סגור

הממשל האמריקאי שוקל הפחתת הניקוטין בסיגריות

לפי הדיווחים, ה-FDA בוחן גם איסור על מכירת סיגריות מנטול; יצרנית מרלבורו איבדה כ-6 מיליארד דולר ומניית בריטיש אמריקן טבקו נפלה ב-7.3% במסחר בלונדון


מניות חברות הטבק צללו לאחר שפורסם כי הממשל האמריקאי שוקל לחייב את הורדת רמות הניקוטין בסיגריות לרמה שאינה ממכרת.


לפי הדיווחים, מינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) שוקל גם לאסור מכירת סיגריות מנטול בנוסף לתוכנית האפשרית להורדת רמות הניקוטין.
בעקבות זאת, נמחקו משווי השוק של אלטריה (Altria), המייצרת את סיגריות מרלבורו, כ-6 מיליארד דולר, ואילו מניית בריטיש אמריקן טבקו (BAT) נפלה ב-7.3% במסחר בלונדון. לפי הערכות, החברה, שבבעלותה מותג לאקי סטרייק, מרוויחה בין רבע לשליש מההכנסות שלה ממותגי מנטול כמו ניופורט. ב-FDA לא הגיבו על הדיווחים.

1 צפייה בגלריה
סיגריה עישון סיגריות
סיגריה עישון סיגריות
אילוסטרציה
(צילום: Pixabay)
בתעשיית הסיגריות מעריכים כבר שנים כי צפויה החלטה בנוגע לרמות הניקוטין במוצרים, זאת לאחר שכבר ב-2018 הכריזו ב-FDA כי בכוונתם לעשות זאת. עם זאת, לפי האנליסט אדם שפילמן מסיטיגרופ, אף שלרגולציה מסוג זה תהיה "השפעה חמורה" על התעשייה, יעברו עוד שנים עד שיוכלו ליישמה. "המציאות הפוליטית מחייבת שיהיה מגוון רחב של חלופות המזוהות כבעלות סיכון נמוך יותר", הסביר. "כיום יש רק מוצרים מעטים ביותר מסוג זה".
מאלטריה נמסר בתגובה כי הפעולות של ה-FDA "חייבות להיות מבוססות על מדע וראיות ועליהן להביא בחשבון את ההשלכות של פעולות מסוג זה, כולל היווצרותו של שוק לא חוקי וההשפעה על מאות אלפי מקומות עבודה".
אחת הטענות העיקריות נגד המהלך היא שהוא יגרום לאנשים לעשן יותר סיגריות כדי לענות על הצורך, וכך ישאפו יותר כימיקלים מסוכנים תוך כדי התהליך. כמו כן עלול להתפתח, כאמור, שוק שחור לסיגריות החזקות יותר.