סגור

חברת הייעוץ BRG: קבוצת NSO הפכה לחסרת שווי למשקיעים שלה

במסמכים שהוגשו לבית המשפט בלונדון, טענה חברת הייעוץ ברקלי ריסרץ' גרופ שמונתה לנהל את הקרן שבבעלותה חברת הסייבר, שהאחזקה היא "חסרת ערך". NSO: "המידע שמפורט בדיווח הוא חסר בסיס ואין לו אחיזה במציאות"

NSO גרופ הוגדרה כחסרת שווי למשקיעים שלה, שלוש שנים בלבד לאחר שרכשה את יצרנית הרוגלה פגסוס בהערכת שווי של מיליארד דולר. במסמכים שהוגשו לבית המשפט בלונדון, טענה חברת הייעוץ שמונתה לנהל את הקרן שבבעלותה חברת הסייבר, כי זה "ברור לגמרי" שהאחזקה היא "חסרת ערך".
ההערכה הזו פורטה, כאמור, במסמכים שהוגשו במסגרת תביעה שהגישה BRG נגד שניים מהמייסדים של Novalpina Capital, חברת הפרייבט אקוויטי שגייסה במקור את הקרן של נובלפינה. נגד המייסדים הוגשה תביעה שבה נטען כי ניהלו "קמפיין השמצות" שנועד להחזיר אליהם את השליטה בקרן.
לפי המסמכים, ההערכה לגבי שווי האחזקה זוכה גם לתמיכת Proskauer, פירמת עורכי הדין המייצגת את הקרן. בפברואר האחרון טענו עורכי הדין כי הקרן "הפסידה משמעותית בכל ההשקעות שלה ב־NSO".
התביעה, שבה NSO איננה מעורבת, מדגישה את הקשיים שעמם מתמודדת החברה הישראלית. רק בינואר היא ניהלה מגעים למכירתה עבור 300 מיליון דולר לאינטגריטי פרטנרס, חברה המנוהלת על ידי חיילים לשעבר בצבא ארה"ב.
NSO, שנחשבה בעבר לנכס יוקרתי, הוכנסה לרשימה השחורה של חברות בארה"ב וניצבת בפני תביעות מצד מטא ואפל.
לפי טענות משרד המסחר האמריקאי, NSO סיפקה את הרוגלה לממשלות זרות שהשתמשו בה כדי לפעול במכוון נגד בכירים, עיתונאים, אנשי עסקים, פעילים, אקדמאים ועובדי שגרירויות.
1 צפייה בגלריה
שלו חוליו מייסד ו מנכל  NSO
שלו חוליו מייסד ו מנכל  NSO
שלו חוליו מייסד ומנכ"ל NSO
BRG אמנם עובדת עדיין על הערכת שווי רשמית ל־NSO, אך טענתה כי לחברה אין שום שווי מהווה מכה למשקיעים שהזרימו הון לקרן של Novalpina ששוויה מיליארד יורו. המשקיעים הללו כוללים את קרן ההשקעות הממשלתית של אבו דאבי, מובדאללה קפיטל, קרנות פנסיה ציבוריות בבריטניה ובארה"ב, וקרן הפנסיה של סנטריקה, החברה־האם של בריטיש גז. בתחילת דצמבר חשפה NSO כי היא לא קיבלה הזמנות מלקוחות חדשים לשימוש ברוגלת פגסוס מאז יולי 2021, כך טען פינבאר או'קונור, ראש חטיבת ניהול הנכסים של BRG, במסמכים שהוגשו לבית המשפט. באותה התקופה פרסמו כמה כלי תקשורת ברחבי העולם תחקיר על פגסוס, שממנו עלה שהרוגלה פרצה לטלפונים של עיתונאים ופעילים למען זכויות אדם.
לפי או'קונור, החברה עמדה בפני "משבר נזילות מיידי" לקראת סוף השנה שעברה, שבמסגרתו לא היה ביכולתה לפרוע חובות והיא "נכנסה להליך הקפאה ופריסת חובות".
דובר NSO שהתבקש להגיב על ההערכה כי האחזקות חסרות ערך, ועל היעדר הזמנות חדשות ומשבר הנזילות, מסר: "המידע שמפורט בדיווח שלכם הוא חסר בסיס ואין לו אחיזה במציאות. המוצרים של NSO ממשיכים להיות בביקוש גבוה מלקוחות ברחבי העולם שמסתמכים על הטכנולוגיות שלנו כדי להציל חיים ולהגן על הציבור. חבל שהעניין המשפטי הזה, שאין לו שום קשר ל־NSO, משמש כדי לפרסם הערכות שגויות על החברה".
הצניחה במחיר האג"ח של NSO מצביעה על כך "שהשחקנים בשוק הצמידו הערכת שווי לנכסים של קבוצת NSO שהיא נמוכה בכמה מאות מיליוני דולרים מגובה החובות", הוסיף או'קונור. קרדיט סוויס וקרן הגידור סנאטור, שעומדים בראש גוף של נושים של NSO גרופ, סירבו להגיב.
או'קונור טען כי ניהל "שיחות עם גופים ששקלו באופן רשמי להשקיע ב־NSO בתחילת 2021, אך לא התקדמו לביצוע בדיקת נאותות". לדבריו, השיחות הללו "חיזקו" את הטענה שהאחזקות בקרן הן חסרות שווי. ההשקעה ב־NSO גרופ מייצגת 40.7% מההון שהקרן של Novalpina השקיעה נכון לסוף ספטמבר, בעקבות גיוס של מיליארד יורו, הוסיף.
מייסדי Novalpin, סטיבן פיל, סטפן קאוסקי ובסטיאן לוקן, איבדו בשנה שעברה את השליטה בקרן והם הוחלפו על ידי BRG לאחר שהמשקיעים קבעו שהמחלוקות בין השלושה כל כך עמוקות, עד כי אינם יכולים להמשיך ולעבוד ביחד.
מאז, המייסדים קיבלו "סכומי כסף משמעותיים באמצעות החברות שבשליטתם", טען או'קונור. הכספים הללו כוללים תשלום של 43.3 מיליון יורו, וכן 18.6 מיליון יורו שהועברו לישות שבאמצעותה ניהלו המייסדים את הקרן בעבר.
במקביל, חשבונות הבנק של הקרן עצמה, שבבעלותה NSO גרופ, חברת ההימורים האסטונית אולימפיק אנטרטיימנט גרופ וחברת התרופות הצרפתית Laboratoire XO, נחסמו על ידי ברקליס בלוקסמבורג, והגישה אליהם היא רק באישור הבנק בהגדרת כל מקרה לגופו, כך לפי או'קונור. זה יוצר את "הפוטנציאל לחדלות פירעון עם השלכות הרות אסון לקרן", סיכם.