סגור

בלעדי
עיריית ראשל"צ הפסידה: שני מגדלים של 12 קומות ייבנו על החוף

בעירייה התנגדו להחלטת ועדת הערר המאפשרת לבית דיור מוגן הממוקם על קו החוף להוסיף קומות, אך בית המשפט המחוזי דחה את עתירתם: "יצירת מרווח בין שני האגפים תאפשר מעבר אוויר מהים לשכונות המזרחיות ומהווה הצדקה להגבהה של שלוש קומות"

מאבקה של עיריית ראשון לציון בניסיון לקבוע את היקף הבנייה על קו החוף לא צלח. בימים האחרונים קבע בית המשפט המחוזי מרכז כי ניתן להוסיף 3 קומות למבנה דיור מוגן ולפצל אותו לשני מבנים. זאת, בניגוד לעמדת הוועדה המקומית שעתרה נגד התוכנית.

מדובר במגרש בבעלות היזם יהושע שפונדר, המחזיק ברשת בתי דיור מוגן בשם "כפר אבות". למגרש יש תוכנית בניין עיר מאושרת משנות ה-90 המאפשרת להקים במקום בניין ברוחב של כ-120 מטר ובגובה של 9 קומות, כך שמימוש של תוכנית כזו היה צפוי לייצר חומה רחבת היקף שמסתירה את הים וחוסמת את הרוח לשכונה שממזרח.
1 צפייה בגלריה
מגרש בראשון לציון
מגרש בראשון לציון
המגרש שעליו ייבנו שני המגדלים בראשון לציון
(אוראל כהן)
היזמים כבר קיבלו היתר חפירה ודיפון, אך ביקשו לשנות את התוכנית כך שבמקום מבנה רחב בן 9 קומות יוקמו שני מבנים בני 12 קומות, שביניהם ישמר רווח של כ-35 מטר שיאפשר זרימת אוויר. הם טענו שראש העירייה הקודם וגם הנוכחי וכן הצוות המקצועי שבראשו מהנדס העיר נתנו את ברכתם לשינוי התוכנית.
בפועל, הוועדה המקומית התנגדה לתוכנית החדשה ודרשה מהיזמים להגדיל את השימושים לטובת הציבור ואף העלתה הצעה לשלב מלון בתוך המבנה שיוקם סמוך כל כך לים. לפי עמדת הוועדה אין הצדקה למתן ההקלות למבנה, בעיקר כאשר אין בהליך זה תועלת ציבורית. לעמדתה, אישור להגבהת המבנה ב-3 קומות בסמוך לחוף הים לא צריך להתקבל.
השופט אורן שוורץ כתב כי התוצאה התכנונית של מתן ההקלה בעניין גובה המבנה היא נכונה, ותורמת ל"צמצום הפגיעה במשאבי הטבע שמצויים בסביבה החופית, כתוצאה משימוש הבנייה לפי התוכנית". עוד הוא כתב, כי "החלטת ועדת הערר דנן היא החלטה תכנונית-מקצועית מובהקת, מנומקת שהתקבלה לאחר הליך תקין. לפיכך, אין כל עילה להתערבות בית המשפט לעניינים מנהליים בה ומכאן שדין העתירה להידחות". את היזמים ייצגו עו"ד אלי וילצ'יק ועו"ד אופיר כהן ממשרד כהן וילצ'יק ושות'.