$
בשולי החדשות

בצל המשבר, בספרד פורחות כלכלות מקבילות נטולות יורו

בספרד פועלות כיום 325 מערכות כלכליות אלטרנטיביות שמאפשרות לתושבים לחיות מחוץ לשוק המטבע המשותף, בתקופה של אבטלה, מצוקה כלכלית וספקות לגבי עתיד היורו. הממשלים המקומיים כבר חוששים מירידה בגביית מסים

סוכנויות הידיעות 21:5529.08.12

בתקופה שבה עתידו של היורו מוטל בספק ומיליונים שקועים באבטלה כרונית או סובלים מתת־תעסוקה שלא מותירה להם כסף פנוי, בספרד צומחות צורות חדשות של כלכלות מקבילות שמאפשרות לאנשים לחיות מחוץ לשוק המטבע המשותף, כך מדווח "הוושינגטון פוסט".

 

בעיר מלאגה שבדרום ספרד התושבים הקימו אתר שמאפשר להם להרוויח כסף ולרכוש מוצרים באמצעות מטבע וירטואלי, ללא ריבית. באחד מפרברי ברצלונה החלו בניסוי דומה, אבל עם כרטיס אשראי מנייר, שמבוסס על מטבע חדש שערכו גבוה מעט יותר מזה של היורו וניתן להשתמש בו בחנויות המקומיות.

 

הפגנה מחוץ לבנק באנדלוסיה הפגנה מחוץ לבנק באנדלוסיה צילום: אי פי אי

 

בברצלונה עצמה, המודל המועדף הוא בנק הזמן, שמאפשר לאנשים להעניק שירותים תמורת שעות, מבלי שבעסקה יהיה מעורב חליפין כלשהו של כסף. בברצלונה פועלים כיום יותר מ־100 בנקים כאלה. חלקם כמו בנקים רגילים — עם חשבונות נפרדים, ספרי חשבונות, פנסקי המחאות וכיו"ב. באחרים העסקאות מתבצעות באמצעות המחאות. בנקים אחרים פועלים רק באינטרנט.

 

חלק מהממשלים המקומיים בספרד נתנו גיבוי למיזמים המקומיים הללו, ואילו אחרים החלו לתהות לגבי ההשלכות שיש להם על תשלום מסים, גובה השכר ברשות המקומית ואפילו פוטנציאל להונאות.

 

מערכות כלכליות אלטרנטיביות פעלו בעולם לאורך ההיסטוריה, אבל לרוב לוקח שנים לבסס אותן ומספר המשתתפים מצומצם. בספרד, לעומת זאת, המשבר הכלכלי מדרבן את התושבים לפעול מהר יותר. כיום פועלות בספרד 325 מערכות של בנקי זמן ומטבעות אלטרנטיביים, שחברים בהן חלק עשרות אלפי תושבים.

 

במובן זה, מה שמתרחש כיום בספרד מייצג את אחד הניסויים הגדולים ביותר בכסף חברתי בעידן המודרני. מאחורי המיזמים השונים עומד רעיון בסיסי זהה: להקל על אנשים לרכוש מוצרים ושירותים, ללא עמלות וללא ספקולציות פיננסיות.

בפרבר הקטלוני, למשל, בחלונות הראווה של רבות מהחנויות מוצג השלט "פה מכבדים טורוטות" לצד כרטיסי אשראי קונבנציונליים. יוזמי הפרויקט אומרים שהמטרה היא שהכסף האלטרנטיבי יהיה בסירקולציה מתמדת, כך שהבנק שבו מוחזקות הטורוטות לא יצטרך לגבות עמלה. באופן זה, הכסף חוזר למקורותיו - מערכת חליפין טהורה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x