סגור
פנאי המסך הלבן
המסך הלבן ( צילום: גבריאל בהרליה)

בעקבות מחאה ברשת: בוטלו ההופעות של עטר מיינר ולהקת המסך הלבן באינדינגב

הפקת הפסטיבל הסירה את האמנים מהליינאפ של האירוע שיתקיים באוקטובר הקרוב. הסיבה: טענות לכאורה להטרדה מינית ופגיעה פיזית ונפשית בנשים. הפקת הפסטיבל: "אין לנו טיפה של סובלנות לאלימות"

בשבוע שעבר פורסמה הרשימה הראשונית של המוזיקאים המשתתפים בפסטיבל המוזיקה "אינדינגב" באוקטובר הקרוב. פרסום הרשימה עורר מחאת רשת נגד המשתתפים עטר מיינר ולהקת המסך הלבן בטענה לכאורה של הטרדה מינית ופגיעה פיזית ונפשית בנשים.
"חוגגים 15 שנות אינדינגב עם שניים שיש נגדם עדויות על הטרדות מיניות וגרוע מזה", נכתב בין השאר ברשתות החברתיות. "לא קשה לדעת במי מדובר. לא מאוחר לתקן את העוול שאתם עושים לכל אשה שרוצה להנות באופן שוויוני ממוזיקה".
מנהלי ויוזמי הפסטיבל לא התעלמו מהמחאה והחליטו להסיר את השניים מהליינאפ של הפסטיבל. מטעמם נכתב: "שבוע טוב חברים, לקחנו רגע לענות לבחון את העובדות ולהגיב לדברים בצורה שקולה. עלה פה דיון מאוד חשוב ואין לנו שום עניין להשתיק אותו, להיפך.
"ראוי שהדיון יתנהל בצורה ברורה ופומבית, בלי לטאטא את הדברים מתחת לשולחן ולהתעלם מצד אחד אך גם תוך דיוק בפרטים והאמת כפי שהיא. עם זאת, חשוב גם לומר שהיו המון אי דיוקים בדרך בה הדברים מוצגים, השיח הזה מתדרדר מהר מדי לשיח נחרץ וצעקני, בו הדברים יוצאים במהירות מהקשרם ודברים שאינם אמת מוצגים לא אחת ככאלה וגם זאת לא הדרך לדעתנו.
"אנחנו מעדכנים כי בימים האחרונים ניהלנו שיחות עם האמנים והגענו להחלטה כי ההופעות המדוברות לא יתקיימו בפסטיבל השנה. לכל אורך הדרך חשבנו ואנחנו עדיין חושבים שהדבר הנכון הוא להתייחס לנושא בפומבי ולנהל שיח פתוח מתוך הבנה שהנושא מורכב.
"אנחנו מצרפים התייחסות מצד האמנים: עטר מיינר: 'אני מאמין באמת, באנו בשביל האומנות ולספוג אומנות. באהבה, עטר מיינר'. חברי המסך ימסרו התייחסות אישית בערוצים שלהם בקרוב.
"נאמר את המובן מאליו שוב - אין לנו, ולא היתה לנו מעולם טיפה של סובלנות לאלימות מכל סוג שהוא, כפי שיעידו עשרות אלפי האנשים שבילו באינדינגב ב-15 השנים האחרונות.
"אנחנו פועלים באופן אקטיבי לאפשר לקהל מרחב בטוח לצלול לתוך המוסיקה כל השנים וזה חלק מהותי מהזהות של הפסטיבל ובערכים שהוא מקדם. מחכים לראותכם במדבר".
מאוחר יותר כתבו חברי להקת המסך הלבן בעמוד הפייסבוק שלהם: "לצערינו הרב אנו מבטלים את השתתפותנו באינדינגב הקרוב".
בינואר 2021 נטען, בסדרה של כמה פרסומים בסטורי, על ידי בחורה שאיתה יצא כי עטר מיינר פגע בה פיזית ונפשית. מיינר הכחיש את הטענות בפוסט פייסבוק מספר ימים לאחר מכן, ובין היתר כתב "אני מתכוון לעמוד על האמת ולהגן על שמי", אך מאז לא הגיב.
ב-2020 נטען על ידי אשה בפייסבוק כי חברי "המסך הלבן" הטרידו אותה. היא פגשה אותם בפאב בירושלים ונזרקו לעברה הערות כמו "איזה רגליים... בואי נשכב... למה אנחנו לא עולים לסקס עכשיו", אל מול כל יושבי המקום. עוד נכתב: "אחד הבחורים משך את הכיסא שישבתי עליו ו'הציב' אותי מול כל החברים האפסים שלו שגיכחו על איך שאני נראית ולא זורמת לעלות איתו למין אצלי בבית (גרתי בקומה מעל). היה דיבור נרחב על הרגליים שלי והתחת שלי. לבשתי מכנס קצר".