$
כלכלה ומדיניות

הפגנות סוערות במדריד ובאתונה: "השכר השנתי שלי צנח ב-8,000 יורו"

באתונה המשותקת צעדו מאות אלפים, המשטרה השתמשה בגז מדמיע נגד המוחים שהשליכו אבנים ובקבוקי תבערה. בבירת ספרד מחו אתמול כ-6,000 מפגינים נגד תוכנית הצנע ויצרו שרשרת אנושית סביב בניין הפרלמנט, 64 נפצעו בעימותים

סוכנויות הידיעות 18:5926.09.12
יומיים של הפגנות ענק בבירות המדינות ששמן הפך נרדף למשבר הכלכלי באירופה: במדריד נפצעו אתמול 64 בני אדם בהפגנת אלפים נגד תוכנית הצנע מול בניין הפרלמנט הספרדי, באתונה צעדו היום (יום ד') לא פחות מ-200 אלף איש בשביתה הכללית הראשונה מאז הקמת הממשלה החדשה ביוון. המחאה בבירת יוון, אף היא נגד הגזירות הכלכליות, הפכה במהירות לאלימה - והמשטרה היוונית השתמשה בגז מדמיע נגד המפגינים שזרקו אבנים ובקבוקי תבערה.  
השביתה ביוון מהווה למעשה ניצחון לארגוני העובדים. המדינה שותקה לגמרי - המטוסים קורקעו, התחבורה הציבורית נעצרה והשירותים הציבוריים, כולל באתרי התיירות המרכזיים, לא פעלו. המחאה הייתה אמורה להיות לא אלימה, אבל באופן צפוי היא הובילה לעימותים מול כוחות הביטחון.

 

כשנה וחצי חלפו מאז שכבשה מחאת האוהלים הספרדית את רחובות מדריד, אולם גם שם הסוגיות הכלכליות ממשיכות להסעיר את הרחובות. לפחות 6,000 איש הפגינו אתמול מול בניין הפרלמנט במדריד והתעמתו עם כוחות הביטחון, בזמן שהמחוקקים דנו בקיצוצים הצפויים בתקציב. 64 בני אדם נפצעו, בהם מספר שוטרים, ו-38 נעצרו.

  

ההפגנה באתונה, היום ההפגנה באתונה, היום צילום: איי אף פי

 

במהלך ההפגנה בכיכר נפטון במדריד, שנמשכה לתוך הלילה, יצרו הפעילים "שרשרת אנושית" מסביב לבניין. בהמשך ניסו מפגינים לפרוץ לתוך המתחם, אולם נבלמו על ידי 1,500 השוטרים במקום, שהגיבו בירי כדורי גומי. המוחים, מצדם, יידו אבנים וניפצו שמשות של כלי רכב. חלקם הניפו שלטים שבהם נכתב "דמוקרטיה אמיתית עכשיו!", ודרשו מהממשלה להתפטר על רקע המשבר הכלכלי. 

 

באותה שעה, בתוך בניין הפרלמנט הספרדי בחנו המחוקקים סוגיות כמו קיצוץ בפנסיה, הטלת מסים על סחר במניות, הטלת "מסים ירוקים" על פליטת גז וביטול הטבות מס מסוימות. הקיצוצים נועדו לשכנע את חברותיה של ספרד באיחוד האירופי כי היא מסוגלת לצמצם את תקציבה ביותר מ-60 מיליארד יורו עד 2014. ראש הממשלה מריאנו ראחוי כבר הצהיר בתחילת החודש כי התקציב לשנה הבאה יכלול קיצוצים נוספים בכל התחומים, מלבד הפנסיות והריביות על הלוואות, והוא צפוי להכריז מחר על הגזירות החדשות.

 

ההפגנה במדריד, אתמול ההפגנה במדריד, אתמול צילום: אם סי טי

 

"השכר השנתי שלי צנח ב-8,000 יורו, ואם הוא ימשיך לרדת אני לא אצליח לסגור את החודש", התלונן לואיס רודריגז, כבאי ספרדי בן 36, שנטל חלק במחאה. בניגוד להפגנות אחרות שכונסו באחרונה על ידי ארגוני עובדים, ההפגנה אתמול אורגנה בעיקר דרך הרשתות החברתיות ונרשם בה רוב בולט של צעירים. "לא נראה שאכפת לפוליטיקאים האלו מה יקרה לנו", אמר מפגין אחר ל"טיימס" הבריטי.

 

כחלק מהביקורת הציבורית על התנהלות הממשלה, חשף באחרונה מגזין ספרדי כי ראש הממשלה ראחוי נהנה עם יועציו מארוחה בסכום של 1,000 אירו על חשבון משלם המסים - יום לאחר שביקש 

מגוש היורו סיוע בהיקף של 100 מיליארד דולר. הארוחה המפוארת נערכה ביוני על סיפון מטוס סילון ששייך לחיל האוויר הספרדי, בזמן שרחוי ופמלייתו היו בדרכם לצפות במשחק נבחרת הכדורגל שהשתתפה במשחקי היורו בפולין.

  

ראחוי עצמו התמנה לתפקיד לאחר שקודמו חוסה לואיס רודריגז ספטרו נכנע לדרישות המפגינים בארצו והסכים להקדים את הבחירות. גל המחאה החל בספרד ב-15 במאי אשתקד והתפשט למספר ערים במדינה. רבבות הפגינו בכיכר פוארטה דל סול בבירה, שזכתה עקב כך לכינוי "כיכר תחריר הספרדית", וגם בברצלונה הוקם מאהל בכיכר המרכזית, שבו מחו צעירים על שיעור האבטלה שהאמיר אז ל-21.3 אחוזים – הגבוה ביותר בגוש היורו. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x