום שהגישה הסתייגויות למסמכי המכרז באופן שלא איפשר למדינה לבחון את הצעתה לעומק. מיקרוסופט החליטה בסופו של דבר לא להגיש עתירה.
עתירת אורקל לא עיכבה את התקדמות בניית חוות השרתים, השרתים של גוגל צפויים להתחיל לפעול בספטמבר 2022, ושל אמזון בספמטבר 2023, מדובר בהתקשרות ארוכת טווח שעשויה להימשך עד 23 שנים.