סגור

“בגד הוא הצעת הגשה"

המעצבת תמרה סלם מאמינה במשחקיות בבגדים. הקולקציה החדשה והיפה שלה כוללת שמלה עם חלון הצצה וחצאית עיפרון שאפשר ללבוש בשלוש דרכים

הקולקציה הלבנה שהשיקה המעצבת תמרה סלם מאופיינת בכתב היד המינימליסטי שלה ובתפירה המוקפדת. יש מי שיגדירו את האוסף היפה הזה שמלות כלה, אבל מדויק יותר לומר שאלו שמלות שגם כלות יכולות ללבוש. בצד אלה מוצגים בסטודיו שלה בדרום תל אביב עיצובים מעונות קודמות ."זו קולקציה לא נגמרת שבנויה ממקבצים של רעיונות, ותמיד אני יכולה לחזור לאחד המקבצים", היא אומרת . ואם תחילה נדמה שהם שונים בתכלית זה מזה, הרי שבמבט שני עובר ביניהם חוט מקשר. סלם מעידה על עצמה שהיא חסידה של אנדרסטייטמנט וחוסר מאמץ. "אני מאמינה בבגדים שמשרתים את הלובשת ולא להפך. בעינhי זה מנצח. הבגדים הם הצעת הגשה והמנה היא הלובשת".
2 צפייה בגלריה
פנאי תמרה סלם מעצבת
פנאי תמרה סלם מעצבת
המעצבת תמרה סלם
(צילום: פיני חמו)
היא אשת טלוויזיה במקור, עורכת תוכן. לפני שנים, היא מספרת, החליטה "לתת צ'אנס" לתשוקותיה העיצוביות, ואחרי שנה של לימודים בסטודיו 6b התמחתה עוד שנה אצל המעצב ויוי בלאיש. לפני כשש שנים פתחה סטודיו משלה, ומאז היא משלבת בין עבודתה כמעצבת לעבודתה כעורכת תוכן בטלוויזיה. בשנה האחרונה של הקורונה התמקדה יותר בעריכה לצד בעלה התסריטאי ויוצר הטלוויזיה אורי גרוס, ורק באחרונה חזרה לסטודיו.
בצידו האחד של הסטודיו תלויות שמלות שיפון משי יפהפיות ברוח בוהו שיק עם צווארונים ויקטוריאניים ואדוארדיאניים עתיקים, האוסף הראשון שיצרה.יש לה משיכה לעבודות יד, לדבריה, וזה ניכר בשמלות הללו, בעיקר ברקמה העדינה, מלאכת מחשבת, שעל הצווארונים. אף לא אחד מהפריטים משדר טרנדיות חולפת, וכולם עומדים במבחן הזמן. הקולקציה הזאת מיועדת להשכרה בלבד, כי הצווארונים עתיקים וכל אחד יחיד בסוגו ולא ניתן לשכפול.
2 צפייה בגלריה
פנאי שמלות ערב בעיצוב תמרה סלם
פנאי שמלות ערב בעיצוב תמרה סלם
שמלות ערב בעיצוב תמרה סלם
(צילומים: אבי ולדמן, פיני חמו)
בצד האחר של החדר תלויה קולקציה פיסולית יותר, והמחשבה הראשונה שעולה היא של המעצב היפני יוז'י ימאמוטו. אבל סלם מספרת שהיא בכלל נולדה מתלבושות שעשתה לבלט הישראלי, כשחיפשה בד שאפשר לרקוד איתו. "אני מתחילה מרעיון, וגם אוהבת להתנסות בחומרים, ולפעמים זו נקודת המוצא שלי, למשל הפליסה. הבד הנבחר נועד לשרת את הדגם".
גם הקולקציה החדשה שלה טומנת בחובה רעיון: צורות גיאומטריות. הקולקציה המורכבת משמלות ערב ושמלות לבנות כוללת שמלות מיני מינימליסטיות בסגנון טוויגי של שנות ה־60, שאפשר ללבוש גם מעל מכנסיים, שמלת כפתן א־סימטרית נהדרת ושמלת מעטפת מעניינת עם פתח רחב מקדימה. שמלה אחרת, פשוטה למראה וסקסית, כוללת מעין חלון מלבני בחלקה התחתון שממנו מבצבצת רגל.
סלם אוהבת את המשחקים הללו, "קונצים" היא מכנה אותם. בעבר התפרסמה בחולצה שעיצבה ורשמה על שמה פטנט: החולצה פשוטה למראה, יומיומית, נתפרה מכמה שכבות של בד כותנה ואפשר היה ללבוש אותה ב־24 דרכים שונות. עכשיו היא מיישמת את אהבת המשחק שלה בחצאית עיפרון מחויטת ורסטילית שאפשר ללבוש בכמה צורות — כשהשסע מקדימה, מאחורה או בצדדים, או במה שנראה כז'קט עם כתפיים בולטות, אבל מתברר כשכמייה שנחה בנונשלנטיות על כתפי הלובשת.
בימים שבהם המדיה החברתית הדיגיטלית היא גורם מרכזי בשיווק, סלם יוצאת דופן. היא כמעט ואינה פעילה בזירה הזו. “אני מנסה, אבל זו לא אני”, היא מחייכת, ולקוחותיה, שמחפשות בגדים לאירועים, מוצאות את דרכן אליה. מחירי השכרה 7,000-3,500 שקל; תפירה בהזמנה 8,000-5,000 שקל.
היסוד 4 תל אביב, בתיאום מראש בטל': 054-6326251