סגור
קניון שבעת הכוכבים הרצליה
קניון שבעת הכוכבים בהרצליה (צילום: עמית שעל)

תחילת התאוששות? הקונים חוזרים לחנויות האופנה

לאחר הנפילה של תחילת המלחמה נמדדה עלייה בקניות בחנויות האופנה בקניונים, אך הצריכה עדיין נמוכה ביחס לנובמבר אשתקד

החזרה למרכזי הקניות באה לידי ביטוי בשבוע האחרון בעלייה בפדיונות שהיו גבוהים יותר ביחס לשבוע שקדם לו. "הקהל משתחרר, וחלק מהחזרה לחיים אחרי חודש של אבל לאומי זה גם לחזור למרכזי הקניות. לקח זמן עד שאנשים התחילו להשתחרר אבל בשבוע וחצי האחרונים היו מכירות מטורפות", אומר מנהל בכיר בענף הקניונים.
על פי נתוני ריס (RIS), שמודדת את ביצועי שוק הקמעונאות, מתחילת המלחמה הפדיונות עולים מדי שבוע בהדרגה. בשבוע הראשון של חודש אוקטובר, לפני שפרצה מלחמת חרבות ברזל, עמדו הפדיונות בקניונים על 56 שקל למ"ר, כאשר פעלו, על פי המדגם של חברת ריס, כ־2,800 חנויות. בשבוע השני של אוקטובר, שהיה שבוע ראשון של המלחמה, הפדיונות צנחו ל־32 שקל למ"ר וחנויות רבות היו סגורות באותו השבוע. המדגם של ריס בשבוע הראשון של חרבות ברזל כלל כ־1,700 חנויות בלבד. גם בשלושה שבועות הבאים הפדיונות היו זהים ועמדו על 32 עד 35 שקל למ"ר אף שמרבית החנויות, כ־2,500, כבר חזרו לפעול.


אז החלה התאוששות בתחילת נובמבר עם אירוע הקניות של שופינג IL שהגיעה לשיאה בשבוע שבעבר. בשבוע החמישי של המלחמה הגיעו הפדיונות הממוצעים בענף הקמעונאות בארץ ל־41 שקל למ"ר ובשבוע שעבר הם כבר עלו ל־59 שקל למ"ר, עם 2,500 חנויות שפעלו. בממוצע ארצי, הפדיונות בקניונים, במרכזים המסחריים וברחובות הסתכמו ב־42 שקל למ"ר מתחילת חודש אוקטובר ועד היום. העלייה בפדיונות בחנויות האופנה בקניונים מיוחסת ברובה לימים החורפיים ולמזג האוויר הגשום. בכירי הקניונים מאמינים שהפדיונות "יתפוצצו עוד יותר בשבועות הבאים".
קמעונאי האופנה, לעומת זאת, פחות אופטימיים וטוענים שההנחות הגבוהות שהם נותנים - שמגיעות עד ל־70% בתחילת העונה - יתבטאו בתוצאות הרבעון הרביעי והוא צפוי להיות חלש. בענף האופנה רואים את הפדיונות בקופות, את כמות המלאי של המעילים והסוודרים שטרם נמכרו בשל המלחמה והחורף שבושש לבוא, ואומרים שבהשוואה לנובמבר שעבר המכירות חלשות בעשרות אחוזים.
נתוני ריס מאששים את דבריהם של קמעונאי האופנה. אומנם נובמבר נראה טוב יותר ביחס לאוקטובר, שבו המכירות בענף האופנה וההנעלה ירדו בכ־40% ביחס לאוקטובר 2022, אך גם חודש נובמבר נראה חלש ביחס לנובמבר שעבר. על פי נתוני ריס, הפדיונות בין 1 ל־17 בנובמבר 2023 ירדו בקניונים האזוריים ב־19% - מ־72 שקל ב־2022 ל־58 שקל למ"ר ב־2023. במרכזי הקניות הפתוחים הפדיונות ירדו מתחילת החודש ב־21% מ־52 שקל ל־41 שקל למ"ר.
בתוך כך, קבוצות האופנה ובהן פוקס, H&M וגולף, שהוציאו אלפי עובדים לחל"ת, החלו להחזיר חלק מהם לעבודה, בעקבות העלייה בשעות פתיחת החנויות. בזארה סירבו להשיב לשאלה האם החזירו עובדים מחל"ת. עד לפני כשבוע וחצי השוכרים סגרו את החנויות לכל המאוחר בשש או שבע בערב, עברו לעבוד במשמרת אחת, ושחררו עובדים לחל"ת. אבל בשבוע שעבר הודיעו הקניונים לשוכרים כי עליהם לפתוח את החנויות עד שמונה בערב לפחות במטרה לנסות להחזיר את הצרכנים לקניונים ולחזק מחדש את המסחר. המתווה המתוקן של האוצר הרגיע במעט את המעסיקים ואת העובדים שכן תקופת החל"ת המינימלית קוצרה מ־30 ל־14 יום.