סגור
פרופ' קלודין גיי נשיאת אוניברסיטת הרווארד
פרופ' קלודין גיי, נשיאת אוניברסיטת הרווארד (צילום: AP/Steven Senne)

האנטישמיות בקמפוסים: שימוע בקונגרס לראשי אוניברסיטאות יוקרה

הנשיאות של האוניברסיטאות הרווארד, פנסילבניה ו-MIT זומנו בשבוע הבא לנוכח התגברות גילויי השנאה ליהודים ולישראל בקמפוסים ואוזלת היד של ההנהלות; יו"ר הוועדה בה ייערך השימוע: "ההנהלות עמדו ברובן מהצד ואפשרו לרטוריקה המחרידה להתגבר"

בעקבות התגברות גילויי האנטישמיות, ראשיהן של שלוש מהאוניברסיטאות המובילות בארה"ב - הרווארד, פנסילבניה ו-MIT - יזומנו ביום שלישי הבא לשימוע בקונגרס.
מדובר בנשיאת הרווארד קלודין גיי, נשיאת פנסילבניה ליז מגיל ונשיאת MIT סאלי קורנבלות', כך לפי הצהרה של ועדת ההשכלה והעבודה בקונגרס.
"בשבועות האחרונים ראינו דוגמאות אין ספור להפגנות אנטישמיות בקמפוסים", אמרה וירג'ינה פוקס, יו"ר הוועדה מהמפלגה הריפובליקנית, "באותה עת, ההנהלות עמדו ברובן מהצד ואפשרו לרטוריקה המחרידה להתגבר".
מאז הטבח שביצע חמאס ב-7 באוקטובר והמלחמה שפרצה ברצועת עזה, המתח בקמפוסים הולך וגואה, כולל גילויים קשים של אנטישמיות. בוגרים ותורמים, יחד עם סטודנטים, מותחים ביקורת חריפה על מדיניותן של חלק מהאוניברסיטאות ועל אוזלת ידן לנוכח התופעה. תורמים רבים גם עצרו את העברת הכספים מטעמם למוסדות במחאה.
כך לדוגמה, יותר מ-1,600 בוגרים יהודים הודיעו לאחרונה כי יקפיאו את התרומות שלהם למוסד כל עוד ההנהלה לא נוקטת בצעדים מיידיים נגד גילויי האנטישמיות בקמפוס.
האירוע בהרווארד החל עם הודעתם של כ-30 ארגוני סטודנטים פרו פלסטיניים באוניברסיטה, שהטילו את האחריות למלחמה על ישראל באופן בלעדי, בטענה שלא קרתה בחלל ריק. לטענתם, "משטר האפרטהייד הוא האשם הבלעדי". תגובת הרווארד, שהעניקה משקל דומה לישראל ולחמאס לפרוץ במלחמה קוממה את התורמים. תגובות דומות מצד אוניברסיטאות אחרות נענו גם הן בלחץ דומה מצד תורמים.