סגור

מחיר הפרסום: הסלבז מעלים תמונות לרשת - ונתבעים על ידי הפפרצי

מאז חודש יוני הגישו צלמים וסוכנויות צילום מעל 10 תביעות להפרת זכויות יוצרים נגד סלבריטאים, זאת לאחר שהעלו תמונות פפרצי בחשבונות המדיה החברתית שלהם - בלי שיהיו להם זכויות לכך. עם הסלבס שהוגשו נגדם תביעות נמנות הדוגמנית אמילי רטאייקאוסקי, זמרת הפופ דואה ליפה והשחקנית נעמי ווטס

עכשיו שמרבית הגבלות הקורונה הוסרו והמפורסמים חזרו להסתובב בחוץ, גם הפפרצי שוב בעקבותיהם, אבל לא רק עם המצלמות. בסוכנות הידיעות בלומברג מדווחים כי מאז יוני צלמים וסוכנויות צילום הגישו מעל 10 תביעות להפרת זכויות יוצרים נגד סלבריטאים וחברות הניהול שלהם. התביעות מכוונות נגד סלבס שמפרסמים תמונות פפרצי של עצמם בחשבונות המדיה החברתית שלהם בלי שיהיו להם זכויות לכך.
עם המפורסמים שהוגשו נגדם תביעות נמנים הדוגמנית אמילי רטאייקובסקי, זמרת הפופ דואה ליפה, השחקניות נעמי ווטס ואנאבל וואליס, הזמרת ג'ניפר הדסון וחברות הקשורות לשחקנית בלייק לייבלי, כוכבת הריאליטי בת'אני פרנקל וחבר להקת הביץ' בויז בריאן וילסון.

4 צפייה בגלריה
אמילי רטייקובסקי דוגמנית פפראצי
אמילי רטייקובסקי דוגמנית פפראצי
הדוגמנית אמילי רטאייקובסקי
(צילום: AP)

מתברר כי גם אם יעד הצילום אינו משתף פעולה, כל עוד מדובר בחלל ציבורי זכויות היוצרים עדיין שייכות אך ורק לצלם. "זה כאילו הייתי נכנס לגלריה הלאומית בלונדון ומתחיל לגנוב את התמונות שמוצגות. זה קורה לנו כל הזמן, וזו הפרה", הגיב ג'סאל פרשוטאם, הנחשב לאחד מצלמי הפפרצי העסוקים בעולם. "אני רואה את התמונות שלי מתפרסמות במקומות ואני בשוק".
הפרשה המתוקשרת האחרונה בנושא היא התביעה שהוגשה נגד השחקנית וכוכבת הריאליטי "עקרות בית אמיתיות" ליסה רינה. סוכנות הצילום BackGrid USA, שמוכרת את הצילומים שלה לאתרי רכילות כמו TMZ ואינטרטיינמנט טונייט, דורשת מרינה פיצויים בגובה 1.2 מיליון דולר על פרסום ללא אישור של 8 תמונות שלה ושל בנותיה.
4 צפייה בגלריה
שחקנית נעמי ווטס פפראצי
שחקנית נעמי ווטס פפראצי
השחקנית נעמי ווטס
(צילום: AP)
לפי חוק זכויות היוצרים האמריקאי, כל הפרה עלולה לעלות 750-30 אלף דולר בפיצויים ועד 150 אלף דולר על הפרה מכוונת. מרבית התביעות של הפפרצי מסתיימות בהסדרים מחוץ לכותלי בית המשפט, והצלמים מסרבים לחשוף את הסכומים בשל הסכמי סודיות עליהם הם חתומים.
כך למשל דואה ליפה נתבעה ב-6 ביולי על ידי אינטגרל אימג'יס, שטענו כי הפרסום של התמונה הלא מאושרת בחשבון האינסטגרם של הזמרת עזר לה לממש עלייה "בהכנסות שלה מפרסום וממכירות מרצ'נדייז". שני הצדדים הגיעו להסדר ב-1 באוקטובר ופרטיו לא נחשפו.

4 צפייה בגלריה
זמרת פופ דואה ליפה ספטמבר 2021 פפראצי
זמרת פופ דואה ליפה ספטמבר 2021 פפראצי
דואה ליפה
(צילום: רויטרס)
למפורסמים יש לרוב מיליוני עוקבים באינסטגרם, שהופכים את האפליקציה למקור נוסף להכנסות עבורם. חלק מהמפורסמים אפילו משתמשים בתמונות הפפרצי כדי לפרסם את המותגים שהם לובשים באותן התמונות. אריאנה גרנדה לדוגמה השתמשה בתמונת פפרצי כדי לקדם את המכירות של קולקציית הסווטשירטים שלה, כך לפי התביעה שהגיש נגדה הצלם רוברט ברברה. במקרה הזה הם הגיעו להסדר באפריל 2020.
מותגים המעוניינים להשתמש בתמונות שונות לקידום במדיה החברתית ישלמו לרוב בין 3,000-500 דולר לתמונה, סכום נמוך משמעותית מהחוזים עם המפורסמים.
לטענתו של צלם הפפרצי פרשוטאם, מערכת היחסים כיום בין המפורסמים והצלמים היא הרבה יותר סימביוטית, אך בכל זאת היא שווה יותר מרק הכרת תודה על שיתוף תמונה עם מיליוני העוקבים. "המותג שלהם גדל פי 10 בזכות התמונות האלה", סיכם.
4 צפייה בגלריה
זמרת ג'ניפר הדסון פפראצי
זמרת ג'ניפר הדסון פפראצי
ג'ניפר הדסון
(צילום: גטי )