סגור
financial times

FT
בתו של מייסד זארה מונתה ליו"ר, ואלה לא בהכרח חדשות טובות

מרתה אורטגה, שנולדה למאהבת של אביה, עובדת בחברה 15 שנה. בעוד אנליסטים מציינים שמדובר בתהליך טבעי, המבקרים מזהים סיפור מוכר: יורש חסר סבלנות של אימפריה משפחתית שרוצה להוכיח את כישוריו

במשך עשור לפחות, שאלה אחת גדולה ריחפה מעל אינדיטקס, קמעונאית הבגדים הגדולה בעולם: מה יקרה לאחר לכתו של אמנסיו אורטגה?


אורטגה (85), המייסד של החברה הגדולה והמוערכת ביותר בספרד, פרש מתפקידו כיו"ר לפני עשור, אך עדיין ממשיך להגיע מדי יום למטה שלחופי האוקיינוס האטלנטי וממשיך להיות בעל השליטה בחברה ששווייה 89 מיליארד יורו, ואשר בזכותה הוא האדם העשיר במדינה.
כעת נמצאה תשובה לשאלה: דירקטוריון אינדיטקס הכריז בשבוע שעבר כי החל ב־1 באפריל תחל בתו מרתה (37) לכהן בתפקיד יו"ר החברה־האם של רשת זארה.

4 צפייה בגלריה
יו"ר זארה מרתה אורטגה ובעלה קרלוס טורטה
יו"ר זארה מרתה אורטגה ובעלה קרלוס טורטה
יו"ר זארה מרתה אורטגה ובעלה קרלוס טורטה
(צילום: רויטרס)

ההבדלים בינה לבין אביה המתבודד בולטים ביותר. הוא החל לעבוד בגיל 13 כעוזר בחנות, מעולם לא התראיין, לעתים נדירות נתפס לבוש בבגדים של החברה וסירב להצטלם עד זמן קצר לפני ההנפקה של אינדיטקס ב־2001. לעומתו, נוכחותה של מרתה בתצוגות אופנה, בריביירה הצרפתית והאיטלקית ובחתונות של סלבריטאים הפכה אייטם חובה במגזין הרכילות "אולה!" ואחרים. "היא אוהבת אופנה, את העולם הוויזואלי ולשלב ביניהם", אמר מקורב לה בחברה. אורטגה הבת התחנכה בפנימייה בשוויץ ולמדה באוניברסיטת ריג'נט בלונדון. "היא חיה את זה בצורה מאוד אינטנסיבית", ציין.

