סגור

בריטניה: בוטלה החקירה נגד ריינאייר ובריטיש איירוויז בעניין החזרי הקורונה לנוסעים

לטענת רשות ההגבלים העסקיים, קיימת אי-בהירות משפטית בנושא ההחזרים לנוסעים שלא יכלו לעלות על טיסות בשל הגבלות הקורונה; עם זאת יו"ר הרשות אמר כי "הנוסעים זכאים לפיצוי מלא"

רשות ההגבלים העסקיים בבריטניה ביטלה את החקירה והצעדים המתוכננים נגד חברות התעופה ריאנאייר ובריטיש איירווייז על סירובן לזכות נוסעים שלא היו יכולים לעלות לטיסות בגלל הגבלות הקורונה. בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי הרשות נאלצה לסגת בשל אי בהירות משפטית סביב המצב יוצא הדופן שנוצר בגלל הקורונה.


במהלך הסגרים שהוטלו בשל הקורונה, בריטיש איירווייז לא הציעה החזרים לאנשים שמבחינה חוקית לא היו יכולים לטוס, אלא הציעה להם ואוצ'רים או אפשרות להזמין מחדש טיסה במועד מאוחר יותר. גם בריאנאייר העניקו לנוסעים רק את האפשרות להזמין כרטיסים מחדש.
בעקבות זאת, הודיעה ביוני רשות ההגבלים העסקיים הבריטית (CMA) כי תנקוט צעדים נגד חברות התעופה, בטענה שנוסעים שמבחינה חוקית לא יכולים לטוס בטיסות שהזמינו בתום לב זכאיים לקבל את כספם בחזרה.
ואולם כעת הודיעה הרשות כי החוק לא מספק לנוסעים זכות ברורה מספיק לקבלת זיכוי בנסיבות כל כך יוצאות דופן, ולכן אין הצדקה להמשך החקירה או לנקיטת צעדים נגד החברות. עם זאת, יו"ר הרשות, אנדרי קוסקלי, אמר כי הם "מאמינים בכל לב" שיש להציע לנוסעים זיכוי כספי מלא.

1 צפייה בגלריה
חברת תעופה בריטיש איירווייז BA נמל תעופה הית'רו לונדון מרץ 2020
חברת תעופה בריטיש איירווייז BA נמל תעופה הית'רו לונדון מרץ 2020
מטוסי בריטיש איירווייז בנמל תעופה הית'רו, לונדון, מרץ 2020
(צילום: רויטרס )

"לאחר שבדקנו את החוק הרלוונטי ואספנו ראיות במסגרת החקירה שלנו, הגענו למסקנה שהזמן שיידרש כדי למצות את הפרשה בבתי המשפט, והתוצאה הלא ודאית, לא מצדיקים יותר הוצאה נוספת של כספי הציבור", הוסיף, והדגיש כי הוא מקווה שיחדדו את החוק.
בריאנאייר בירכו על ההחלטה. "הפעלנו לוח טיסות מצומצם במהלך הסגרים בבריטניה עבור נוסעים שטסו מסיבות חיוניות", מסר דובר חברת הלואו קוסט. "לנוסעים הייתה האפשרות לשנות את ההזמנה שלהם בלי לשלם דמי שינוי, ורבים מהם בחרו באפשרות הזו".