סגור
financial times

ארה"ב פתחה את שנת הלימודים עם דוכני חיסונים וכוכבי טיקטוק

היקף ההתחסנות בקרב צעירים אמריקאים גבוה ביחס למדינות אחרות, אך מחשש לשיבוש החזרה ללימודים הקמפיין עולה מדרגה. מגיוס משפיעני רשת ועד לעמדות חיסון למורים וילדים בבתי ספר - הבית הלבן לא רוצה לימודים היברידיים

ראשי מערכת הבריאות בארה"ב מגבירים את הקמפיין לעידוד ההתחסנות בקרב צעירים, על רקע החשש שמגפת הקורונה תשבש את החזרה לבתי הספר אחרי שנת לימודים למודת תלאות.
רופאים ברחבי המדינה מדווחים על מספר גדל והולך של צעירים שאושפזו עם קורונה. לטענת רבים מהם, בני הנוער, בדומה למבוגרים שנדבקים בזן דלתא המידבק ביותר, מציגים סימפטומים מוקדם יותר בהשוואה לשלבים הקודמים של המגפה. לפיכך, בכירי המערכת קוראים לחיסון הצעירים כדרך להאטת התפשטות המגפה.
הורים ומורים נערכים לחזרה המונית ללימודים פרונטליים בחודש הבא, אחרי שבשנה שעברה רוב התלמידים לא התחברו לשיעורי הזום באופן קבוע. "אנחנו מגבירים את המאמצים כדי לחסן יותר תלמידים לקראת החזרה לספסל הלימודים", אמר שר החינוך מיגל קרדונה בשבוע שעבר. לדבריו, החיסונים הם "הכלי החזק ביותר שיש לנו להילחם בנגיף הזה ולהחזיר את התלמידים לכיתות, למגרשי הספורט, להצגות בבתי הספר ולחבריהם, כבר בסתיו".
היוזמות שבהן נוקטים בממשל ביידן כוללות גיוס כוכבי טיקטוק פופולריים לעידוד התחסנות בקרב הצעירים. כך, למשל, המשפיען בני דראמה הופיע בשבוע שעבר בסרטון לצד דוברת הבית הלבן ג'ן פסאקי.
רוב המאושפזים לא מחוסנים
לפי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), 31% בלבד מבני 15-12 בארה"ב התחסנו בשתי מנות, זאת בעוד 42% בגילאי 17-16 קיבלו שתי מנות, לעומת מחצית מהאוכלוסייה הבוגרת. עוד עולה מהנתונים של ה־CDC, כי בשבוע הראשון של אוגוסט אושפזו בממוצע 216 ילדים ביום בשל קורונה בארה"ב, מספר הקרוב לנתונים היומיים שדווחו בשיא המגפה בינואר. לפי הרופאים, בדומה למצב בקרב המבוגרים, מרבית בני הנוער שמאושפזים הם לא מחוסנים.
ד"ר אינצ'י יילדירים, מומחית למחלות זיהומיות בילדים בייל מדיסין, טיפלה ביותר חולים צעירים בחודש האחרון. "הבחנו שהמטופלים הצעירים הללו מפתחים סימפטומים בקצב מהיר יותר ומפתחים מחלה בשלב מוקדם יותר מאשר בזן המקורי", אמרה.
ארה"ב נמצאת במצב מתקדם בחיסון הצעירים ביחס למרבית המדינות האחרות. כך, למשל, בצרפת יחלו בחיסון תלמידי החטיבות רק לאחר חופשת הקיץ. נשיא המדינה עמנואל מקרון אישר זאת בשבוע שעבר והכריז: "אנחנו נחיה עם הנגיף הזה עוד כמה חודשים".
בבריטניה החליטו בשבוע שעבר להרחיב את תוכנית החיסונים גם לבני 16 ו־17, אך ממתינים לקבלת נתונים נוספים לפני שיכללו גילאים צעירים יותר. ילדים קטנים יותר עדיין לא זכאים לחיסונים.
בני 12 ומעלה מורשים לקבל בארה"ב את החיסונים של פייזר וביונטק, בעוד החיסונים של מודרנה וג'ונסון אנד ג'ונסון מאושרים לבני 18 ומעלה. ניסויים לבדיקת בטיחות עבור ילדים צעירים יותר מתבצעים כעת בשלושת החיסונים הללו.
