סגור

דמעות בגן עדן: מכרה באיביי בוטלג של אריק קלפטון - ונתבעה על ידי הזמר

אישה מגרמניה הציעה למכירה דיסק הופעה לא רשמי של קלפטון תמורת 11 דולר. בעקבות כך היא נתבעה על ידו - בטענה להפרת זכויות יוצרים; מה קבע בית המשפט?

כשאלמנה מגרמניה העלתה בקיץ למכירה באיביי דיסק של אריק קלפטון, היא חשבה שדיסק ההופעה שבעלה המנוח רכש שנים לפני כן אולי יכניס לה 11 דולר. אבל במקום זה, היא קיבלה תביעה מצדו של קלפטון עצמו על הפרת זכויות יוצרים בטענה שהציעה למכירה הקלטה לא חוקית של אחת מההופעות שלו משנות ה-80. כך לא רק שהאלמנה בת ה-55 מצאה את עצמה בלי ה-11 דולר שקיוותה לקבל, אלא גם עם חשבונות של אלפי דולרים בהוצאות משפטיות.
ב"גרדיאן" דיווחו כי שופט בגרמניה צידד בשבוע שעבר בקלפטון, והורה לנתבעת הקרויה "גבריאל פי" לשלם קרוב ל-4,000 דולר הוצאות משפטיות על הפרת זכויות יוצרים.
1 צפייה בגלריה
אריק קלפטון 2020
אריק קלפטון 2020
אריק קלפטון
(צילום: גטי)
האישה, המתגוררת בעיירה הגרמנית הקטנה רטינגן בסמוך לקלן, טענה להגנתה כי בעלה הוא שרכש את הדיסק "אריק קלפטון – חי בארה"ב" בחנות כלבו ב-1987. היא אמרה בבית המשפט כי כלל לא ידעה על הפרת זכויות היוצרים כשהציעה את דיסק ההופעה למכירה באיביי עבור 9.95 יורו (11.20 דולר). מודעת המכירה הוסרה כעבור יום אחד בלבד.
השופט בבית המשפט המחוזי של דיסלדורף דחה את טענותיה ואמר כי העובדה שלא היא רכשה את הדיסק וכי לא ידעה שמדבר בהקלטה לא חוקית לא משנה. בית המשפט פסק עוד כי אם תנסה שוב למכור את הדיסק, היא עלולה להישלח לשש שנות מאסר ולשלם קנס של קרוב ל-282 אלף דולר.
המקרה הגיע לבית המשפט לאחר שאמרה לעורכי הדין של קלפטון שפנו אליה: "אני מתנגדת ומבקשת שתפסיקו להטריד אותי", ואף מסרה שהם יכולים להרגיש חופשי "להגיש תביעה אם אתם מתעקשים על הדרישות שלכם".
עורך דינה של האישה, קלאוס גונתר, אמר לעיתון "בילד" כי בכוונתה לערער, וכי בכוונתו להעלות את המקרה לדיון בבית המשפט הגבוה של האיחוד האירופי.
מייקל איטון, מנהלו העסקי של קלפטון, מסר כי הזמר אינו מעוניין להגיב לתקשורת, אך ציין כי "גרמניה היא מדינה שבה יש מכירות פורות של הקלטות לא חוקיות של הופעות ודיסקים מזויפים". עוד הוסיף כי בשנים האחרונות הגיש קלפטון מאות תביעות בבתי המשפט בגרמניה נגד מכירות של הקלטות לא חוקיות. עם זאת, לא ברור כיצד הבחין קלפטון בדיסק הזה שהוצע למכירה על ידי אישה אלמונית.
הניצחון של קלפטון בבית המשפט בגרמניה מגיע בעוד הוא הפך לאחד הקולות הבולטים נגד הגבלות הקורונה. מאז פרוץ המגפה הוא כתב כמה שירים נגד הסגרים שהוטלו, והתחייב להופיע רק במקומות שבהם לא תידרש חובת התחסנות.