סגור

התובעת בניו יורק: "שווי הנכסים של טראמפ נופח, לא נאפשר לו לחמוק מעדות"

בין השאר נטען כי החברה של טראמפ סיפקה לבנקים ולחברות ביטוח מידע שגוי לגבי הטריפלקס של הנשיא לשעבר במגדל טראמפ ואתר הגולף שלו בסקוטלנד; המסמכים הוגשו לבית המשפט כתגובה לעתירת טראמפ נגד הדרישה להעיד בשבועה

לטישה ג'יימס, התובעת הכללית של ניו יורק, האשימה כי החברה של נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ ניפחה את שווי הנכסים שלו ופרסמה דיווח שגוי לגבי הונו האישי במצגות למלווים, לסוכני ביטוח ולשחקנים אחרים באימפריית הנדל"ן שלו - כך לפי דיווח ב"וושינגטון פוסט". ג'יימס, המשתייכת למפלגה הדמוקרטית, מובילה חקירה אזרחית סביב טראמפ ועסקיו. היא פירטה את ההאשמות בעתירה חדשה שהוגשה לבית המשפט ביום שלישי, שהצטרפה לבקשתה לאפשר לה לגבות עדות בשבועה מהנשיא לשעבר ומילדיו הבוגרים.


בעתירה, המתפרסת על פני 160 עמודים, מפרטת ג'יימס דוגמאות רבות שבהן טראמפ חתם על הצהרות פיננסיות שהעריכו את שווי הנכסים בחברה והשווי של הונו האישי, ואשר לפי ג'יימס והצוות שלה, הן הוליכו שולל ולמעשה עומדות במרכז הצעדים המשפטיים הננקטים נגד החברה.
"דונלד טראמפ, דונלד טראמפ ג'וניור ואיוונקה טראמפ היו כולם מעורבים בעסקאות המדוברות, כך שלא נסכים לניסיונות שלהם לחמוק ממתן עדות בחקירה הזו", מסרה ג'יימס בהצהרה. לטענתה, העדויות הללו נחוצות כדי לקדם חקירה המבוססת על כ-900 אלף מסמכים שנלקחו ממשרדי החברה של טראמפ, על ראיונות עם עובדים ועל ראיות אחרות.
המסמכים הוגשו לבית המשפט כתגובה לעתירה מצד טראמפ לבטל את הצווים שניתנו לו ולילדיו בדרישה שייתנו עדות בשבועה ויעבירו מסמכים רלוונטיים. מאריק טראמפ, שגם מכהן בתפקיד בכיר בחברה, נגבתה עדות בשלהי 2020.

2 צפייה בגלריה
לטישה ג'יימס התובעת הכללית של ניו יורק
לטישה ג'יימס התובעת הכללית של ניו יורק
לטישה ג'יימס
(גטי)
עורך הדין של טראמפ וילדיו, אלן פוטרפס, טען בתגובה שהצווים מפרים את הזכויות של המשפחה, שמתנהלת נגדה גם חקירה פלילית מטעמו של התובע המחוזי של מנהטן. עורכי הדין של טראמפ טוענים גם כי ג'יימס מושפעת מדעותיה הפוליטיות. פוטרפס אמר כי המסמכים שהוגשו ביום שלישי "לא ענו על ההסתייגויות הבסיסיות שציינו בעתירה שלנו לביטול הצווים".
החקירה של ג'יימס סביב ההתנהלות העסקית של קבוצת טראמפ נמשכת כבר למעלה משנתיים. הצוות שלה סרק אלפי מסמכים פיננסיים שהועברו על ידי פירמת רואי החשבון של טראמפ, מאזרס, עבור השנים 2020-2004, ומצא פערים לכאורה בין התנאים הממשיים של הנכסים וההצהרות לגביהם במסמכים.
לפי המסמכים שהגישה ג'יימס אתמול, החברה של טראמפ סיפקה הצהרות לבנקים ולחברות ביטוח שכללו מידע שגוי או מוליך שולל לגבי נחלת סבן ספרינגס במחוז ווסטצ'סטר בניו יורק, הטריפלקס שלו במגדל טראמפ, אתר הגולף שלו בסקוטלנד, מועדון הגולף שלו בווסטצ'סטר, מגדל טראמפ בשדרת פארק במנהטן ובניין המשרדים שלו בוול סטריט.

2 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ משחק גולף במתקן שבבעלותו ב סקוטלנד ב2012
דונלד טראמפ משחק גולף במתקן שבבעלותו ב סקוטלנד ב2012
טראמפ משחק גולף בסקוטלנד, ב-2012
(רויטרס)
ג'יימס טוענת עוד שהחברה של טראמפ העבירה מידע שגוי למס הכנסה בנוגע למועדון הגולף שלו בלוס אנג'לס וסבן ספרינגס. ההאשמה היא שעורכי דין חיצוניים, שמאים ומהנדסים עזרו לייצר לטראמפ חיסכון של מיליוני דולרים במסים בכך שתיארו בצורה לא נכונה את הנכסים בהצהרות לקבלת הטבות מס. החוקרים קשרו גם את טראמפ באופן ישיר לחלק מהכשלים, והראו למשל שהוא חתם על מכתב לבנק שבו תיארו את שווי המותג שלו, אך ג'יימס טוענת כי הוא היה שגוי.
בינתיים טראמפ ובני משפחתו מגבירים את ההתקפות נגד ג'יימס. בעצרת פוליטית שקיים ביום שבת באריזונה הראה טראמפ סרטון של ג'יימס המכנה אותו "נשיא לא לגיטימי". עוד קודם לכן הופיע אריק טראמפ בתוכנית של שון הניטי בפוקס וטען שהחקירה של ג'יימס היא "לא חוקית" ו"שגויה". "זה משהו שמצפים שיקרה ברוסיה, משהו שמצפים שיקרה בוונצואלה. זה דברים של מדינות עולם שלישי", אמר.