סגור

הקומדיה "האקס" פיצחה את הקוד

"האקס", שעוסקת בקומיקאית מזדקנת, היא מפגן עוצמה של הדיווה של הרגע: ג'ין סמארט בת ה־69

"האקס" ("Hacks") נשמעת כמו סיטקום קלאסי: הזוג המוזר בגרסה נשית. הסדרה עוסקת בקומיקאית ותיקה, שנהפכה לכוכבת ענקית, אשה מבוגרת שעבדה קשה בעולם הגברי הזה, והפנימה את מה שהעולם הזה מייצג. עד שאחד הגברים האלה, מישהו דווקא קרוב ללבה, מחליט שזמנה עבר. כדי לא לאבד את המשבצת המועדפת של סוף השבוע שלה באולם מפואר בלאס וגאס, היא נאלצת לחבור לקומיקיאת צעירה, שתכתוב לה חומרים — מישהי שקצת נשרפה בלוס אנג’לס, כי צייצה בדיחה פוגענית.
ובכן המבנה ברור וידוע: בהתחלה הן לא יסתדרו, אט אט תירקם ביניהן חברות אמת, ואז כשהכל ייראה בדרך הנכונה, יתברר פרט מוטמן שיטרוף את הקלפים. אבל דבר אחד חורג מהנוסחה הזאת והוא המרכיב המחולל שלו — ג'ין סמארט, ה־כוכבת של השנה, שהצליחה לבלוט ולהצחיק אפילו מעבר לכתפיה של קייט וינסלט ב"הסודות של איסטאון", הקסימה ב"השומרים" וכבשה ב"פארגו". היא הדיווה של הסדרה החדשה.
1 צפייה בגלריה
מתוך הסדרה Hacks האקס פנאי
מתוך הסדרה Hacks האקס פנאי
מתוך הסדרה Hacks
(צילום: באדיבות YES)
בגיל 69 סמארט עומדת בראש הקומדיה הזאת, שכל כך מצליחה עד שהיא מועמדת כעת ל־15 פרסי אמי, כולל הקומדיה הטובה ביותר, השחקנית הראשית ושחקנית המשנה. ובצדק — היא כוכבת מרגשת, שכל הבעה, בדיחה, תכסיס ומחווה שלה ושל דברה, הדמות שלה, מדביקים למסך.
הדינמיקה בין דברה לחצי השני שלה, אווה (האנה איינבינדר, סטנדאפיסטית עולה שהיא גם אחיינית של פול ניומן), מתפתחת כמו ריקוד סלוני של כוריאוגרף מיומן: כאן עקיצה, פה הנפה, שם הצמדה, ואז הרחקה, סיבוב, מפגש מחודש שבו רוקדים לחי אל לחי. אווה, בהיותה צעירה, נוטה ללמד את דברה מה שזאת כבר הספיקה לשכוח. אבל היא גם מצליחה לשחרר אותה מקיבעונותיה, לשנות משהו בתפיסת העולם שלה ולפתוח את לבה.
הטענה של אווה שבדיחות עם פאנצ’ליין הן מיושנות, ובנויות על מודל של סקס כפי שגברים תופסים אותו — הפאנצ'ליין הוא כמו פורקן — גורמת לדברה לגלגל עיניים ולהכריע את השיחה בפאנץ' שהוא נוקאאוט. אבל יוצרי הסדרה הם בצד של אווה, מבינים שקומדיה אינה מוגבלת למבנה אחד כובל, ובצד הצחוק יש בכי, כעס וכאוס. היוצרים, לושיה אניללו, דזירה אקנאוואן ופול ו' דאונס (שגם מגלם את הסוכן של שתי הקומיקאיות), מורגלים בסוג ההומור שאווה מדברת עליו, וגם מכירים מקרוב קומדיה עם שתי קומיקאיות בראשה, מעבודתם על "ברוד סיטי".
"האקס" מצחיקה ומרגשת, פועלת סביב דינמיקת אם־בת, מנטורית־תלמידה, פערי דורות ועניין משותף, אבל גם מתעכבת על העולם הסטנד־אפ שהשתנה מאז פרצה דברה. במשך עשרת פרקי הסדרה ברור שהצחקה אינה עבודה קלילה, אלא מלאכה קשה המצריכה חריצות וגידול עור עבה. היא מאירה את המקום שעליו נאבקו נשים כדי לעלות לבמה, ומזכירה כמה חשוב להכיר בהן ובמחיר ששילמו.
"האקס", ב־HOT3, yes בינג' ושירותי ה־VOD של שתיהן