סגור
דונלד טראמפ יוצא מ בית המשפט
דונלד טראמפ ביציאה מבית המשפט (AFP)

בית המשפט דחה את בקשת טראמפ לדחיית תשלום הקנסות עד סיום הערעורים

בית המשפט לערעורים בארה"ב הורה לנשיא לשעבר דונלד טראמפ לשלם את הקנסות שהוטלו עליו לאחר שהפסיד במשפט נגד ההתנהלות הפיננסית של האימפריה העסקית שלו. השופט אמנם דחה את בקשת טראמפ לדחיית התשלום, אך הסיר ממנו את האיסור להלוואות ממוסדות פיננסיים בניו יורק

בית המשפט לערעורים בארה"ב הורה לדונלד טראמפ לשלם את הקנסות בגובה 454 מיליון דולר, שהוטלו עליו לאחר שהפסיד במשפט נגד ההתנהלות הפיננסית של האימפריה העסקית שלו. השופט, אניל סינג, דחה את בקשת נשיא ארה"ב לשעבר לדחות את תשלום הקנסות עד לסיום הערעורים שלו. עם זאת, הוא הסיר את האיסור שמנע מטראמפ להשיג הלוואות ממוסדות פיננסיים שבפיקוח הרגולטורים בניו יורק.
באתר CNN דיווחו כי הפסיקה התקבלה בתום שימוע חירום שנמשך 20 דקות. טראמפ צריך להעביר את הכספים עד ה-25 במרץ. באותו יום יחלו גם בבחירת המושבעים למשפט הפלילי שלו שבו הוא מואשם בהעברת דמי שתיקה לסטורמי דניאלס לפני הבחירות ב-2016. אם טראמפ לא יעביר את הכסף עד לתאריך זה, במשרד התובעת הכללית בניו יורק יוכלו לעקל את חשבונות הבנק שלו ואף להחרים נכסים.
עורכי דינו של טראמפ הציעו להפקיד ערבות של 100 מיליון דולר, כלומר נמוך מרבע מהסכום הנדרש, עד להשלמת הערעורים, בטענה שאין לו גישה לשוקי ההון כדי לגייס את הכסף וזאת בשל האיסור על לקיחת הלוואות. לטענתם, בלי עיכוב בתשלום טראמפ ייאלץ למכור נכסים תחת "נסיבות דחופות". מנגד, נציגי משרד התובעת הכללית של ניו יורק התנגדו לבקשה וטענו כי" לטראמפ יש מספיק נכסים נזילים לעמוד בתשלום". לפי בדיקה שערכו בשנה שעברה בניו יורק טיימס, טראמפ מחזיק ביותר מ-350 מיליון דולר במזומן, וכן במניות ובני"ע שיוכל למכור במהירות.
השופט אמנם ביטל את האיסור על הלוואות, אך טראמפ בכל זאת יצטרך למצוא מוסד פיננסי שיסכים ללוות לו את הסכום הגבוה הנדרש.
טראמפ נדרש גם לשלם 83.3 מיליון דולר בפיצויים לסופרת אי. ג'ין קרול, שתבעה אותו על תקיפה מינית ועל פגיעה במוניטין שלה. גם במקרה הזה ביקש טראמפ מבית המשפט דחייה בתשלום, ועדיין לא התקבלה פסיקה.
בתוך כך, טראמפ זכה גם לניצחון בבית המשפט. אתמול (ד') הסכים בית המשפט הגבוה להקשיב לטיעונים לפיהם הוא חסין מתביעות לקשירת קשר להפוך את תוצאות הבחירות ב-2020. הפסיקה הזו דוחה אף יותר את המשפט הפלילי שלו. הטיעונים בנושא יערכו ב-22 באפריל, ועד אז יוקפא ההליך המשפטי בעניין.
בתחילת החודש נערך שימועי בבית המשפט הגבוה בעתירה לפסילת מועמדותו של טראמפ לתפקיד ציבורי בעקבות חלקו בהסתערות על גבעת הקפיטול ב-6 בינואר, 2021. בית המשפט אמור לפרסם את פסיקתו בנושא בקרוב.