סגור

הרצליה ביטלה חוזה עם י.ח דמרי ו-NBS ישראל לפינוי־בינוי בגלל סחבת בתכנון

במכתב ששלחה העירייה ליזמים בשכונת יד התשעה היא מבטלת את ההסכם איתם בשל "הפרות מהותיות ותכנון שאינו מתקדם". היזמים: "החברות פועלות במרץ והשקיעו רבות בתוכנית אב"

חמש שנים לאחר זכייתה במכרז שפרסמה עיריית הרצליה לתכנון וביצוע פרויקט פינוי־בינוי בשכונת יד התשעה (שביב) בעיר, הודיעה העירייה לחברת י.ח דמרי על ביטול ההסכם, "מאחר והחברות הזוכות הפרו את ההתחייבויות בהסכם שנחתם עם העירייה".


בינואר 2016 פרסמה עיריית הרצליה קול קורא ליזמים לתכנון וביצוע פרויקט התחדשות עירונית בשכונת יד התשעה בצפון־מזרח העיר. לקול קורא הוגשו כמה הצעות ונבחרה הצעת החברות NBS Israel וחברת י.ח דמרי; וכן חברת בוני הארץ הטובה. בהמשך נחתם הסכם בין החברות לעירייה וגם הופקדה ערבות בנקאית בסך 500 אלף שקל.
אך במכתב ששיגרה אתמול עיריית הרצליה לחברות והגיע לידי "כלכליסט", מודיעה העירייה לחברות על ביטול ההסכם, וזאת בשל הפרה של התחייבויותיהן בדגש על אי עמידה בלוחות זמנים.
יד התשעה ממוקמת בצפון מזרח העיר, וגובלת בכביש 531 המפריד בין הרצליה לרעננה. בשכונה גרים היום 1,400 תושבים. במשך שנים ביקשו בעלי הדירות בשכונה לקדם פינוי־בינוי במקום, אך הניסיונות לא צלחו בשל העדר היתכנות כלכלית. ב־2016 ולאחר עליית ערכי הקרקע, החליטה העירייה לפנות לקבלנים לקבל הצעות לביצוע פרויקט התחדשות עירונית גדול בשכונה.

1 צפייה בגלריה
מימין: מנכ"ל י.ח דמרי יגאל דמרי וראש עיריית הרצליה משה פדלון
מימין: מנכ"ל י.ח דמרי יגאל דמרי וראש עיריית הרצליה משה פדלון
מימין: מנכ"ל י.ח דמרי יגאל דמרי וראש עיריית הרצליה משה פדלון. טענות לעיכובים
(צילום: אוראל כהן, עומר מסינגר)

במכתב שנשלח לחברות נכתב כי בהסכם התחייבו שתי החברות הזוכות, לקדם תוכנית על ולפעול לקידומה עד לאישורה הסופי, לכלול בתכנון גשר המקשר בין תחנת הרכבת על כביש 531 לשכונה ולתכנן אזור תעסוקה אינטנסיבי בסמוך. ובמכתב ששלחה אתמול עו"ד אילנה בראף שניר ממשרד הררי טויסטר המייצגת את העירייה נכתב כי "ההסכם שנחתם הופר על ידי החברות הפרות יסודיות ומהותיות רבות וקשות והתכנון אינו מתקדם באופן סביר, דבר שאינו מותיר כל ברירה לעירייה אלא להודיע על ביטול ההסכם".
עוד כתבה בראף שניר כי "קידום הפרויקט נעשה באיטיות ובקצב לא סביר... נדגיש את התחייבות החברות להציג תוך חצי שנה מיום ההודעה על הזכייה, דהיינו לפני כארבע שנים, מסמכים של תוכנית בניין עיר מוכנים לדיון ראשוני בוועדה המקומית, מסמכים שטרם הוצגו... הועלו על ידי הגורמים המקצועיים הערות שונות לביצוע, שחלקן לא הוטמעו, לרבות הכנת סקר חריגות בנייה שהוגש רק בימים האחרונים ואף הוא לקוי ביותר".
במכתב מוזכרת ישיבה משותפת שהתקיימה בלשכת ראש העירייה משה פדלון ב־22 באוקטובר 2020 בו אמרה מהנדסת העיר חנה חרמש כי "ההתקדמות אינה משביעה רצון... אין מענה לתשתיות ואין פתרונות תחבורתיים".
מחברות דמרי ו-NBS נמסר "הופתענו לגלות על טיוטת מכתב העירייה, שכלל לא התקבל במשרדינו. ככל שנקבל פנייה רשמית מעירית הרצליה, נגיב עליה בהתאם. החברות פועלות במרץ מזה שנים ארוכות והשקיעו תשומות רבות בקידום תוכנית אב במתחם יד התשעה, ובהיתמת כל התושבים. אנו ממשיכים לפעול מול נציגי הדיירים".