סגור
מנכ"ל מונדלז דרק ואן דה פוט
מנכ"ל מונדלז דרק ואן דה פוט (צילום: בלומברג)

מנכ"ל ענקית הממתקים מונדלז: "למשקיעים אין בעיה מוסרית עם הפעילות שלנו ברוסיה"

מונדלז לא הצטרפה לגל הנטישה - וממשיכה לפעול ברוסיה, שנתיים לאחר הפלישה לאוקראינה. המנכ"ל: "החברות שעזבו הועברו לחברים של פוטין. אתם יכולים להיות בטוחים שהכסף שהן מייצרות משמש למימון המלחמה הרבה יותר מהמסים שלנו"

ענקית הממתקים מונדלז ממשיכה לפעול ברוסיה, זאת שנתיים לאחר הפלישה לאוקראינה שהובילה לנטישה המונית של מותגים מערביים, בהם מקדונלד'ס, סטארבקס ונייקי. לדברי המנכ"ל דרק ואן דה פוט, למשקיעים אין שום בעיה מוסרית עם המשך הפעילות של חברות ברוסיה.
בריאיון ל"פייננשל טיימס" הוא אמר כי בעלי המניות לא הפעילו לחץ לעזוב את המדינה. "אני לא חושב שלמשקיעים אכפת מהבחינה המוסרית. אם קיימת פעילות עסקית חשובה ברוסיה, הפגיעה בחברה תהיה עצומה, ומערכת השיקולים משתנה", ציין.
הפעילות הרוסית של מונדלז תרמה בשנה שעברה 2.8% להכנסות, ירידה מ־4% ב־2022. לדברי ואן דה פוט, מספר קרנות באירופה הציפו שאלות לגבי העסקים, "אך לא התקבלה שום בקשה מאף משקיע לעזוב את רוסיה". בעלי המניות הגדולים כוללים את קרן ונגארד, בלאקרוק וקפיטל גרופ. שלושתן סירבו להגיב.
עוד בריאיון ואן דה פוט ציין כי החברות שעזבו את רוסיה למעשה העבירו את נכסיהן ל"מקורבים" של הנשיא פוטין, כך שהן בעצם מזינות את מכונת המלחמה יותר מאשר מונדלז. "מעניין מה עלה בגורל החברות שנמכרו, מי קיבל אותן ומה הם עושים עם הכסף שאותן חברות מייצרות? כל החברות הועברו לחברים של פוטין", הוסיף. "ואתם יכולים להיות בטוחים שהכסף שהן מייצרות משמש למימון המלחמה הרבה יותר מהמסים שלנו", ציין. כך, למשל, בקיץ החרים הקרמלין את פעילותן הרוסית של דנונה וקרלסברג והעבירה ל"ניהול זמני". בשבוע שעבר אף דווח כי דנונה נערכת למכור את הזרוע הרוסית לחבר ההנהלה המקומית שנכפתה עליה, המקורב לאחיינו של נשיא צ'צ'ניה רמזן קדירוב.
לפי ואן דה פוט, אין ספק שהרשויות ברוסיה מנסות למנוע נטישה של חברות מערביות. "אנחנו מנסים שלא להיקלע לעימותים או לצאת בהצהרות גדולות, ופשוט לנהל את העסקים שלנו", הסביר. "במקרה של דנונה וקרלסברג, הן הכריזו על כוונתן למכור את הפעילות, ומי שעוזב נענש. זה ברור". מונדלז, שעם מותגיה נכללים אוריאו, מילקה וקדבורי, מעסיקה 2,700 עובדים ברוסיה ומפרנסת 10,000 חקלאים במעגל הרחב יותר. לפי ואן דה פוט, החברה אומנם מכרה פחות מוצרים ב־2023, אך הגיעה לרווחיות גבוהה יותר בשל קיצוץ בהשקעות.