$
כלכלה ומדיניות

ארדואן הדיח את נגיד הבנק המרכזי ומינה מקורב

נשיא טורקיה הדיח את מוראט אויסאל, ככל הנראה בעקבות קריסת הלירה, והחליף אותו בשר האוצר לשעבר נאג'י אגבאל; אויסאל שימש בתפקיד רק 16 חודשים והוחלף בצו נשיאותי שלא נקב בסיבת הפיטורים; הדבר מגביר את החשש להמשך התערבות הנשיא במדיניות הבנק המרכזי

שירות כלכליסט 09:1707.11.20

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן פיטר היום (שבת) את נגיד הבנק המרכזי מוראט אויסאל והחליף אותו במקורבו, שר האוצר לשעבר נאג'י אגבאל. זאת בעקבות ירידת שיא בערך הלירה שנרשמה בחודשים האחרונים ושהעלתה את הסיכוי למשבר מוניטרי. רק השבוע איבדה הלירה הטורקית כ-8.5% מערכה ביחס לדולר והשער עומד על 8.52 לירות, ומול היורו נחלשה ב-10% לרמה של 10.1 לירות.

 

 

 

אויסל הספיק לכהן כנגיד רק 16 חודשים מתוך קדנציה של ארבע שנים כאשר פוטר ע"י צו נשיאותי מוקדם יותר היום. בצו לא פורטה הסיבה לפיטורים. אויסאל התמודד עם ביקורת מצד משקיעים על כך שחתך את שיעורי הריבית גם בשעה שהמטבע איבד יותר מ-30% מערכו מול הדולר לאורך השנה, ורבים מאמינים שהדבר נועד למלא את רצונו של ארדואן. הנשיא דרש שהבנק ישאיר את שיעורי הריבית נמוכים כדי לעודד צמיחה כלכלית, וזאת למרות אינפלציה דו ספרתית.

 

 

הנגיד המודח אויסאל הנגיד המודח אויסאל צילום: אי פי איי

 

ההורדות הדרמטיות בשיעור הריבית הביאו את שיעור הריבית של טורקיה לרמה של 8.25% לעומת 24% לפני פחות משנה. בספטמבר הבנק המרכזי שינה כיוון והעלה את שיעור הריבית ב-200 נ"ב לאחר שהלירה החלה לצלול, אך מאז ניסה להשתמש בכלים אחרים כדי להדק את המדיניות הכלכלית מבלי לשנות את שיעור הריבית.

 

הנגיד החדש אגבאל הנגיד החדש אגבאל צילום: רויטרס

 

אויסאל יוחלף ע"י נאצ'י אגבל, ששימש כשר האוצר של ארדואן בין 2015 ל-2018, ומשמש כיום כראש משרד התקציבים הנשיאותי. הפיטורים הליליים של מושל הבנק מזכירים את הפיטורים של קודמו של אויסל, מוראט ג'טינקיה, אותו פיטר ארדואן כיוון שלא הוריד את שיעורי הריבית הגבוהים שעזרו לשמור על ערכה של הלירה הטורקית לאחר הזעזוע הכלכלי של 2018.

 

הפיטורים האחרונים צפויים להביא להגברת החשש בנוגע להתערבותו של ארדואן במדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי של המדינה, שאמור – תיאורטית לפחות - להיות גוף אוטונומי.

x