סגור

פרסום ראשון
הוסר הפיקוח על החמאה; המחיר לצרכן צפוי לעלות

בעקבות הסרת הפיקוח, היצרנים והקמעונאים יקבעו לעצמם את המחיר לצרכן, אך ידווחו על רווחיותם למפקח על המחירים במשרד החקלאות פעם בשנה. ועדת המחירים ציינה בהחלטתה כי לפחות בטווח הקצר צפויה להירשם עליית מחירים

שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר חתמו היום (ג') על הוצאת החמאה מפיקוח. המהלך נרשם כחודשיים אחרי שפורסמה להערות הציבור המלצת ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר להסרת הפיקוח ממוצר זה. הוועדה המליצה לשרים לשנות את אופן הפיקוח על חמאה מקביעת מחיר מקסימום לצרכן לדיווח על רווחיות ומחירים. בעקבות כך היצרנים והקמעונאים יקבעו לעצמם את המחיר לצרכן, אך ידווחו על רווחיותם למפקח על המחירים במשרד החקלאות פעם בשנה.
ההחלטה התקבלה אף שמאז שנפתח יבוא החמאה וניתן לשווקה ללא פיקוח, נמכרת חמאה מיובאת במחיר גבוה מזה של החמאה המקומית, שהיתה עד כה תחת פיקוח ונמכרה ב-3.94 שקלים ל-100 גרם.
1 צפייה בגלריה
חמאה ב סופר
חמאה ב סופר
חמאה בסופר
(צילום: ירדנה אזולאי)
ועדת המחירים, שהיתה ערה לכך, ציינה בהחלטתה כי לפחות בטווח הקצר צפויה להירשם עליית מחירים. "ניתן להניח שבטווח הבינוני־ארוך הפער במרווח צפוי להצטמצם בעקבות כניסת שחקנים נוספים. לצד זאת ייתכן כי בטווח הקצר הסרת פיקוח תביא לעליית מחיר מסוימת, וזאת לאור הצורך בהתארגנות היבואנים ובקיומן של עלויות התחלתיות".
ההחלטה נומקה בכך שהסרת המכס על יבוא חמאה בעקבות המחסור שנרשם בשנתיים האחרונות הביאה להרחבת מגוון מוצרי החמאה בשוק. ההמלצה על הסרת הפיקוח זכתה לתמיכה מצד רשות התחרות, שמצאה שהסרת המכס הובילה לעלייה של 32% במגוון המוצרים בשוק החמאה, לצד מחירים נמוכים יותר של המוצרים החדשים בהשוואה למוצרים הוותיקים, ולשינויים בנתחי השוק של השחקנים.
לטענת איציק שניידר, מנכ"ל מועצת החלב, כל הוצאה של מוצר מפיקוח למעשה נותנת אישור להעלות את מחירו לצרכן: "המחיר המפוקח קובע מחיר מקסימום למכירת החמאה לצרכן, היבואנים יכולים למכור חמאה במחיר הנמוך ממנו, אבל הסרת הפיקוח מאפשרת רק להעלות את המחיר. כל מהלך יבוא שהיה בישראל הביא בסוף לייקור מוצרים, ולא הוזיל אותם, כך קרה בטואלטיקה, בדגים ועוד". שניידר הוסיף כי במקום חמאה, צרכנים מוחלשים יפנו למרגרינה: "ההחלטה פוגעת בשכבות החלשות ומגדילה את הפערים החברתיים. חמאה במרכז תימכר בפחות מאשר חמאה בפריפריה".