סגור

ביידן אסר על השקעה ב-59 חברות סיניות; בייג'ינג: "ארה"ב מתעלמת מהעובדות"

הצו עליו חתם נשיא ארה"ב אוסר השקעת כספים אמריקאיים, בין השאר, בחברות טכנולוגיה המפתחות תוכנות ריגול - ומרחיב את הרשימה השחורה של טראמפ; סין: "על ארה"ב להפסיק את הפעולות המערערות על הסדר הפיננסי העולמי"


נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הרחיב את ההגבלות המוטלות על השקעות אמריקאיות בחברות סיניות מסוימות, שלפי החשד יש להן קשרים למאמצי הריגול של המדינה.
ביידן חתם על צו נשיאותי שאוסר על משקיעים אמריקאים לפתח קשרים עסקיים עם 59 חברות סיניות, וזאת בשל החשש מאופי הקשרים שלהן לממשלה הסינית. בכך ממשיך ביידן חלק מהגישה הנוקשה שאימץ הנשיא הקודם דונלד טראמפ נגד סין.
"הצו הנשיאתי מאפשר לארה"ב לאסור – בצורה מכוונת ומידתית – השקעות אמריקאיות בחברות סיניות שמערערות על הביטחון או הערכים הדמוקרטיים של ארה"ב ובנות בריתנו", נמסר בהצהרה מטעם הבית הלבן.
הצו אוסר הזרמת כספים אמריקאיים במגזר הביטחון הסיני, וכן "מרחיב את היכולת של הממשל האמריקאי להתמודד עם האיום מצד חברות סיניות המפתחות טכנולוגיית ריגול ותורמות – הן בתוך סין והן מחוצה לה – לריגול אחר מיעוטים דתיים או אתניים או לדיכוי והפרה של זכויות אדם", לפי ההצהרה.
עם 59 החברות שנכנסו לרשימה השחורה נמנות אירו אנג'ן קורפ אוף צ'יינה, אירוסאן, Fujian Torch Electron Technology וגם וואווי טכנולוג'יס.
האיסור ייכנס לתוקף ב-2 באוגוסט.

1 צפייה בגלריה
וואווי ארצות הברית חרם מלחמת סחר
וואווי ארצות הברית חרם מלחמת סחר
מכשיר של וואווי על רקע דגלי המדינות. גם היא ברשימה
(צילום: שאטרסטוק)

המהלך הוא אחד המחמירים ביותר נגד יריבות של ארה"ב ומהווה סימן לכך שממשל ביידן עשוי לאמץ או אפילו לקדם רבות מהטקטיקות בהן השתמש טראמפ במאמציו לשמור על התחרותיות מול סין.
בידן ויועציו הכלכליים צריכים גם להחליט מה יהיה גורלם של המכסים שהוטלו על מוצרים סיניים, והאם להגדיל את הסנקציות שהוטלו על בכירים סינים המעורבים בכליאה ההמונית של מיעוט האויגרים במחוז שינג'יאנג.
נציג של משרד החוץ הסיני ערער על המהלך של ביידן, ואמר במסיבת עיתונאים כי הצו המקורי של ממשל טראמם הוצא לפועל "תוך התעלמות מוחלטת מהעובדות". "ארה"ב צריכה לכבד את החוק ואת השוק, לתקן את השגיאות שלה ולהפסיק את הפעולות המערערות על הסדר הפיננסי העולמי ופוגעות בזכות החוקית ובאינטרסים של משקיעים", מסר דובר משרד החוץ הסיני וונג וונבין.
הרשימה החדשה של ביידן מחליפה את זו של טראמפ - בה נכללו 48 חברות.