סגור

ארה"ב תוסיף מעל 10 חברות סיניות לרשימה השחורה

לפי הדיווח ברויטרס, הסיבה היא חשד להפרת זכויות אדם וביצוע מעקבים טכנולוגיים במחוז שינג'יאנג. בחודש שעבר נוספו 5 חברות סיניות לרשימה השחורה בשל חשד לעבודה בכפייה במחוז שבמערב המדינה

ממשל ביידן יוסיף מעל 10 חברות סיניות לרשימה השחורה הכלכלית בשל חשד להפרת זכויות אדם וביצוע מעקבים באמצעים טכנולוגיה במחוז שינג'יאנג, כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס המתבססת על שני אנשים המעורים בנושא. לפי הדיווח, המהלך מצד משרד המסחר האמריקאי מגיע לאחר שבחודש שעבר הודיעו על הוספת חמש חברות ויישויות סיניות נוספות לרשימה השחורה בשל החשד לעבודה בכפייה במחוז במערב המדינה.


התוספת של החברות החדשות לרשימת Entity List של משרד המסחר היא חלק מהמאמצים של הממשל האמריקאי לאלץ את סין לפעול נגד הפרות הזכויות, כך לטענת המקורבים. עם זאת, בסין דחו עד כה את ההאשמות על ביצוע רצח עם ועבודה בכפייה בשינג'יאנג, וטענו כי המדיניות נחוצה כדי לבלום את הקיצוניים בקרב מיעוט האויגורים.
משגרירות סין בוושינגטון לא התקבלה תגובה לדיווח, וגם לא ממשרד המסחר האמריקאי. מהבית הלבן סרבו להגיב. לפי אחד המקורבים, הממשל האמריקאי יוסיף 14 חברות לרשימה. אולם, זהות החברות עוד לא נחשפה. כמו כן, יצורפו לרשימה גם חברות ממדינות נוספות. המהלך המתוכנן מצביע על כך שנשיא ארה"ב ג'ו ביידן מתכוון ללחוץ על סין סביב ההחמרה ביחס לאויגורים בשינג'יאנג.

1 צפייה בגלריה
תושבים אויגורים ב סין
תושבים אויגורים ב סין
תושבים אויגורים בסין
(צילום: wikipedia)

באופן כללי, החברות המופיעות ברשימה השחורה נדרשות לבקש רישיון מיוחד ממשרד המסחר ועומדות בפני בדיקות מחמירות יותר כשברצונן לקבל פריטים מספקים אמריקאים. בין חמש החברות שנוספו לרשימה בחודש שעבר נמנית Hoshine Silicon Industry , יצרנית רכיבים לפאנלים סולרים. לפי ההודעה, החברה אינה יכולה "לקבל גישה לסחורות, תוכנות וטכנולוגיה...וזאת כחלק מהמאמצים הנרחבים יותר של הממשל האמריקאי לנקוט בפעולה נגד הקמפיין המתמשך של סין לדיכוי קבוצות מיעוט מוסלמיות", נכתב בהודעה הרשמית.
כבר ב-2019 הוסיף ממשל טראמפ חברות סטארט אפ טכנולוגיות לרשימה, בטענה שהמוצרים שלהן משמשים לביצוע מעקבים אחר אוכלוסיית האויגורים. החברות הללו כללו את היקוויזיון המייצרת תוכנות ריגול בווידאו ואת SenseTime Group ו-Megvii Technology המובילות בייצור טכנולוגיות לזיהוי פנים. מוקדם יותר השבוע דווח כי בצרפת החלו הרשויות לחקור קמעונאיות אופנה כמו אינדיטקס – הבעלים של זארה - ויוניקלו בחשד שהן מבצעות "פשעים נגד האנושות" בכך שהן מעלימות עין ומשתמשות בכותנה שמיוצרת בעבודות כפייה בשינג'יאנג.