$
כלכלה ומדיניות

"הסתכלו על ישראל": כך לוחץ ארדואן לעוד הורדה של הריבית

נשיא טורקיה התייחס בראיון להורדת הריבית שנרשמה השבוע בארצו - החדה מזה 17 שנה; הוא הבטיח כי היא תמשיך ותרד בהדרגה עד סוף השנה, והביא כדוגמה את ישראל, יפן וארה"ב למדינות בעלות ריבית נמוכה יחסית

שירות כלכליסט 20:5626.07.19

הורדת הריבית החדה מזה 17 שנה לא מספיקה לו: לאחר שהשבוע חתך הבנק המרכזי של טורקיה את הריבית ב-4.25% ל-19.75% בעקבות לחציו של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, הוא ממשיך וקורא להמשך המהלך. "זה מה שהיינו צריכים", אמר ארדואן, "גם ההורדה הזאת לא מספיקה. ייתכן שההורדות יימשכו בהדרגה עד סוף השנה".  לפי סוכנות בלומברג, כדי להדגיש את דבריו אמר ארדואן את הדברים הבאים: "הסתכלו על יפן, ישראל וארה"ב. אתם לא רואים שם ריביות כאלה. נוריד אותה באופן שיטתי".

 

 

 

הורדת הריבית שבוצעה על ידי הנגיד החדש מוראט אויסאל היא הראשונה מזה שלוש שנים, ועולה כי הוא מנסה להתאים את מדיניות הבנק המרכזי לזו של ארדואן המתנגד לריבית גבוהה. הנשיא פיטר את הנגיד הקודם מוראט צ'טינקאיה לפני חודש לאחר שלא עמד בציפיותיו. בראיון שפורסם היום (ו') הוא אמר כי "ריביות גבוהות יוצרות מכשול גדול לכלכלת טורקיה".

 

 

ארדואן ארדואן צילום: איי פי

 

מנהיג טורקיה שב וחזר על עמדתו כי הוא מאמין שהאינפלציה תואט בקרוב והכלכלה תתקרב למיצוי פוטנציאל הצמיחה שלה. "אני מחשיב את החלטת הריבית של הבנק המרכזי כנקודת מפנה חיונית, ונראה את האינפלציה יורדת במהירות. שבתי והבעתי את מורת רוחי מהריביות הגבוהות במשך הרבה שנים אך הנגידים לא הקשיבו לי".

 

למרות ההחלטה המפתיעה שהתקבלה השבוע, לא נרשמה מכירה כללית בשוק המניות או האג"ח, ולדברי הנשיא, "מה קרה אחר כך? האם התרוששנו? הכל התמוטט? השווקים הגיבו בצורה נורמלית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x