סגור

לאחר שנים של המתנה: נחנך הקו המהיר של הרכבת התחתית בלונדון

האליזבת ליין אמור להגדיל את תפוסת הרכבות בלונדון ב-10%. לפי הרשויות, בזכות הקו החדש 1.5 מיליון אנשים נוספים יהיו במרחק נסיעה של עד 45 דקות מהמרכזים המסחריים והעסקיים של לונדון

היום (ג') נתח בלונדון קו חדש של הרכבת התחתית – אליזבת ליין, שאמור להכניס את הלונדונים לעידן חדש של רכבות מהירות ונוחות יותר.
הקו הושק שבוע לפני חגיגות ה-70 שנה להכתרתה של המלכה אליזבת. הקו החדש אמור להגדיל את תפוסת הרכבות בלונדון ב-10%. הוא מתפרס מרדינג והית'רו במערב, דרך מרכז לונדון לאבי ווד בדרום מזרח העיר ושנפילד באסקס.
2 צפייה בגלריה
רכבת תחתית לונדון אליזבת ליין  1
רכבת תחתית לונדון אליזבת ליין  1
נוסעים באליזבת ליין
(צילום: EPA)
מעל 300 אנשים מכל רחבי הממלכה חיכו בתור בגשם כדי לעלות על הרכבת הראשונה שיצאה מפדינגטון ותחצה את עיר הבירה. חלקם אף חיכו כבר מאמצע הלילה עבור התענוג. השערים נפתחו בשעה 6:18 בבוקר לקול קריאות הקהל, והרכבת יצאה כמתוכנן בשעה 6:33.
סאדיק קאן, ראש עיריית לונדון, הודה שהוא "מאוד נרגש – כמו ילד בערב חג המולד שמחכה לסנטה". לכבוד האירוע הוארו בלילה האתרים המפורסמים של לונדון כמו גשר מצודת לונדון בצבעי סגול – צבע הקו.
"זה פשוט מדהים", הגיבה אגנס סרקאדי סמית', שהגיעה ללונדון לכבוד האירוע מארונדל בדרום בריטניה ביחד עם בנה בן ה-11. הם חיכו בתור מהשעה 4 לפנות בוקר.
הנסיעה עצמה מהירה יותר מאשר בקווים האחרים. כך למשל, נסיעה מתחנת אבי ווד לפדינגטון התקצרה בחצי ואורכת 28 דקות בלבד. כמו כן, הרכבות יוכלו להכיל עד 1,500 נוסעים, מספר גדול משמעותית מהרכבות התחתיות הנוכחיות בלונדון. לפי הרשויות, בזכות הקו החדש 1.5 מיליון אנשים נוספים יהיו במרחק נסיעה של עד 45 דקות מהמרכזים המסחריים והעסקיים של לונדון.
2 צפייה בגלריה
רכבת תחתית לונדון אליזבת ליין תחנת פדינגטון
רכבת תחתית לונדון אליזבת ליין תחנת פדינגטון
אליזבת ליין, תחנת פדינגטון
(צילום: TFL)
בניית הקו החדש עלתה ביחד עם הרכבות 20 מיליארד פאונד – כפול מתקציב אירוח האולימפיאדה בלונדון, וגבוה ביותר מ-5 מיליארד פאונד מהתקציב המקורי שעמד על 14.8 מיליארד פאונד. הבנייה החלה ב-2009 לאחר עשורים של תכנון. 10 אלף עובדים הועסקו בפרויקט, שנמשך 13 שנים וכלל הקמת 10 תחנות חדשות בלונדון.
עם זאת, הקו עדיין אינו פעיל לגמרי. עד ספטמבר אליזבת ליין יפעל בשלוש מסילות נפרדות, כך שהנוסעים יצטרכו להחליף רכבת בתחנות פדינגטון או ליברפול סטריט. מספטמבר הרכבות יפעלו בקו ישיר משנפילד, רדינג והית'רו עם תחנות ברחבי מרכז לונדון. לפי התכנון, בעוד שנה מהיום הקו יהיה שמיש לגמרי, ובשעות השיא יפעלו עד 24 רכבות בקו.