סגור

הישג חלקי בפרדס חנה: העצים העתיקים יישארו, הצביון הכפרי - לא

הוועדה המחוזית אישרה לבטל את הבנייה של 120 דירות על מגרש שעליו אלונים עתיקים והוא יהפוך לשמורת טבע עירונית. עם זאת, במגרש הסמוך מתוכננת בנייה של 80 דירות בבניינים בני שש קומות

עצי אלון עתיקים שעמדו במרכזה של מחלוקת בין רשות מקרקעי ישראל לבין מועצת פרדס חנה כרכור ותושביה לא ייכרתו והבנייה על המגרש שתוכננה להכיל 120 יחידות דיור בבנייה רוויה בוטלה. כך החליטה השבוע הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, בראשות איתמר בן דוד. ברשות מקרקעי ישראל לא היו מוכנים לוותר על כל התוכנית והוחלט על הקמת 80 דירות במגרש הסמוך.
3 צפייה בגלריה
פרדס חנה כרכור
פרדס חנה כרכור
פרדס חנה כרכור. ניצחון לשוחרי הטבע, לצד המשך הבנייה
(עמית שעל)
3 צפייה בגלריה
הפגנה בפרדס חנה כרכור נגד רשות מקרקעי ישראל
הפגנה בפרדס חנה כרכור נגד רשות מקרקעי ישראל
מחאת התושבים נשאה פרי
(צילום: באדיבות דוברות מ.מ פרדס חנה כרכור)
הקרקע ממוקמת בלב שכונת נווה אשר – מהשכונות הוותיקות של פרדס חנה-כרכור המאכלסת צמודי קרקע. הקרקע במחלוקת בשטח של 16.5 דונם בין הרחובות הצפירה, הבוטנים עמל והדרים, מהם כ-11.8 דונם בייעוד של מגורים. הבעלות על המגרשים היא של רשות מקרקעי ישראל וחלות עליה תוכניות משנות ה-60 וה-70 של המאה הקודמת, שבהן נקבעה צפיפות נמוכה של שתי יחידות דיור לדונם. במסגרת המאמץ של רשות מקרקעי ישראל להגדלת מספר יחידות הדיור המשווקות ברמה הארצית, בין היתר על מנת להוריד את מחירי הדיור, היא החלה לאתר מגרשים גם בלב הישובים ולהוציא אותם לשיווק.
במגרש הזה החליטה רמ"י ליזום תוכנית שהוגשה לוועדה המחוזית ובמסגרתה מוצע לבנות על המגרש 120 יחידות דיור בצפיפות של כ-9.5 יחידות דיור לדונם, הכוללות תמהיל מגוון שכולל 40 "דיוריות" (יחידה להשכרה, כחלק מיחידת דיור), וכן הקצאה של חלק מהקרקע לטובת הקמת מבנה ציבור ושטח ציבורי פתוח. התוכנית שהוגשה נגדה את עמדתה של המועצה המקומית שביקשה לשמר את עצי האלון, הנחיות שאף מופיעות בתוכנית המתאר של המושבה. ההחלטה לקדם תוכנית לבנייה רוויה על המגרש עם האלונים גררה אחריה מחאה רחבת היקף של התושבים בשיתוף המועצה.
3 צפייה בגלריה
איתמר בן דוד יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז חיפה
איתמר בן דוד יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז חיפה
יו"ר הוועדה המחוזית חיפה איתמר בן דוד איפשר דיון פתוח בהשתתפות התושבים
(צילום: ענבל מרמרי)
בדיון שהתקיים השבוע החליטה הוועדה המחוזית, בהסכמת רשות מקרקעי ישראל, להפקיד תוכנית שבה רוב המתחם, הכולל את עצי האלון, ישמש כשטח ציבורי פתוח לטובת שימור האלונים והפיכתו לפארק טבע עירוני, כאשר בחלקו הדרום מערבי יוקצה מגרש בגודל של 2 דונם לטובת מבנה ציבורי בן קומה אחת. עם זאת ברמ"י לא ויתרו על הבנייה והוחלט כי במתחם המערבי תקודם תוכנית ל-80 יח"ד בתמהיל משתנה בגובה של עד שש קומות, כלומר, האלונים ניצלו, אבל הצביון הכפרי של השכונה צפוי להיפגע. בתיאום עם לשכת התכנון תיבחן האפשרות לצמצם את גובה המבנים ללא צמצום כמות יחידות הדיור.
הוועדה המחוזית איפשרה באופן חריג לתושבים להשתתף בדיון. יו"ר הוועדה המחוזית חיפה איתמר בן דוד אמר לאחר קבלת ההחלטה כי "הוועדה המחוזית קיימה דיון פתוח לציבור בו נשמעו עמדות התושבים והנהגת היישוב. אני מבקש להודות לרשות מקרקעי ישראל שהוביל להישג אדיר בו הוחלט להפוך את שמורת האלונים העתיקה לאתר טבע עירוני ובצדו מתחם מגורים איכותי כחלק ממאמצי ההתחדשות העירונית של היישוב".