סגור
עיריית תל אביב ברחוב אבן גבירול תל אביב
עיריית תל אביב. היעד המוצהר הוא להקים 400 דירות בהישג יד מתוך כ-4,000 דירות שנבנות בעיר מדי שנה (צילום: אוראל כהן)

דיור מוזל בתל אביב: רווקים יפנו מקום למשפחות

העירייה עדכנה את הקריטריונים לזכאות לדיור בר־השגה, והוסיפה לרכיב ההכנסה את מספר הנפשות במשק הבית. שינוי נוסף: יתאפשר להציג הכנסות גם מקצבת זקנה ונכות

בלחץ האופוזיציה עיריית תל אביב תיקנה אתמול עיוות בנוגע לקריטריונים שקובעים מי זכאי לדיור בר־השגה, והוסיפה לרכיב ההכנסה את מספר הנפשות במשק הבית. בעבר אחד הקריטריונים היה הכנסת משק בית שאינה עולה על 26 אלף שקל ברוטו בחודש (עשירון 7 לפני הלמ"ס), בלי להתייחס למספר הנפשות במשק הבית, כלומר גם רווק שמשתכר עד הסכום הזה היה זכאי להשתתף בהגרלות שהעירייה עורכת לפרויקטים בבעלות עירונית. כעת שיטת החישוב תתייחס לכמות הנפשות בבית, לפי נתוני המוסד לביטוח לאומי. על פי העדכון, יחיד יהיה זכאי אם הוא משתכר עד 13 אלף ברוטו בחודש; שני אנשים שמרוויחים יחד עד 17,867 שקל; שלושה אנשים שמרוויחים עד 23,600 שקל וכן הלאה.
שינוי נוסף הוא הורדת קריטריון מיצוי כושר השתכרות. בעבר כדי להיות זכאי לדיור בהישג יד היה צריך להראות שיש הכנסות מעבודה, וכעת יתאפשר להראות גם הכנסות מקצבת זקנה או נכות. כמו כן גיל המקסימום, שעמד על 45, בוטל. הקריטריונים שנשארו ללא שינוי הם: להיות תושב העיר, היעדר בעלות על דירה, הון עצמי של עד 600 אלף שקל, גיל מינימלי של 26 שנים.
עדכון תנאי הסף הגיע, בין היתר, בעקבות דיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב שהתקיים באפריל 2021, שבתומו נדרשה העירייה לשקול מחדש את הקריטריונים שהציבה להשתתפות בהגרלת 33 דירות בנות־השגה במתחם שוק העלייה. הדירות הוצעו לתקופה של חמש שנים במחיר של 3,800 שקל בחודש, אולם תנאי הסף היו מצמצמים: רק עד גיל 45, ועם ילדים שגילם מתחת ל־12 שנים. בנוסף לכך נקבע שאחד מבני משק הבית הבגירים חייב לעבוד בשלוש השנים שקדמו להגשת המועמדות במשרה מלאה. העתירה הוגשה על ידי תושבים באמצעות האגודה לזכויות האזרח.
מלבד זאת עודכן גובה שכר הדירה בפרויקטים שבבעלות עירונית, ומעתה הוא יעמוד על 25% מרף ההכנסה החודשית בעשירון החמישי, ולא כפי שהיה עד כה, כאחוז מסוים ממחיר השוק. כמו כן נקבע ששיעור ההנחה בדיור בהישג יד בפרויקטים של יזמים פרטיים יעמוד על 40% ממחיר השוק. בחודש יוני אישרה מועצת העיר תל אביב־יפו את מסמך מדיניות הדיור העירונית של העיר.
עיריית תל אביב היא הרשות המקומית היחידה בישראל המקדמת דיור בהישג יד. לפי העירייה, קיימות כעת בעיר כ־400 דירות בהישג יד, ובהן מתגוררים כאלה שעמדו בתנאי זכאות וזכו בהגרלה. עם הפרויקטים הללו נמנים גני שפירא, יסוד המעלה, מיכלאנג'לו, מידטאון, מגדל הצעירים ו־WE. בדיון שנערך ביוני הודיעה העירייה כי היעד הוא הקמה של 400 דירות בהישג יד מתוך כ־4,000 דירות שנבנות בעיר מדי שנה.
ראש העיר רון חולדאי אמר היום: "העירייה תמשיך לעשות כל שביכולתה כדי להנגיש דיור בהישג יד למשפחות הסובלות מיוקר הדיור".
שולה קשת, חברת האופוזיציה, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "מי שחושב שהגיוני שת"א תהיה העיר היקרה בעולם המערבי, שרק מיליונרים יכולים לגור בה, טעות בידיו. עירוניות טובה מאפשרת גם למוחלשים להתגורר בעיר".
תנאי הסף להשתתפות בהגרלות העירייה לדיור מוזל:
  • רמת השתכרות - עד 13 אלף שקל ברוטו ליחיד; עד 18 אלף שקל לזוג; וכך הלאה
  • הון עצמי - עד 600 אלף שקל
  • גיל - 26 ומעלה. בוטל גיל מקסימלי
  • מגורים - תושב תל אביב