סגור

הרשויות במצרים: חודשה התנועה בתעלת סואץ

קרוב לשבוע אחרי שנתקעה, שוחררה לחלוטין ספינת הענק Ever Given מגדות תעלת סואץ. עדי ראייה סיפרו שהספינה שבה לשוט, רשות התעלה הודיעה שהתנועה חודשה

ספינת הענק Ever Given שהייתה תקועה קרוב לשבוע בתעלת סואץ שוחררה לחלוטין והתנועה בתעלה חודשה. כך מסרה היום (ב') רשות תעלת סואץ.
עדי ראייה סיפרו שהספינה נמצאת בתנועה. בטלוויזיה המצרית הציגו צילום של הספינה במרכז התעלה.
הבוקר דווח כי הספינה שוחררה באופן חלקי מגדות התעלה והתיישרה. בהמשך דווח כי הספינה שינתה את מיקומה בשל הרוחות באזור, אך לא נתקעה שוב באדמה. הספינה תעבור סדרת בדיקות לפני שתוכל להמשיך בדרכה.

1 צפייה בגלריה
אנייה ever given לאחר שחולצה תעלת סואץ חברת אברגרין
אנייה ever given לאחר שחולצה תעלת סואץ חברת אברגרין
הספינה Ever Given לאחר שחולצה
(צילום: רויטרס)
יותר מ-450 ספינות נתקעו בימים האחרונים בתעלת סואץ, אחד מנתיבי הסחר המרכזיים בעולם. על הספינות יש רבבות בעלי חיים, חביות נפט וגם רהיטים של איקאה. לפי מומחים השווי הכולל של הסחורות שנתקעו בתעלה ובמבואותיה, בים התיכון ובים סוף, נע בין 3 ל-9.6 מיליארד דולר.
14 ספינות גוררות השתתפו במאמצי החילוץ, ופריצת הדרך התאפשרה אחרי שדחפורים הוציאו 27 אלף מטרים מעוקבים של חול מגדות התעלה. המחלצים ניצלו את הגאות הגבוהה במיוחד ועבדו כל הלילה כדי לשחרר את הספינה.
בתעלת סואץ עוברות 1.74 מיליון חביות נפט בממוצע ביום. כ-100 ספינות שמובילות נפט מתעכבות בפקק בהן גם ספינות איראניות שמביאות נפט גולמי ודלק לסוריה - שבעקבות הפקק הודיעה אתמול כי תתחיל להגביל את חלוקת הדלק כאמצעי ביטחון.
יו"ר רשות תעלת סואץ, אוסמה רביע, אמר היום כי מרגע שהאירוע יסתיים יידרשו בסביבות שלושה וחצי ימים כדי לשחרר לחלוטין את הפקק. לפי חברת הספנות Maersk הדנית, גם אחרי חילוץ הספינה - למאות כלי השיט שממתינים במבואות תעלת סואץ יידרשו בין שלושה לשישה ימים לחצות אותה.
ה-Ever Given, שנבנתה ב-2018, היא אחת מספינות המשא הגדולות בעולם. אורכה כ-400 מטרים, כמעט כגובהו של בניין האמפייר סטייט בניו יורק, ומשקלה 224,000 טונות. הספינה נתקעה ביום שלישי שעבר בחלקה הדרומי של התעלה, כשחרטומה פגע בגדה אחת וירכתיה פגעו בגדה השנייה. היא הייתה אז בדרכה מסין להולנד עם 25 אנשי צוות. הספינה שייכת לחברת Evergreen שמושבה בטייוואן.