סגור

אאורה תקים שכונת וילות ליד הכנרת

אאורה, שעיסוקה התחדשות עירונית, תבנה 200 צמודי קרקע ביישוב כרכום, כך נודע לכלכליסט. מחיר של בית: כ־2 מיליון שקל

חברת אאורה תקים את פרויקט ההרחבה של הישוב כרכום שמצפון לכנרת. הפרויקט יכלול תוספת של כ־200 בתים צמודי קרקע על מגרשים של חצי דונם, כשבשלב ראשון ישווקו 100 מגרשים.


ההחלטה על הפרויקט התקבלה כבר לפני כעשור. כעת, עם הביקושים הערים למגורים בבתים צמודי קרקע גם בישובים הכפריים בצפון, וכן בשל הזדקנות האוכלוסייה ביישוב הקיים, התקבלה החלטה משותפת של אאורה והמועצה האזורית מבואות חרמון לקדם את הפרויקט. בכוונת אאורה להתחיל ולשווק את המגרשים בעוד כארבעה חודשים, כאשר המחירים הם כ־2 מיליון שקל למגרש ובית.
כרכום הוא גם אחד היישובים הבודדים שבהם ניתן לבצע הרחבה בהיקף כה נרחב
הרוכשים הפוטנציאלים ידרשו ראשית לעבור ועדת היכרות בישוב ולאחר מכן ועדת קבלה במועצה, לאחר שיצלחו את השלבים הללו יקבלו הפניה לרשות מקרקעי ישראל לטובת התשלום עבור הקרקע, ובהמשך יוכלו להתקדם גם עם החברה היזמית. בכוונת אאורה להציע כמה מודלים של בתים בשטח בנוי של 120, 160 ו־200 מ"ר על מגרשים של חצי דונם, והיא גם זו שתבצע את הפיתוח של השכונה החדשה. כרכום הוא יישוב קהילתי שהוקם ב־1986 על ידי בני מושבים במועצה האזורית ומתגוררות בו כ־150 משפחות.

2 צפייה בגלריה
יעקב אטרקצי בעל ה שליטה ב אאורה 21.3.21
יעקב אטרקצי בעל ה שליטה ב אאורה 21.3.21
יעקב אטרקצ'י, בעל ה שליטה באאורה
(צילום: אוראל כהן)

המגזר הכפרי־חקלאי באזור שמהכנרת וצפונה (ללא רמת הגולן) חולק לשתי מועצות עיקריות, המועצה האזורית גליל עליון שמרכזת בתוכה כ־29 קיבוצים, והמועצה האזורית מבואות חרמון הכוללת מושבים וישובים קהילתיים. כרכום הוא הדרומי ביותר מבין ישובי מבואות חרמון
מבין ישובי המועצה מבואות חרמון, שבה מתגוררים כ־7,500 תושבים בסך הכל, כרכום הוא גם אחד היישובים הבודדים שבהם ניתן לבצע הרחבה בהיקף כה נרחב, כאשר התב"ע מאפשרת הקמה של 200 בתים. מיקומו של הישוב נחשב לאטרקטיבי, הוא ממוקם מעל הכנרת ומשקיף עליה ועל בקעת בית ציידא, סמוכים אליו, מושב אלמגור המשויך למועצת עמק הירדן, והישוב הקהילתי חד נס המשויך למועצה האזורית גולן.
חברת אאורה מתמחה בהתחדשות עירונית ומחזיקה בצבר של 50 פרויקטים להקמת 23.8 אלף יחידות דיור ו־26 אלף מ"ר שטחי מסחר, 40 פרויקטים הם בתחום ההתחדשות העירונית שיאפשרו הקמת 19.2 אלף יחידות דיור. כיום לחברה 11 פרויקטים בביצוע, והיא מקימה 3,407 יחידות דיור, חלקן מיועדות לבעלי הדירות בפרויקטי פינוי בינוי, ומתוך המספר הזה תשווק ותמכור 2,749 דירות.
בני בן מובחר, ראש מועצת מבואות חרמון מאז שנת 2002 הסביר בשיחה ל"כלכליסט", כי אחת הסיבות לביצוע ההרחבה כעת היא הזדקנות האוכלוסייה בישוב, "הישוב כרכום הזדקן אנחנו רואים שקשה מאוד להתנהל בו עם 150 משפחות בלבד: קשה להחזיק את המעון ואת גן הילדים ולכן חשבנו שנכון יהיה להרחיב, הגיע הזמן לעבות את הישוב".

2 צפייה בגלריה
שטח ההרחבה במושב כרכום
שטח ההרחבה במושב כרכום
שטח ההרחבה בכרכום. הזדקנות היישוב מקשה על התנהלותו
(צילום: אביהו שפירא)

לדבריו, מעבר לכרכום יש קליטה גם במושבים אמנון וכחל, והם מסיימים הרחבות, וכך גם במושבים דישון ויובל. "אנחנו חווים ביקושי שיא ואני מאמין שתהיה לנו פריחה. ההרחבות כוללות גם את בני הישובים וגם תושבים מבחוץ, בעיקר בעלי מקצועות חופשיים".
יעקב אטרקצ'י, בעלים ומנכ"ל אאורה: "בית צמוד קרקע הפך להיות מוצר ייחודי, ובעתיד יהיו פחות ופחות פרויקטים כאלה בגלל הצורך בבנייה רוויה, בשל המחסור בקרקע. כרכום הוא אחד המקומות הבודדים שאפשר לבנות בו שכונה שלמה, צמודת קרקע, עם רמת פיתוח גבוהה. יש ביקוש גדול לדירות בצפון".