סגור

הפסד לעיריית ת"א: מחלקה סיעודית בדיור מוגן לא תשלם ארנונה כמו בית חולים

העירייה ביקשה לחייב מחלקה סיעודית בבית האבות "בית בלב" בעיר בארנונה של בית חולים הגבוהה פי 5 מארנונה למגורים; בית המשפט הכריע וקבע כי מדובר במקום המגורים של הקשישים ולא במחלקה זמנית

עיריית תל אביב הפסידה לבית הדיור המוגן "בית בלב" בהכרעה על חיוב הארנונה למחלקה הסיעודית של המוסד. בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע, כי במקרה זה, בית האבות הסיעודי ישלם ארנונה בתעריף דומה למגורים, ולא בתעריף של בית חולים, הגבוה פי 5 (80 שקל למ"ר לשנה לעומת 400 שקל למ"ר לשנה). להחלטה זו ייתכנו השלכות גם לגבי בתי דיור מוגן אחרים שבהם מחלקות סיעודיות.


בית הדיור המוגן בית בלב ממוקם ברחוב בית אל 34 בתל אביב. הוא משתרע על שטח של כ-3,000 מ"ר, מתוכו הקומה הראשונה, בשטח של כ-900 מ"ר, משמשת את המחלקה הסיעודית ומתגוררים בה כ-30-40 דיירים. בשנת 2017 קבע מנהל הארנונה של העירייה, כי קומת המחלקה הסיעודית תשלם ארנונה בתעריף של בית חולים, זאת בהתאם לתפיסה של העירייה כי המחלקות הסיעודיות, הממוקמות בבתי הדיור המוגן, ובהן גרים אנשים הנזקקים לשירותי סיעוד, ישלמו תעריף זהה לזה של בית חולים.
2 צפייה בגלריה
עו"ד מוטי איצקוביץ
עו"ד מוטי איצקוביץ
עו"ד מוטי איצקוביץ
(צילום: שני נחמיאס)
בעקבות החלטת העירייה, בית בלב הגישו השגה וטענו כי מדובר במחלקה השייכת לבית האבות ולא ניתן לנתק אותה ולקבוע לגביה ארנונה בנפרד, מה גם שלא מדובר בבית חולים, אלא בבית דיור מוגן. כל הניסיונות להגיע להבנות בין הצדדים לא עלו יפה ובית בלב הגישו ערר על החיובים שהוצאו לה במשך ארבע שנים, בין השנים 2017 ל-2020.
העירייה, באמצעות אגף הייעוץ המשפטי, טענה כי ההחלטה לסווג את המקום כבית חולים לצורך הארנונה היא סבירה וראויה וכי בפסיקה כבר נקבע כי שטח של מחלקה סיעודית אינו חלק מ"המגורים" הניתנים בדיור מוגן. מנגד, בית האבות, באמצעות עו"ד מוטי איצקוביץ ממשרד kgi, טען כי לא מדובר בבית חולים אלא בבית אבות לכל דבר ועניין. לדבריו, מדובר במגורים של קשישים, ששמותיהם אף מופיעים על החדרים, אך לצערם, הם כבר לא מסוגלים להתנהל באופן עצמאי ולכן זקוקים לסיעוד, עם זאת, אין במקום שום מאפיין של בית חולים.
2 צפייה בגלריה
בית דיור מוגן בית בלב תל אביב
בית דיור מוגן בית בלב תל אביב
בית דיור מוגן בית בלב תל אביב
( צילום: גוגל מאפ)

השופטת אביגיל כהן החליטה לקבל את הערעור של בית בלב וקבעה, כי "בית האבות משמש לאוכלוסיה קשישה אשר לא יכולה להסתדר בעצמה. מדובר בדיירים שזקוקים לעזרה סיעודית 24 שעות ביממה ושלא יכולים לדאוג לצרכים הבסיסיים ולכן הם עוברים להתגורר לכל דבר ועניין בבית האבות הסיעודי". עוד קבעה השופטת: "איני סבורה כי יש בעובדה שבמחלקה הסיעודית בקומה הראשונה ניתנת השגחה מוגברת וטיפול רפואי שוטף, בכדי להוביל למסקנה כי הסיווג הנכון הוא "בית חולים". לטעמי, מדובר בבית אבות שבו מתגוררים קשישים סיעודיים ולא בית חולים".
עוד ציינה השופטת, כי דיירי המחלקה הסיעודית הם ברובם דיירים שגרו קודם לכן בבית האבות ועברו למחלקה הסיעודית על רקע אי יכולתם לדאוג לצרכיהם, הדיירים מתגוררים במקום עד ליום פטירתם ולעיתים תקופה ממושכת, ובמקרה שבו נדרש טיפול רפואי חירום או מורכב הדייר מועבר לבית חולים.