בעוד האוניברסיטאות בארה"ב היו בין המוסדות הראשונים שחייבו את צוותי ההוראה והסטודנטים להתחסן, בתי ספר לא ממהרים לאמץ את הגישה הזו. אולם, המאמץ להתחסנות קיבל משנה דחיפות החודש לקראת החזרה ללימודים. ד"ר אנטוני פאוצ'י, מנהל המכון הלאומי לאלרגיות ולמחלות זיהומיות, תמך בשבוע שעבר בהצעה לחייב מורים להתחסן. דעה שלה שותף רנדי ווינגרטן, נשיא הסתדרות המורים בארה"ב, שבה חברים מעל 1.7 מיליון מורים במדינה. "חיסונים הם הדרך החשובה ביותר להתמודד עם הקורונה", אמר ווינגרטן לחדשות NBC. "עלינו לעבוד עם העובדים שלנו ולא נגדם בכל הקשור לחובת החיסונים".
ביום רביעי שעבר הפכה קליפורניה למדינה הראשונה בארה"ב המחייבת את כל צוותי בתי הספר להתחסן או להיבדק לקורונה פעם בשבוע לפחות. חלק מבתי הספר ברחבי המדינה שחזרו לפעילות החודש כבר מתמודדים עם התפרצויות קורונה. בהתאם, במחוז ניוטון בג'ורג'יה הודיעו על חובת עטיית מסכות לאחר שבוע אחד של לימודים.
3 צפייה בגלריה
מושל קליפורניה גאווין ניוסם בשבוע שעבר בבי"ס ב אוקלנד
מושל קליפורניה גאווין ניוסם בשבוע שעבר בבי"ס ב אוקלנד
מושל קליפורניה גאווין ניוסם בשבוע שעבר בבי"ס באוקלנד
(צילום: אי.פי)
"בתוך חמישה ימי לימודים בלבד היו לנו מעל 80 תלמידים מאומתים ויותר מ־200 תלמידים נשלחו לבידוד", סיפרה סמנתה פוהרי, המפקחת על בתי הספר במחוז. "ניסינו להפוך את המסכות לאופציונליות, אך כעת עלינו לחזור ולחייב עטיית מסכות בשל העלייה החדה במקרים". לדבריה, במחצית השנייה של שנת הלימודים 2020-21 היו במחוז פחות מ־20 מקרים בשבוע. עוד ציינה כי מעל שליש מהאוכלוסייה מחוסנים לגמרי.
לפי המלצות ה־CDC, החל מגיל שנתיים כולם נדרשים לעטות מסכות במוסדות הלימוד כדי לבלום את התפשטות הנגיף, ללא קשר למצב החיסונים שלהם. עוד ציינו, כי על ילדים לחזור ללמידה פרונטלית מלאה באוגוסט ובספטמבר.
אולם הפוליטיזציה שהשתלטה על מבצע החיסונים האמריקאי משפיעה גם על סוגיית עטיית המסכות. כך, למשל, מנהלי בתי ספר בחלק מהמדינות שבראשן עומד מושל רפובליקני, כמו פלורידה וטקסס, נלחמים במחוקקים בשאלת חובת המסכות, כאשר מושל פלורידה רון דסנטיס טען כי יש להשאיר את ההחלטה הזו להורים. "מנקודת מבט של בריאות הציבור, זה סיוט", אמרה ד"ר ארצ'אנה צ'טרג'י, דקאנית בית הספר לרפואה בשיקגו וחברה בוועדת היועצים לחיסונים של מינהל התרופות והמזון (FDA).
מושל פלורידה מאיים
דסנטיס הרחיב את הקמפיין שלו בשבוע שעבר ואיים כי לא יעביר משכורות לחברי מועצות חינוכיות ולמפקחי בתי ספר שמפרים את החלטתו ומחייבים עטיית מסכות. בתגובה אמר נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, כי נבחרי ציבור שמשתמשים באיומים כדי למנוע ממורים לשאול תלמידים האם התחסנו ולחייבם לעטות מסכות "פועלים בניגוד לשכר הישר ולמעשה בצורה לא ישרה".
בניסיון להעלות את שיעורי ההתחסנות, מוקמים מרכזי התחסנות זמניים בשטחי בתי הספר במדינות כמו ורמונט וניו ג'רזי, זאת כדי להקל על מורים ותלמידים להתחסן. בדומה, עיריית ניו יורק הקימה מתחמי חיסונים זמניים בבתי הספר שפעלו בקיץ, בעוד במרילנד השיקו קמפיין פרסומי המכוון לצעירים תחת הסיסמה "אל תחכו, תתחסנו".
יילדירים הוסיפה כי ילדים רבים חשים מוגנים יותר בבית הספר וזקוקים לארוחה החמה המוגשת שם, זאת מעבר לכך שלימודים פרונטליים מועילים יותר ברכישת השכלה. "בדקנו את הנושא בשנה שעברה לפני החיסונים, וכולנו הסכמנו שלימודים פרונטליים הם חשובים", אמרה.