סגור

מה צריך לדעת לפני שמצטיידים בעמדות טעינה לרכב חשמלי?

גופים מסחריים, עסקיים או ציבוריים – אתם עומדים להצטרף למהפכת הרכב החשמלי ולהצטייד בעמדות טעינה חשמליות. אילו עמדות טעינה הן הנכונות עבורכם ועל מה יש לשים את הדגש? בכדי לספק תשובות לשאלות אלה ועוד, פנינו ל-ABB ישראל הנחשבת למובילה עולמית בפיתוח וייצור של עמדות טעינה חשמליות.

ישראל נמצאת בפני מעבר מאסיבי לרכב חשמלי. סימנים מעידים אפשר לראות כבר היום: בשנה החולפת קצב מכירות הרכבים החשמליים עלה ב-500% ובמשרד התחבורה צופים שעד 2030 יגיע מספר הרכבים החשמליים בישראל ליותר מ-300 אלף. עלייה תלולה זו ברכבים חשמליים מצריכה הערכות מתאימה לכך ובראשה פריסה מתאימה של עמודת טעינה חשמליות – ברשויות מקומיות, מרכזים מסחריים, בנייני משרדים ועוד. כך, להערכת פירמת BDO, עד 2025 צריכה המדינה להקים 1,200 עמדות טעינה מהירות ועוד אלפי עמדות טעינה איטיות לרכבים חשמליים בפריסה כלל ארצית.
לכן, אם אתם גוף מסחרי או ציבורי ועומדים לפני קבלת ההחלטה להצטייד בעמדות טעינה חשמליות, לצד מרכיב הבחירה בספק מוכר, אמין וידוע, כדאי שתתנו את הדעת גם למרכיבים הבאים, אשר יסייעו לכם לבחור את העמדות הנכונות ביותר עבורכם.
3 צפייה בגלריה
עמדות טעינה מהירות של ABB בצומת מחניים
עמדות טעינה מהירות של ABB בצומת מחניים
עמדות טעינה מהירות של ABB בצומת מחניים
(יח''צ)
איכות ובטיחות מעל לכל
"בין אם אתם מתכוונים להצטייד בעמדות טעינה אולטרה מהירות, מהירות, או איטיות, המרכיב הראשון והחשוב ביותר שצריך להתייחס אליו הוא איכות העמדות ורמת הבטיחות שלהן" אומר רונן אהרון, מנכ"ל ABB ישראל ומוסיף: "הביקוש הגדל לעמדות טעינה בישראל גורם בהכרח להיצע של עמדות המיובאות מחלקים שונים בעולם. אך כמו במקרים רבים אחרים, לא כל העמדות שמוצעות היום הן בסטנדרט אחיד. הסיבה לכך היא פשוטה, לייצר מוצר איכותי שעומד בתנאי אקלים קשים ובתקנים בינלאומיים היא משימה שדורשת ידע, ניסיון ומשאבים. נכון להיום למעט מאוד חברות יש את היכולות שהוזכרו מעלה. היות ומדובר על ציוד הנדסי שפועל בזרמים גבוהים חשוב לפני הכל להקפיד על עמידה בתקני הבטיחות שנקבעו ע"י גופים בינ"ל מוכרים, בעיקר עקב החשש להתלקחות או לתקלה אחרת שעלולה לסכן חלילה את המשתמשים, ואת רכבם."
3 צפייה בגלריה
רונן אהרון - מנכ"ל ABB ישראל
רונן אהרון - מנכ"ל ABB ישראל
רונן אהרון - מנכ"ל ABB ישראל
(יח''צ)
בכדי לוודא את איכות עמדות הטעינה ממליצים ב-ABB ישראל שלא להסתפק בהצהרות יצרן על עמידה בתקן IEC המחייב (גוף התקינה האירופאי), אלא לוודא כי העמדות מאושרות גם על-ידי מעבדות צד ג' בלתי תלויות שמתקפות את איכותן.
איטי, מהיר או אולטרה מהיר?
