סגור

ליברמן: "עלייה של 5%-6% במחירי הדיור ב-2022 תיחשב הישג"

בכנס של שמאי המקרקעין אמר שר האוצר כי הוא צופה ששנת 2021 תסתיים בהתייקרות של 11% במחירי הדירות, והסביר כי צריכים להיות ריאליים לאור הריבית הנמוכה לצד התייקרות תשומות הבנייה. לגבי הצעדים בהם תנקוט הממשלה כדי למתן את המחירים אמר, "מאז שנת 2000 לא היה דבר כזה. אנחנו עומדים על מעל 180 אלף שיווקים ומעל 55 אלף התחלות בנייה. מאמין שבתוך 3-4 שנים נסגור את הפערים"

שר האוצר אביגדור ליברמן לא צופה ירידה של מחירי הדירות גם בשנת 2022, כך עולה מדברים שאמר היום בכנס של שמאי המקרקעין שנערך באילת. "אנחנו חייבים להיות ריאליים, לאור מה שקורה עם הריבית, מחירי ההובלה הימית, מחירי הפלדה, אם נמתן את עליית המחירים ל-5%-6% ב-2022 זה ייחשב הישג גדול. בסופו של דבר, אנחנו צריכים לייצר תנאים כאלה, שזוג צעיר יוכל לקנות דירה. צריך הרבה יותר היצע, לייצר תנאים שזוג שלוקח משכנתא משלם על דירה רק רבע מעלות הכנסתו ולא מחצית".
בהמשך לעליות המחירים השנה אמר ליברמן, כי הוא צופה ששנת 2021 תסתיים בהתייקרות של כ- 11% במחירי הדירות. "כשאני משווה את מחירי הדיור למחירים ברחבי העולם אנחנו בתחתית הרשימה בהשוואה לשבדיה וארה"ב. יש בישראל כמה רכיבים שמשפיעים על המחירים - רכיב ראשון הוא ריבית פריים וזה הדחף הגדול לכמות המשכנתאות שמאז ימי בית שני לא לקחו כל כך הרבה משכנתאות וכל עוד הפריים עומד על 0 זה לא ישתנה. הרכיב השני הוא העלייה המטורפת עקב הקורונה במחירי ההובלה ימית, כשהמחיר קפץ ב-% 776. כל מפרט של דירה היום מושפע מזה - השיש, הקרמיקה הכול זה יבוא. גם מחירי הפלדה קפצו ב-30%".
1 צפייה בגלריה
שר האוצר אביגדור ליברמן כנס לשכת שמאי המקרקעין אילת
שר האוצר אביגדור ליברמן כנס לשכת שמאי המקרקעין אילת
שר האוצר אביגדור ליברמן בכנס לשכת שמאי המקרקעין אילת
(צילום: איתמר סיידא)
לגבי הצעדים בהם תנקוט הממשלה כדי למתן את המחירים אמר ליברמן, "מה שחשוב השנה הוא שאנחנו שוברים את שיא כל השיאים בשיווקים, מאז שנת 2000 לא היה דבר כזה. אנחנו עומדים על מעל 180 אלף שיווקים ומעל 55 אלף התחלות בנייה. זה אמנם רחוק מהיעד אך אני מאמין שבתוך 3-4 שנים נסגור את הפערים. אני מעריך שבאמצעות הותמ"ל נצליח, היום ראשי ערים עומדים בתור כדי להכניס תוכניות לותמ"ל". בהמשך אמר ליברמן, כי הוא צופה שהיום יסתיים הליך החקיקה של העלאת מס הרכישה מ-% 5 ל-8%.
בהתייחסו לדיור הציבורי אמר ליברמן, "אנחנו גם הגדלנו את ההיצע של הדיור הציבורי, מה שלא עשו פה עשרות שנים, הקצבנו 1,700 דירות בשוק החופשי ועוד כמה מקבצי דיור דרך הסוכנות היהודית. אנחנו נחזיר 6,000 יח"ד למלאי ציבורי". לעניין דירות Airbnb שהוחלט בתוכנית הדיור הממשלתי לאסור עליהן לפעול אמר ליברמן, "בשנת 2019 היו 13 אלף יחידות פעילות כאלה. להחזיק דירות כאלה לא עושה שכל, הם נבנו כדירות מגורים וכך צריכות להישאר לא לטובת תיירות, זה גם ימלא את שוק הדיור להשכרה".