$
כלכלה ומדיניות

פורטוגל: חבילת חילוץ בשווי 115 מיליארד דולר

האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית הגיעו להסכם עם ממשלת פורטוגל לפיו היא תקבל 78 מיליארד אירו במשך שלוש שנים, לשיקום כלכלתה. למרות שטרם נמסרו פרטים סופיים כמו גובה הריבית שתצטרך המדינה לשלם, מיהר רה"מ להצהיר: "החבילה - דרקונית פחות מזו שקיבלו יוון ואירלנד"

סוכנויות הידיעות 09:0804.05.11

פורטוגל תקבל חבילת סיוע בגובה 78 מיליארד אירו (115 מיליארד דולר) מהאיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית במשך שלוש שנים - כך סיכמו אמש (ג') ממשלת פורטוגל ושני הגופים. ז'וז'ה סוקרטש, ראש ממשלת פורטוגל שהתפטר לאחרונה על רקע המשבר הכלכלי במדינה, אמר כי העסקה "טובה למדינה"

ו"דרקונית פחות מחבילות הסיוע שקיבלו יוון ו אירלנד".

 

פרטי חבילת הסיוע, כמו אחוז הריבית שתצטרך המדינה לשלם עבור ההון, טרם נקבעו סופית, אך לדברי סוקרטש העסקה כוללת "תנאים נוחים ורגועים לממשלת פורטוגל, שיתאימו לגירעון ולא יצטרכו להביא לקיצוץ בשכר המינימום ולתנאי הרווחה במדינה".

 

עוד הוסיף ראש הממשלה כי התוכנית לא כוללת קיצוץ עובדים עתידי בסקטור הציבורי, וכי העובדים בסקטור זה ימשיכו לקבל משכורות 13 ו-14, כפי שהם רגילים.

 

תוכנית הסיוע למדינה תצטרך לקבל עתה את אישור מפלגות האופוזיציה בפרלמנט במדינה לפני שתאושר סופית. פרטי התכנית הסופיים יימסרו על ידי האיחוד

האירופי וקרן המטבע במסיבת עיתונאים מיוחד שתיערך היום (ד') או מחר בליסבון.

 

התוכנית לא אושרה - רה"מ התפטר

 

בתחילת אפריל דיווחה פורטוגל על גירעון תקציבי של 8.6% מהתמ"ג בשנה שעברה, ועל כך שהיא החמיצה את היעד שעמד על 7.3%. בעקבות זאת גבר החשש שהמדינה תזדקק לחילוץ. באותו היום הורידה סוכנות הדירוג פיץ' את הדירוג של פורטוגל בשלוש דרגות לכמעט רמת "זבל", "-BBB", ואמרה שהסיכויים לכך שיגיע סיוע חיצוני למדינה בזמן הקרוב נמוכים, לנוכח העובדה שהמדינה הודיעה על קיומן של בחירות ב-5 ביוני.

 

המדינה האירופית נקלעה לקשיים כלכליים גדלים והולכים לאחרונה, והפרלמנט הצביע נגד תוכנית הממשלה להטיל צעדי צנע נוספים כדי להתגבר על משבר החוב. בעקבות דחייתה של התוכנית הממשלתית ראש הממשלה סוקרטש התפטר מתפקידו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x