$
כלכלה ומדיניות

האנייה שנתקעה בסואץ שוחררה מגדות התעלה, טרם ידוע מתי הפקק ישתחרר

לראשונה זה כמעט שבוע, צוותי החילוץ הצליחו לשחרר את ספינת הענק שנתקעה בגדות התעלה שמחברת בין אירופה לאסיה. אחרי העיכובים הארוכים שמוערכים בעשרות מיליארדי דולרים, עדיין לא ידוע מתי הפקק של מאות הספינות שממתינות לעבור בסואץ יוכל להשתחרר. הספינה ניזוקה בחרטום, ובחברה שמפעילה אותה יבדקו אם היא כשירה לחזור למסלולה

כלכליסט ו-ynet 07:1029.03.21

צוותי החילוץ שעמלו בשבוע האחרון על שחרור ספינת הענק Ever Given שנתקעה בתעלת סואץ הצליחו לפנות בוקר (שני) לגרום לה לצוף - אחרי כמעט שבוע שבו הייתה תקועה בין גדות התעלה. באתר החדשות האמריקני בלומברג דווח כי עדיין לא ברור מתי התנועה בתעלה תיפתח מחדש, וכמה זמן יעבור עד שיותר מ-450 הספינות שממתינות להיכנס לסואץ יוכלו להמשיך ליעדן.

 

 

 

עוד דווח כי פריצת הדרך במאמצי החילוץ קרתה אחרי שהדחפורים הצליחו להוציא 27 אלף מ"ק של חול מגדות התעלה. לפי דובר החברה שמפעילה את הספינה, החרטום שלה נפגע ומשאבות עוצמתיות פעלו כדי להוציא מים שנכנסו אליה כתוצאה מהנזק. בחברה הדגישו כי הספינה יציבה אך עדיין יבוצעו בדיקות כדי לבחון אם היא יכולה לעזוב את התעלה בבטחה.

 

 

 

מאות כלי שיט ממתינים לשחרור הספינה בפקק הימי, באחד מנתיבי הסחר המרכזיים בעולם. על הספינות יש רבבות בעלי חיים, חביות נפט, וגם רהיטים של איקאה. לפי מומחים השווי הכולל של הסחורות שנמצאות כעת בתעלה ובמבואותיה, בים התיכון ובים סוף, נע בין 3 ל-9.6 מיליארד דולר.

 

בתעלת סואץ עוברות 1.74 מיליון חביות נפט בממוצע ביום. כ-100 ספינות שמובילות נפט מתעכבות בפקק בהן גם ספינות איראניות שמביאות נפט גולמי ודלק לסוריה - שבעקבות הפקק הודיעה אתמול כי תתחיל להגביל את חלוקת הדלק כאמצעי ביטחון.   

האנייה לאחר החילוץ האנייה לאחר החילוץ צילום: רויטרס

 

לפי חברת הספנות Maersk הדנית, גם אחרי שהספינה תחולץ - למאות כלי השיט שממתינים במבואות תעלת סואץ ייקח בין שלושה לשישה ימים לחצות אותה.

x