סגור

הפיקוח על מחיר החמאה יוסר - המחיר עלול לעלות

ועדת המחירים המליצה לשרי החקלאות והאוצר לשנות את אופן הפיקוח על חמאה מקביעת מחיר מקסימום לצרכן, לדיווח על רווחיות ומחירים. בעקבות כך, היצרנים והקמעונאים יקבעו לעצמם את המחיר לצרכן, ההחלטה התקבלה, למרות שלפחות בטווח הקצר צפויה להירשם עליית מחירים

בעיכוב של כחצי שנה, פורסמה להערות הציבור המלצת ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר להסרת הפיקוח מחמאה. הוועדה המליצה לשרים לשנות את אופן הפיקוח על חמאה מקביעת מחיר מקסימום לצרכן, לדיווח על רווחיות ומחירים. בעקבות כך, היצרנים והקמעונאים יקבעו לעצמם את המחיר לצרכן, אך ידווחו על רווחיותם למפקח על המחירים במשרד החקלאות פעם בשנה. הצווים פורסמו להערות הציבור בטרם יובאו לשרי החקלאות והאוצר.

1 צפייה בגלריה
חמאה ב סופר
חמאה ב סופר
חמאה בסופר
(צילום: ירדנה אזולאי)

ההמלצה להסיר את הפיקוח התקבלה בוועדה למרות ההערכה שלפחות בטווח הקצר, צפויה להירשם עליית מחירים. "ניתן להניח שבטווח הבינוני־ארוך הפער במרווח צפוי להצטמצם בעקבות כניסת שחקנים נוספים. לצד זאת, ייתכן כי בטווח הקצר הסרת פיקוח תביא לעליית מחיר מסוימת, וזאת לאור הצורך בהתארגנות היבואנים ובקיומן של עלויות התחלתיות", נכתב בהחלטת הוועדה.
ההמלצה התקבלה בשל הפטור ממכס הקיים על יבוא חמאה. המלצת ועדת המחירים התבססה על ממצאי הבדיקה שערכה וממנה עלה כי פתיחת שוק החמאה ליבוא הביאה להגברת התחרות בענף המקומי, ובתוך כך להרחבת מגוון מוצרי החמאה בשוק. ההמלצה על הסרת הפיקוח זכתה לתמיכה מצד רשות התחרות שערכה ניתוח על השינויים בשוק החמאה בעקבות פתיחת השוק ליבוא, ממנו עלה כי לאחר ביטול המכס על יבוא חמאה התגברה התחרות בענף, שהתבטאה בעלייה של 32% במגוון המוצרים בשוק החמאה, לצד מחירים נמוכים יותר של המוצרים החדשים, ביחס למוצרים הוותיקים ובשינויים בנתחי השוק של השחקנים. על רקע זה, הרשות סוברת שקיומו של יבוא חופשי יוצר רסן תחרותי על המתחרים בענף, מה שמפחית את החשש מיכולת של אחד השחקנים לנצל כוח שוק.
מנכ"ל מועצת החלב, איציק שניידר, מסר: "ועדת המחירים התבלבלה. הסרת הפיקוח על החמאה תביא לעליית המחיר לצרכן. מי שירוויח מסרת הפיקוח אלו היבואנים והרשתות כאשר גם לדברי הוועדה המחיר לצרכן יעלה. יש פה ליקוי מאורות ואני מקווה ששרי האוצר והחקלאות יראו את האינטרס של הצרכנים ולא יאמצו את המלצות נגד הציבור".
ליאור שמחה, מנכ"ל יצרני החלב בישראל, מסר: ״בהסרת הפיקוח על מחירי החמאה ממשלת ישראל מפקירה את האוכלוסיות החלשות ונותנת ליבואנים ולאנשי ההון לעשות כרצונם. ככל שמחירי החמאה עלו בשנתיים האחרונות בעשרות אחוזים הרי אין ספק כי התרת הפיקוח תוביל לעוד עליית מחירים, דבר שמן הסתם לא יתרום למאבק ביוקר המחיה. לכן, יש לפעול מתוך אחריות לאומית ולהמשיך בפיקוח על המחירים, קל וחומר במוצר מזון בסיסי בכל בית כמו החמאה".