סגור
יו"ר קרן המטבע הבינלאומית קריסטלינה גאורגייב
יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, קריסטלינה גיאורגייבה (צילום: איי אף פי)

קרן המטבע חותכת את תחזית הצמיחה של ארצות הברית ל-2.9% השנה

זאת לעומת הערכה קודמת שעמדה על 3.7%; התחזית לשנה הבאה נחתכת מ-2.3% ל-1.7%; עם זאת מנהלת הקרן קריסטלינה גיאורגייבה סבורה שהכלכלה הגדולה בעולם יכולה להימנע ממיתון, אם כי בקושי

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) חתכה אתמול (ו') את תחזית הצמיחה שלה לארצות הברית ל-2022, על רקע העלאות הריבית האגרסיביות שפוגעות בביקושים, ובמקביל חזתה שהכלכלה הגדולה בעולם יכולה להימנע ממיתון, אם כי "בקושי".
בהערכה השנתית שלה למדיניות ארצות הברית, מסרה הקרן שהיא חוזה שהתמ"ג האמריקאי יצמח ב-2.9% השנה, פחות מהתחזית הקודמת של 3.7% שפורסמה באפריל. ל-2023 חתכה הקרן את תחזית הצמיחה מ-2.3% ל-1.7%, ול-2024 היא חוזה צמיחה של 0.8% בלבד.
באוקטובר האחרון חזתה הקרן צמיחה של 5.2% בארצות הברית השנה, אך מאז הכלכלה סבלה מהאטה בשל זנים חדשים של הקורונה ועיכובים בשרשראות האספקה. לעומת זאת, עלייה חדה במחירי הדלק והמזון בעקבות פלישת רוסיה לאוקראינה הביאה את האינפלציה לשיא של 40 שנה - 8.6% בחודש מאי.
"אנו מודעים לכך שיש לארצות הברית נתיב צר מאוד להימנע ממיתון", כך אמרה מנהלת הקרן קריסטלינה גיאורגייבה, שהוסיפה שבתחזית קיים גורם משמעותי של אי ודאות. "הכלכלה ממשיכה להתאושש מהמגפה, ובמקביל להיפגע מהמלחמה באוקראינה ומהסגרים שהוטלו בסין, ומכות נוספות צפויות להפוך את המצב ליותר מסובך", כך לדבריה.
מכה נוספת, אם תהיה עוצמתית מספיק, עשויה לדחוק את ארצות הברית למיתון, אך הוא כנראה יהיה קצר עם עלייה מתונה באבטלה, בדומה למיתון שחוותה המדינה ב-2001, כך אמר נייג'ל צ'וק, מנהל אזור חצי הכדור המערבי בקרן. לדבריו, רמת חיסכון גבוהה בארצות הברית תעזור לתמוך בביקושים.
גיאורגייבה אמרה שיציבות המחירים היא גורם חשוב בהגנת ההכנסות של אזרחי ארצות הברית ועקביות הצמיחה, אך חלק מהצרכנים יחוו "סבל מסוים", לדבריה. היא אמרה שהדיונים עם שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן ועם יו"ר הפד ג'רום פאוול, "לא הותירו ספק באשר למחויבותם להורדת האינפלציה". היא אמרה שבאחריות הפד לשמור על רמות האינפלציה נמוכות ושהקרן רואה את רצונו של הבנק המרכזי להחזיר את הריבית לרמות של 3.5%-4% כ"מדיניות הנכונה למלחמה באינפלציה". שיעור הריבית הנוכחי בארצות הברית הוא 1.5%-1.75%.