סגור

קוסטה ריקה תחת מתקפת סייבר לאחר שסירבה לשלם כופר לכנופיית האקרים

בחודש האחרון בוצעו התקפות סייבר נגד 27 מוסדות של המדינה, כש-9 מהם "נפגעו בצורה קשה", כך לפי נשיא קוסטה ריקה שהושבע לתפקיד לפני כשבוע. הוא הודה כי להתקפות הייתה השפעה "עצומה" על המסחר הזר וגביית מסים

נשיא קוסטה ריקה רודריגו צ'אבס חשף כי בחודש האחרון בוצעו התקפות סייבר נגד 27 מוסדות של המדינה. צ'אבס, שנבחר לתפקיד רק לפני חודש הוסיף כי 9 מהמוסדות שהותקפו "נפגעו בצורה קשה". בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי מדובר בעיקר במשרדים ממשלתיים.
במסיבת עיתונאים שקיים צ'אבס, שהושבע לתפקיד הנשיא לפני כשבוע, הוא הודה כי להתקפות הייתה השפעה "עצומה" על המסחר הזר וגביית מסים.
באמצע אפריל דיווחה הממשלה היוצאת של הנשיא קרלוס אלווארדו על התקפות סייבר נגד משרד האוצר במדינה, שהתפשטו למשרדים ממשלתיים נוספים לאחר שהמדינה סירבה לשלם כופר של 10 מיליון דולר שדרשה כנופיית ההאקרים הרוסית קונטי. "אנחנו במלחמה, וזו לא הגזמה", אמר צ'אבס בטקס ההשבעה שלו ב-8 במאי, והכריז על מצב חירום לאומי.

1 צפייה בגלריה
מתקפת סייבר האקר האקרים אבטחת מחשבים
מתקפת סייבר האקר האקרים אבטחת מחשבים
27 מוסדות מדינה נפגעו
(צילום: גטי אימג'ס)

צ'אבס מסר כעת כי מספר הגופים הממשלתיים המותקפים עלה ל-27, אך לא פירט באילו משרדים מדובר. במסיבת העיתונאים השתתף גם שר המדע והטכנולוגיה, קרלוס הנרי אלווארדו שאמר כי ממשלות ישראל, ארה"ב וספרד סיפקו סיוע להגנה על מערכות המחשבים של קוסטה ריקה ולתיקון הנזקים. אולם, הוא הוסיף כי ההיקף המלא של הנזק עדיין לא ידוע.
ההתקפות אילצו את משרד האוצר לנתק את מערכת גביית המסים במדינה. מערכת חלופית הותקנה ואפשרה לחלק מתשלומי המכס לעבור, כך לדבריו של צ'אבס. הוא האשים תושבים ש"בוגדים במדינה" וטען כי הממשלה הקודמת הסתירה מידע לגבי ההתקפות. לדבריו, יש סימנים לכך שמקומיים משתפים פעולה עם ההאקרים.