לא מחזיקה משרד במטה

לאחר שעבדה בדיסקרטיות בחברה במשך 15 שנה, אורטגה חשפה את עצמה לעין הציבור בראיון שהעניקה באוגוסט ל"וול סטריט ג'ורנל". לצילומים היא לבשה בגדים מקולקציות זארה ומאסימו דוטי. "אני תמיד אהיה במקום שבו החברה הכי זקוקה לי", אמרה בראיון.
עובדים באינדיטקס ופרשנים מציינים שאורטגה הולכת באדיקות אחרי אביה כשזה מגיע לנושאים החשובים. בדומה לו, היא לא מחזיקה משרד במטה השוכן באזור תעשייתי בפרבר של אה־קורוניה, אלא מעדיפה להיפגש ולדון עם העובדים בחללים המשותפים. כמו אביה, היא מתעניינת בעיקר במחלקת הנשים של זארה (זארה מייצגת קרוב ל־70% מהמכירות של אינדיטקס). "זה תהליך טבעי ביותר שאב מוריש לבתו את העסק בצורה כזו: ברור שהגיע הזמן והיא הרבה יותר מעורבת מכפי שחשבנו", הגיבה האנליסטית אן קריטצ'לו מסוסייטה ג'נרל על חילופי ההנהגה. "היא פעלה מתחת לרדאר".
אנליסטית בסוסייטה ג'נרל: "זה תהליך טבעי ביותר שאב מוריש לבתו את העסק בצורה כזו: ברור שהגיע הזמן והיא הרבה יותר מעורבת מכפי שחשבנו. היא פעלה מתחת לרדאר"
אך המבקרים מזהים סיפור מוכר: היורש חסר הסבלנות של אימפריה משפחתית מדיח איש מקצוע שניהל בהצלחה את החברה. במקרה הזה מדובר בפבלו איסלה, היו"ר היוצא שתחת כהונתו זינק שווי השוק של אינדיטקס פי שישה, ומי שהוכתר על ידי "הרווארד ביזנס רוויו" כמנכ"ל הטוב בעולם.
"זה סיפור שמאפיין חברות בבעלות משפחתית בספרד. מגיע רגע שבו הדור השני, שמרגיש לא מוערך מספיק, משכנע את עצמו שהוא יכול לנהל את העסק טוב יותר מאנשי המקצוע", אמר לורנזו ברנאלדו דה קירוס, נשיא חברת הייעוץ פרימרקט ממדריד.
בחברה דוחים טענות מסוג זה ומתעקשים כי אינדיטקס תנוהל בסגנון המאפיין יותר חברות אנגלו־אמריקאיות, עם מנכ"ל חדש ועם ועדת ניהול שתקבל יותר סמכויות. "הסיפור פה הוא לא שמרתה משתלטת במקומו של פבלו", הוסיפה קריטצ'לו. "התפקיד של מרתה הוא ברמת היו"ר בלבד בעוד שפבלו היה גם המנכ"ל". לדבריה, מניית החברה נפלה לאחר ההכרזה, לא בשל המינוי של אורטגה אלא מכיוון שאת איסלה מחליף "אדם אנונימי יחסית".
נשיא חברת ייעוץ במדריד: "זה סיפור שמאפיין חברות בבעלות משפחתית בספרד. מגיע רגע שבו הדור השני משכנע את עצמו שהוא יכול לנהל טוב יותר מאנשי המקצוע"
המנכ"ל החדש, אוסקר גרסיה מסייראס, עובד באינדיטקס רק מאז חודש מרץ ועיקר ניסיונו הוא בתחום עריכת הדין. המשקיעים יעקבו לראות האם יעמוד ביעדים שהציבה החברה להרחבת פעילות הדיגיטל ונושא הקיימות.
בכל זאת, עלייתה של אורטגה לצמרת נותרה סיפור של קשרים משפחתיים, שתי חתונות שעיצבו את אינדיטקס והעתיד של החברה הגדולה בספרד והמותג המוביל שלה. בדיוק כפי שההודעה על מינויה בשבוע שעבר סימנה שינוי בהנהגה, כך גם לידתה ב־1984.

גם בעלה עובד בחברה

כשמרתה נולדה, אמנסיו עוד היה נשוי לאשתו הראשונה רוסליה מרה, שעזרה לו להקים את חברת הבגדים שהתפתחה לאינדיטקס ויצרה שמלות ערב והלבשה תחתונה. לפי ביוגרפיה שנכתבה על מרה, עד להולדתה של מרתה היא כלל לא היתה מודעת למערכת היחסים שטיפח בעלה עם פלורה פרז, אמה של מרתה.
כיום, פרז נשואה לאמנסיו ומייצגת בדירקטוריון את האחזקה בגובה 60% שנמצאת בידי המשפחה. שניים מאחיה עובדים בקבוצה זה עשרות שנים ומנהלים את זארה ואת מאסימו דוטי. גם בעלה של מרתה, קרלוס טורטה, עובד בחנות המקוונת של זארה. לעומת זאת, לסנדרה, אחותה למחצה המבוגרת יותר, אין תפקיד בהנהלת אינדיטקס. לאחר מותה של מרה ב־2013 ירשה סנדרה את ההון השני בגודלו בספרד אחרי הונו של אמנסיו עצמו. לפי הערכות מגזין "פורבס", שווייה עומד על 6.3 מיליארד יורו לעומת 6.7 מיליארד יורו לאמנסיו.
לפי הודעת החברה, אורטגה תשמור על תפקידה בזארה גם לאחר שתיכנס לתפקיד יו"ר הדירקטוריון שם גם מכהנים אמה ואביה. "שני הדברים האלה תואמים ביותר", אמר אדם המקורב לחברה. הוא הוסיף שההנהלה הבכירה של אינדיטקס, כולל בני המשפחה, מורכבת מ"צוות מקצועי עם הרבה ניסיון שעובד שם כבר שנים רבות". אולם, אחרים אינם משוכנעים בכך. "החברה הזו היא כמו ספינה מדהימה", סיכם ברנאלדו דה קירוס. "היא הועברה במצב הטוב ביותר האפשרי, אך הבעיה היא שבעוד עשור נסתכל בה ונבין שזו כבר לא הקווין מרי".