$
שווקי חו"ל

ארדואן ממשיך ללחוץ: הבנק הטורקי חתך את הריבית יותר מהצפוי, ל-12%

הבנק המרכזי במדינה הוריד את הריבית משיעור של 14%, והפתיע את האנליסטים שציפו לשיעור ריבית חדש של 12.5%; ברקע להורדה - יציבות הלירה הטורקית וקריאת הנשיא ארדואן להקלות אגרסיביות

שירות כלכליסט 15:3012.12.19

הבנק המרכזי של טורקיה חתך היום (ה') את שיעור הריבית פעם נוספת, בהורדה חדה מהתחזיות שנתמכה על ידי יציבות הלירה הטורקית וקריאתו של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן להקלות אגרסיביות יותר.

 

בהחלטת הריבית האחרונה לשנה זו, הורידה ועדת המדיניות המוניטרית את שיעור הריבית ל-12% מ-14%. זאת בעוד כלכלנים בשוק חזו הורדה מתונה יותר ל-12.5%.

 

בהצהרה שפירסם הבנק המרכזי, הוא הוריד את הפסקה שכתב בפעם האחרונה ובה נאמר כי השקפת הבנק "במידה רבה" עולה בקנה אחד עם מסלול הדיסאינפלציה הצפוי, ורמז בכך שעתה הוא יכול לנוע לאט יותר לעבר מדיניות יותר משוחררת.

 

רג'פ טאיפ ארדואן, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, נשיא טורקיה צילום: אי.אף.פי

 

 

פחות משישה חודשים לאחר שמונה, נגיד הבנק, מוראט אויסאל מחק את כל העלאות הריבית הדרמטיות שביצע הבנק המרכזי כדי להתמודד עם משבר המטבע של שנה שעברה. שבועות אחדים לאחר שנכנס לתפקיד, החל אויסאל בסבב הקלות חסר התקדים עם שיא של קיצוצים בשיעור הריבית. ארדואן הדיח את הנגיד הקודם מתפקידו מאחר שלא פעל מהר מספיק.

 

ההחלטה של הבנק המרכזי היא "הפתעה בעצימות נמוכה", כך לפי גיום טרסקה (Guillaume Tresca), אסטרטג בבנק הצרפתי קרדיט אגריקול. "הבנק המרכזי ימשיך לעשות זאת כל עוד הלירה יציבה באופן כללי".

 

ארדואן, שהתייחסויותיו למדיניות הריבית פחתו מאז שהציב את אויסאל בתפקידו, חרג השבוע ממנהגו ואמר "אנחנו נעבור לריבית חד ספרתית ב-2020".

 

החתירה של ארדואן לשערי ריבית נמוכים היא כמעט הסיבה היחידה להקלות בכלכלת טורקיה, שרק עתה מתחילה לצבור תאוצה אחרי מיתון.

 

האינפלציה בטורקיה התחילה לעלות ביוני 2018 אחרי שנפילת הלירה הובילה לעלייה חדה במחירים המקומיים בכל המגזרים, בכלכלה התלויה ברובה בייבוא. אחרי שיא של 25.2% בשנה שעברה, צנחה האינפלציה למספר חד ספרתי אך בנובמבר התמקמה על 10.6% בנובמבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x