סגור

משפחת פורשה, בעלת השליטה בפולקסווגן, מצטרפת למירוץ המיליארדרים לחלל

חברת האחזקות פורשה SE משקיעה ביצרנית הרקטות הגרמנית איסאר אירוספייס שמנסה להתחרות בוירג'ן גלקטיק, ספייס X ובלו אוריג'ן בתעשייה המתפתחת של שיגורי לוויינים לחלל. השווי של Isar עומד בינתיים על 500 מיליון דולר


למירוץ המיליארדרים לחלל, שנשלט עד כה על ידי ג'ף בזוס, אלון מאסק וריצ'רד ברנסון, הצטפרו משתתפים חדשים בדמות משפחת פורשה האירופית.
באובזרבר מדווחים כי פורשה SE, חברת האחזקות שבבעלותה יצרנית הרכב פולקסווגן, הכריזה בשבוע שעבר על השקעה ביצרנית הרקטות הגרמנית איסאר אירוספייס (Isar Aerospace). מדובר בסטארט-אפ שמנסה להתחרות בוירג'ן גלקטיק, ספייס X ובלו אוריג'ן בתעשייה המתפתחת של שיגורי לוויינים בעלות נמוכה.
לפורשה הצטרפו חברת ההון סיכון HV קפיטל והבנק השוויצרי לובאד אודייה שישקיעו יחדיו 75 מיליון דולר בסבב גיוס שמעניק לאיסאר הערכת שווי של 550 מיליון דולר. בתמורה, תקבל פורשה אחזקה של "כמה אחוזים בודדים" בחברה.
2 צפייה בגלריה
חללית רקטה של איסאר אירוספייס isar aerospace גרמניה פורשה
חללית רקטה של איסאר אירוספייס isar aerospace גרמניה פורשה
חללית של איסאר אירוספייס
(צילום: Isar Aerospace )
הערכת שווי של חצי מיליארד דולר אמנם מחווירה בהשוואה לחברות המתחרות - ספייס X הוערכה לאחרונה ב-76 מיליארד דולר ולבלו אוריג'ן מוזרם בכל שנה מיליארד דולר מבזוס – אך מדובר בסכום משמעותי עבור חברה שהוקמה לפני פחות משלוש שנים.
מאז הוקמה ב-2018 איסאר גייסה 180 מיליון דולר ממשקיעים כמו זרוע ההון סיכון של איירבוס. בחברה מתכוונים להשיק את טיסת המבחן הראשונה שלה בשנה הבאה. במאי היא קיבלה חוזה מסוכנות החלל הגרמנית לשיגור שני לוויינים ממשלתיים לחלל.
2 צפייה בגלריה
פרדיננד פיאך פולקסווגן רכב הנכד של פרדיננד פורשה מת 27.8.19
פרדיננד פיאך פולקסווגן רכב הנכד של פרדיננד פורשה מת 27.8.19
פרדיננד פיך, נכדו של מייסד החברה והיו"ר, שמת לפני שנתיים
(צילום: רויטרס)
המימון של משפחת פורשה "יאפשר לאיסאר אירוספייס להמשיך ולהשקיע בשיגורים, במבחנים ובייצור תשתיות עבור ייצור אוטומטי של רקטות והפעילות המסחרית", מסרה החברה בהצהרה. בניגוד לספייס X שמתמחה במשגרים הניתנים לשימוש חוזר, אסטרטגיית הליבה של איסאר להפחית את העלויות היא להפוך את תהליך ייצור הרקטות לאוטומטי ככל האפשר.
"אנחנו משוכנעים שחסכנות בהוצאות וגישה גמישה לחלל יהיה המנועים המרכזיים לחידושים בתעשיות מסורתיות וכן לפיתוח טכנולוגיות חדשות ופורצות דרך ומודלים עסקיים", הגיב לוץ מאשקה, סגן יו"ר פורשה SE.
חברת האחזקות של פורשה היא בשליטת משפחות פורשה ופיך. מייסד פורשה, פרדיננד פורשה עיצב את מכונית החיפושית של פולקסווגן. נכדו, פרדיננד פיך, מונה ליו"ר פולקסווגן ב-1993. הוא מת לפני שנתיים.