סגור
בנייה דירות פתח תקווה שכונת כפר גנים החדשה
בנייה בפתח תקווה. "התוכנית תאפשר לאלפי מבנים בעיר להתחדש, להתחזק בפני רעידות אדמה ולהוסיף ממ"דים" (דוד הכהן)

התוכנית שתחליף את תמ"א 38 בפתח תקווה אושרה להפקדה

מדובר בתוכנית שמקודמת ברמה העירונית המאפשרת לעיר להתאים את ההתחדשות העירונית לצורכיה. היא תאפשר תוספת של כ-11,000 יחידות דיור חדשות ברחבי העיר; תוכניות דומות מקודמות בכ-20 ערים בישראל

תוכנית העיר פתח תקווה שתחליף את תוכנית תמ"א 38 אושרה להפקדה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מרכז. התוכנית משתרעת על חלק ניכר משטח העיר פתח תקווה והיא חלה על מבנים הטעונים חיזוק מפני רעידות אדמה. בהתאם לתוכנית, העירייה תוכל לאפשר תהליך מדורג של התחדשות המבנים בעיר במנגנון של חיזוק ותוספות בנייה או במנגנון של הריסה ובנייה מחדש.
התוכנית מקודמת מכוח סעיף 23 לתמ"א 38, המאפשר לרשויות המקומיות לקדם ולאשר תוכניות שקובעות את הכללים למימוש ההתחדשות ברחבי העיר, כך שכל רשות תוכל להגדיר לעצמה את תנאי ההתחדשות העירונית בתחומה, בכלל זה שטחי הבנייה, מספר יחידות דיור, גובה הבנייה ועוד. בעיר פתח תקווה יש כיום כ-2,500 מבנים הזקוקים לחיזוק בהם כ-35 אלף יחידות דיור. כך שהפוטנציאל המלא של יחידות דיור שניתן לממש מתוכנית זו, במידה וכל המבנים יתחדשו, מקיף עשרות אלפי יחידות דיור. יעד התוכנית הינו תוספת של כ-11,000 יחידות דיור חדשות, בכפוף לקיבולת שטחי הציבור הנדרשת. כמו כן, התוכנית קובעת מנגנונים לתוספת חזית פעילה הכוללת מסחר או שטחי ציבור ברחובות ראשיים בעיר וכן צירי מעבר חדשים להולכי רגל באמצעות מנגנוני זיקת הנאה לציבור. לצד זאת, הוחרגו אזורים בעיר שלא יתחדשו מכוחה של התוכנית ובהם אזורים בהם מאושרת או מקודמת תוכנית מתחמית להתחדשות, שטחי תעסוקה, שטחי ציבור, אזורים מסוימים בתחום תוכנית המתאר הארצית למרחב תחנות המטרו (תמ"א 70).
העיר פתח תקווה היא אחת משורה של ערים שמקדמות בימים אלה תוכנית חלופית לתמ"א 38 שתתאים לצורכי העיר. ביוני 2022 אושרה ונכנסה לתוקף חלופת שקד אשר ביצעה מספר שינויים, ובין היתר היקף הבנייה החדשה הוא לא בקומות, אלא בזכויות בנייה. במקביל לחלופת שקד מסייעת הרשות להתחדשות עירונית למספר ערים (ובהן פתח תקווה) לקדם תוכניות שתואמות את צורכיהן, בערים: נהריה, רמלה, אשדוד, רעננה, ויבנה אושרו להפקדה תוכניות דומות ובערים: כפר סבא, ראשון לציון, קריית ביאליק, חיפה לוד, בת ים, אשקלון, באר שבע, רמת גן, בית שמש ובני ברק מקודמות כעת תוכניות. ערים נוספות שמקדמות תוכנית עצמאית הן תל אביב, גבעתיים וירושלים, ובחולון כבר אושרה תוכנית כזו.
יו"ר הוועדה המחוזית מרכז, עו"ד מיכה גדרון אמר כי במחוז מרכז מקודמות שבע תוכניות להתחדשות בניינית שיחליפו את תמ"א 38 ותוכנית זו הינה התוכנית השנייה שמגיעה לדיון בוועדה. מדובר בתוכנית שתיתן מענה למבנים טעוני חיזוק מפני רעידות אדמה שלא נכללים בתוכניות מתחמיות להתחדשות עירונית. מתכננת מחוז מרכז במינהל התכנון, טלילה הראל, אמרה כי מדובר בתוכנית שמשפרת את אפשרויות ההתחדשות הבניינית לעומת תמ"א 38, על ידי התאמת הוראות הבינוי לאופי העירוני.
מנהל אגף בכיר תכנון ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית, גורי נדלר: "התוכנית תאפשר לאלפי מבנים בעיר להתחדש, להתחזק בפני רעידות אדמה להוסיף ממ"דים במקביל לשיפור התשתיות הישנות בעיר ולפיתוח שטחי ציבור. בנוסף התוכנית כוללת מנגנונים להעדפה של תהליכי הריסה ובנייה ופינוי פינוי על פני חיזוק המבנים הקיימים במטרה לאפשר לוועדה המקומית לעודד מסלול זה".
התוכנית נערכה על ידי מזור פירשט אדריכלים ומתכנני ערים.