סגור

"אם הממשלה לא תשקיע בתשתיות, יפרוץ משבר תכנון נוסף"

לדברי דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון, בארבע השנים האחרונות אושרו למעלה מחצי מיליון יחידות דיור חדשות, אך לא בונים אותן בגלל מחסור בתשתיות. "אנחנו במשבר ביצוע, הממשלה הבאה צריכה להתעשת ולתת מענה לתשתיות, החל מתחבורה ועד לגני ילדים"

"אנחנו נמצאים בעיצומו של משבר ביצוע", כך אמרה הבוקר (ה') מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר, בוועידה של מרכז הנדל"ן. "בארבע השנים האחרונות, תכננו 520 אלף יחידות דיור חדשות, שאותן צריך לבנות. אבל אנחנו נמצאים במשבר ביצועי ברמת התשתיות. החל מתחבורה ועד כיתות לימוד. הממשלה הבאה צריכה להתעשת ולהשקיע בתשתיות. אחרת יחידות הדיור האלה יישארו על הנייר ונהיה במשבר תכנוני נוסף".

1 צפייה בגלריה
דלית זילבר מנכ"לית מינהל התכנון 30.1.20
דלית זילבר מנכ"לית מינהל התכנון 30.1.20
דלית זילבר מנכ"לית מינהל התכנון
לדברי זילבר, שני האתגרים הבאים של הממשלה יהיו תשתיות והתחדשות עירונית. "אנחנו לא מתכננים יותר מתוך מצב משברי, אנחנו יודעים שאנחנו צריכים לתכנן 2.4 מיליון יחידות דיור חדשות בשנת 2040, מתוך הנחה שייבנו 1.5 מיליון יחידות דיור מתוכן. אבל ראשי ערים מתנגדים לבנות את היחידות כי כיתות הלימוד שהבטיחו להם לא הגיעו. ולכן בממשלה הבאה כולם צריכים להתגייס לפתור את נושא התשתיות ולתת לו מענה. אם זה משרד התחבורה, רמ"י, המשרד להגנת הסביבה, משרד האוצר, כולם".
זילבר התייחסה גם לסיומה של תמ"א 38. "באוקטובר 2022 נגמרת תמ"א 38" , אמרה . "מי שהחליט זה המועצה הארצית והיום יש מתווה לתוכנית אחרת. אנחנו היום יודעים שזה לא נכון לתכנן בניין בודד. אנחנו רוצים להכפיל את גוש דן וזה לא יקרה בזכות תמ"א 38. מדינת ישראל הולכת להשקיע מיליארדים במטרו ושתשתיות וצריך לתכנן בהתאם. יש לנו תוכנית חלופית שנמצאת על שולחן הממשלה חדשה".