סגור
גיימריסט הפניה חדשה גג עמוד דסקטופ

גיימריסט
פטנט חדש של אקסבוקס יוכל לעזור למי ששומר תקליטורי משחקים

מיקרוסופט הגישה בקשה לפטנט שיאפשר לקרוא תקליטור משחק במכשיר אחד ולשחק בו בקונסולה ללא קורא תקליטורים. הפטנט עשוי לאפשר להמיר ספריות דיסקים לעותקי משחק דיגיטליים, ללא צורך ברכישת המשחק פעם שנייה

בקשת פטנט חדשה מאת מיקרוסופט התגלתה לאחרונה, והיא עשויה לסייע לבעלי אקסבוקס המחזיקים ברשותם עותקים פיזיים של משחקים. על פי דיווח מאת אתר Gamerant, יצרנית האקסבוקס ביקשה להנפיק פטנט "לאימות בעלות תוכנה על תקליטור באמצעות מכשיר נוסף". מיקרוסופט הגישה את הפטנט בנובמבר 2020, אותו חודש בו השיקה את דור הקונסולות החדש שלה.
ככל הנראה, הפטנט יאפשר למשתמשים להכניס את התקליטור למכשיר אחד (למשל, כונן דיסקים חיצוני או מכשיר אקסבוקס ישן). המכשיר יאמת את הגישה לתוכן המשחק ויאפשר לשחק בו על מכשיר אחר, כמו קונסולת האקסבוקס Series S, שלא כוללת כונן תקליטורים.
הפטנט מציע לקשר בין שני המכשירים באמצעות רשת אלחוטית או אותו חשבון משתמש. לאחר האימות, המכשיר השני יוכל להוריד את המשחק (כנראה באמצעות חנות המשחקים של אקסבוקס) או להזרים אותו ישירות דרך המכשיר הראשון. בשלב זה אין דרך לדעת האם משתמשים יוכלו לגשת לגרסת המשחק הדיגיטלית אם הם מכרו את התקליטור.
1 צפייה בגלריה
שלט וקונסולת אקסבוקס Series S
שלט וקונסולת אקסבוקס Series S
שלט וקונסולת אקסבוקס Series S
(צילום: Unsplash)
במסמך הבקשה לפטנט, מיקרוסופט תיארה מצב בו הבעלים של קונסולת משחקים מדור קודם קונה קונסולה חדשה שאיננה כוללת כונן תקליטורים, ועל כן אינם יכולים להפעיל את המשחק ונאלצים לקנות מחדש את גרסתו הדיגיטלית. מיקרוסופט נימקה כי התרחיש הזה "בלתי-רצוי מכמה סיבות": ראשית, משחקים מגלמים השקעה כספית משמעותית עבור אנשים. שנית, ייתכן כי הם יתקשו להצדיק רכישה נוספת של משחק משחק שבו הם כבר שיחקו.
בדומה לפטנטים אחרים, הדוגמאות ניתנו באופן היפותטי לחלוטין ולא ברור מה באמת עשוי לצאת לפועל אם הפטנט אכן יירשם. אולם בעידן של קונסולות דיגיטליות לחלוטין, עולה מעת לעת דיון על כך שעותקי משחק דיגיטליים אינם מעניקים בעלות אמיתית על המשחקים שאנשים קונים, אלא מהווים למעשה מעין רישיון משחק. למשל, בשבוע שעבר הושבתו שרתי המשחק של אקסבוקס לשעות ארוכות, מה שמנע משחקנים לשחק במשחקים שהם כבר קנו והורידו במלואם לקונסולה שלהם. ייתכן כי בעתיד, הפטנט של מיקרוסופט יאפשר לעקוף את המגבלות הקיימות של עותקי משחק דיגיטליים.