$
כלכלה ומדיניות

שוב הפגנות גדולות במדריד נגד הצנע; שר האוצר: "הקיצוצים הכרחיים"

בסוף השבוע הציגה ממשלת ספרד את תקציב 2013, הכולל בין השאר קיצוץ בהוצאות של 40 מיליארד יורו והקפאת המשכורות במגזר הציבורי. הפגנות גדולות נערכו גם בליסבון

סוכנויות הידיעות 22:5229.09.12

עשרות אלפי מפגינים יצאו היום שוב לרחובות מדריד וליסבון, ומחו על צעדי הצנע המתוכננים במדינות.

 

במדריד, המפגינים צעדו לרפלמנט בפעם השלישית השבוע, והביעו את זעמם על צעדי הממשלה המתוכננים, הכוללים בין השאר העלאות מסים וקיצוצים בהוצאות. המפגינים בבירת ספרד צעקו "פטרו אותם, פטרו אותם", בהתייחסם לממשלתו השמרנית של מריאנו ראחוי. ההפגנות הקודמות, שנערכו בימים רביעי וחמישי, גלשו לאלימות.

בסוף השבוע הציגה ממשלת ספרד את תקציב 2013, הכולל קיצוץ בהוצאות של 40 מיליארד יורו, הקפאת המשכורות במגזר הציבורי, קיצוץ ההטבות למובטלים - ואף הקטנת תקציב משפחת המלוכה ב-4%.

 

הפגנה במדריד, השבוע הפגנה במדריד, השבוע צילום: אם סי טי

 

שר האוצר של ספרד, כריסטובל מונטורו, אמר היום כי הקיצוצים בתקציב 2013 הכרחיים אם רוצים להפיג את המתח בשווקים ולהפחית את שיעורי הריבית הגבוהים שספרד משלמת לרוכשי האג"ח שלה. בסוף השבוע פורסמו תוצאות מבחני העמידות של הבנקים, מהן עולה כי הם זקוקים ל-60 מיליארד יורו (77 מיליאר דולר) כדי לכסות את חובותיהם, התוצאות תואמות את ציפיות האנליסטים. עמידה במבחן העמידות משמעה היא כי הבנקים יכולים לעמוד בהרעה כלכלית נוספת, אם זו תתרחש.

 

פבלו רודריגז, סטודנט לפיתוח חקלאי בן 24, אמר כי בעקבות צעדי הצנע והמיתון בספרד, הוא וחבריו אינם מוצאים עבודה או מועסקים במקצועות שלא הוכשרו להם. יחלישו את הכלכלה הספרדית. הוא הטיל ספק באפשרות למצוא עבודה במקצוע שהוא לומד עד גיל 35-40, ואמר כי סביר להניח שימצא עבודה מחוץ לספרד - ויישאר שם. "אין שום דבר בשבילי פה", הוא סיכם.

 

בליסבון, הבנקאי לשעבר אנטוניו טרינידייד אמר כי הקיצוצים בתקציב מדרדרים את הכלכלה במדינה למצבה הגרוע אי פעם. לדבריו, צעירים רבים מעדיפים לעזוב את המדינה - מאחר שאינם מוצאים עבודה: "הממשלה והטרויקה (נציגי הבנק האירופי, הנציבות האירופית וקרן המטבע - שולטים בנו, כי תוכנית החילוץ דורשת עוד עוד קיצוצים ושודדת מאתנו כספים. לצעירים פה אין שום עתיד, והמדינה נמצאת על סף תהום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x