אחת השאלות הראשונות היא באיזה סוג של עמדות כדאי להצטייד – איטיות, או מהירות? למעשה התשובה טמונה בשאלה מהו משך השהות שאתם צופים לעמידת הרכבים בעמדה – שעות או דקות ספורות. נהוג לחלק את עמדות הטעינה לשתי קטגוריות ראשיות – AC האיטית ו-DC המהירה, אבל גם בכל אחת מהן קיימות קטגוריות משנה. הטבלה מטה תסייע לכם להתמצא בסוג העמדה הנכונה עבורכם*.
*קצב הטעינה בפועל נקבע גם על פי נתוני הרכב
**עמדות טעינה בהספק של 360Kw הוצגו לאחרונה על ידי ABB העולמית ונכון לכעת הן נחשבות לעמדות All in one המהירות בעולם. שיווקן צפוי להתחיל בישראל בעתיד הקרוב.
חדשנות וטכנולוגיה
עולם הרכב החשמלי מתפתח בקצב מסחרר והדבר משליך גם על יכולות עמדות הטעינה החשמליות. גורם זה צריך להוות משקל בבחירה של עמדות הטעינה, כפי שמסביר רונן אהרון: "עלינו לקחת בחשבון שעמדות הטעינה שאנחנו רוכשים כיום צריכות לשרת אותנו בשנים הבאות. לכן, האיכות נמדדת לא רק בבטיחות, אלא גם ביכולת לספק מענה היום לצרכים עתידיים, כמו תקשורת, ממשק משתמש ושליטה ובקרה".
להלן הרכיבים הטכנולוגיים המרכזיים שאנשי ABB ישראל ממליצים לשים אליהם לב:
  • תקשורת וקישוריות: מרבית עמדות הטעינה משתמשות בתקשורת אינטרנט באמצעות מודם סלולרי 3G/4G וחיבור RJ45 ETHERNET, בנוסף על שימוש בכרטיסי RFID. אולם היום, העמדות המתקדמות מאפשרות יישום של תקן ISO 15118 Plug and charge, אשר בדומה ל"דלקן אוניברסלי", מאפשר טעינה אוטומטית דרך כבל. מומחים מעריכים כי כבר בשנים הקרובות טכנולוגיה זו תהפך לבסיסית ומחייבת בכל עמדות הטעינה.
  • ניהול העמדה: יכולות ניהול גבוהות מרחוק זהו מרכיב שרלוונטי בעיקר עבור החברה המפעילה את העמדה, אבל גם אתם בתור הלקוחות צריכים להתחשב בה בעת בחירת עמדות הטעינה. כיום, הודות ליכולות שליטה ובקרה גבוהות מרחוק, ניתן לתקשר עם העמדות באמצעות פורטל המאפשר ניתוח שוטף של הפעילות, טיפול מרחוק בעת תקלות ועוד. הניסיון מלמד שיכולות אלה תורמות בהתמודדות טובה יותר מול תקלות ובהתייעלות אנרגטית גבוהה.
אם עברתם על המרכיבים הללו, אתם מוכנים לעשות את הצעד הבא בהצטרפותכם למהפכת הרכב החשמלי.
על ABB
ענקית הטכנולוגיה ABB היא מובילה עולמית בתחום התחבורה החשמלית. מאז כניסתה לשוק תשתיות הטעינה לרכבים חשמליים ב 2010 היא מכרה מעל ל-450,000 עמדות טעינה חשמליות בכ-90 מדינות, אחת מהן היא ישראל. בנוסף, ABB היא נותנת החסות הראשית למרוצי Formula-E – הגראנד פרי היוקרתי לרכבים חשמליים. לחברה שורה של הישגים פורצי דרך בתחום הטעינה החשמלית, האחרונה שבהם היא הצגת עמדות טעינה DC אולטרה מהירות בהספק של 360Kw אשר שיווקן יחל בישראל בקרוב.
ABB ישראל משווקת בהצלחה את עמדות הטעינה שלה למגזר העסקי, הציבורי והביתי.