סגור

עסקת ענק בהרצליה פיתוח: הכשרת הישוב מכרה לרמי שבירו קרקע ב-211 מיליון שקל

על הקרקע שממוקמת ברחוב גלי תכלת, שהוא היקר בישראל, אושרה ב-2020 אחרי מאבק ארוך שנים תוכנית המאפשרת לבנות מלון בן 144 חדרים בשטח של כ-19,200 מ"ר; בעקבות העסקה תרשום הכשרת הישוב רווח של למעלה מ-100 מיליון שקל

חברת הכשרת הישוב חתמה עם היזם רמי שבירו על עסקה למכירת קרקע הידועה כ"פאת ים" בהרצליה פיתוח בתמורה ל-211.5 מיליון שקל.


מדובר בקרקע שבה מחזיקה החברה במשך עשרות שנים, והיקף ההחזקות שלה בה עומד על כשני שלישים מהזכויות בקרקע. שליש נוסף מוחזק בידי בעלי קרקע פרטיים.

2 צפייה בגלריה
עופר נמרודי מנכ"ל הכשרת הישוב 2
עופר נמרודי מנכ"ל הכשרת הישוב 2
עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישוב
(צילום: ורדי כהנא)

ערך הקרקע אינו משוערך בספרי הכשרת הישוב ומופיע בדו"חות הכספיים לפי שווי של כ-23 מיליון שקל, כך שמהעסקה צפויה החברה לכלול בדו"חות הכספיים של הרבעון הראשון של שנת 2022 רווח של 100 עד 107 מיליון שקל.
התב"ע לקרקע אושרה אחרי מאבק ארוך
כמו כן בעקבות העסקה תקבל הכשרת הישוב תזרים מזומנים של כ-141 מיליון שקל (חלקה בקרקע, יתר הסכום יעבור לבעלים הפרטיים). מתוך סכום זה 56 מיליון שקל התקבלו במועד חתימת העסקה, והיתרה - 85 מיליון שקל, תתקבל ברבעון השני של השנה.
הקרקע הנמכרת, כאמור, ממוקמת ברחוב גלי תכלת בהרצליה פיתוח, אשר נחשב לרחוב היוקרתי ביותר בעיר וגם היקר בישראל. כיום ניתן לבנות במקום מלון בן 144 חדרים ובשטח של כ-19,200 מ"ר, לאחר שהתב"ע לקרקע קודמה על ידי הכשרת הישוב ואושרה על ידי בית המשפט בשנת 2020, אחרי מאבק ארוך ועשרות שנים של התנגדויות שהגישו תושבי האזור, שחלקם נמנים עם עשירי ישראל.
התושבים דרשו לבטל אותה ולשנות את ייעודה לשטח ציבורי פתוח. לאחר שההתנגדויות נדחו בוועדות התכנון, התושבים אף עתרו לבית המשפט, כשהם טוענים בין היתר כי התוכנית סותרת את תמ"א 13 - אשר מגבילה בנייה בסמוך לים ומסתירה את הנוף. הסיבה למכירת הקרקע היא הרצון של הכשרת הישוב למנף את ההון שלה ליזמות נדל"ן, ולהתמקד בפרויקטים שהולמים את הכיוון שאליו בחרה החברה לצעוד.

2 צפייה בגלריה
מגרש רחוב גלי תכלת מול מלון השרון הרצליה
מגרש רחוב גלי תכלת מול מלון השרון הרצליה
המגרש ברחוב גלי תכלת, מול מלון השרון הרצליה
(צילום: אוראל כהן)

הכשרת הישוב פועלת כיום בתחום ייזום והשכרת נכסים מניבים בישראל ובפולין - שטחי מסחר, משרדים ופארקים לוגיסטיים; וכן ייזום פרויקטים למגורים בפולין והתחדשות עירונית בישראל. מכירת המגרש, שמניבה לחברה היקף מזומנים משמעותי, מאפשרת לה להמשיך ולהוציא פרויקטים יזמיים תוך שמירה על יחסי מינוף נמוכים. כמו כן לפני כשלוש שנים החברה מכרה את כל פעילות המלונאות שלה, ואינה פעילה עוד בתחום זה.
עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישוב: "העסקה למכירת הקרקע בהרצליה פיתוח היא פרי עבודה של שנים רבות, בקידום ואישור התב"ע ועד למימוש הקרקע. מימוש הקרקע יציף ערך משמעותי בהכשרת הישוב, יגדיל את ההון העצמי ויזרים לחברה תזרים מזומנים ניכר. השפעות אלו, מהלכים נוספים שביצענו ואסטרטגיה מימונית ברורה מאפשרים להכשרת הישוב להוציא לפועל את התוכנית העסקית והיזמית הן בתחום הנכסים המניבים והן בתחום הייזום למגורים, בישראל ובאירופה".
את הכשרת הישוב ייצגו בעסקה עורכי הדין ארז תיק יעל פלטאו-בילו ואולגה ספיבק ממשרד ליפא מאיר ושות'. את בעלי הקרקע הפרטיים ייצג עו"ד גד טיכו ממשרד כספי ושות'. את חברת שבירו ייצג אסף זלמנוביץ' מהמחלקה המסחרית של החברה.